- Naar men verneemt zal Mad. Ristori den 11 dezer andermaal optreden in den Koninklijken Franschen Schouw burg te 's Hage naar men verneemt hetzij in Maria Stuart hetzij in Judith. Te 's Hage zullen worden opgerigt moderne kinderbe waarscholen, waarin zullen heerschen licht, liefde en leven. Onder de gemeente Heirio in Overijssel is Woendag 11. overleden de oud-Minister van Buitenlandsche Zaken en van R. C. Eeredienst Mr. H. van Sonsbeeck. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd bij bet Erasmiaansch Gymnasium tot leeraar in de Ned. taai en letterkunde en vaderlandsche geschiedenis Mr. R. J. H. Gallandat Iluët te Zutphen en tot leeraar in de wiskundige wetenschappen de kapt. der infanterie J. R. J. Verkouteren te Vlissingen. De Gemeenteraad van Haarlem heeft tot prseceptor aan de Latijnsche school benoemd Dr. R. W. Hoffman, conrec tor te Gouda en bezwaar gemaakt om, op verzoek van Prof. van Breda, terugtekomen op bet genomen besluit tot het sloopen van de Kennemerpoort. Een daartoe betrekkelijke missive van I)r. C. Leemans c s. van wege de commissie uit de Kon. Academie van Wetenschappen is voor kennis geving aangenomen. De Gemeenteraad van Arnhem heeft besloten, naar aanleiding van adressen van wijnhandelaren, om restitutie te geven der betaalde plaatselijke belasting op den wijn voor den op 31 Dec. aanstaande bij hen aanwezigen voorraad, de voet en wijze nader te bepalen. Men verneemtdat Zondag morgen 11. op het Stations plein te Zwolle den goederen-hesteller Meulenbelt door een paard, hetwelk hij vooraf geplaagd had, de geheele onder lip is afgebeten. De ruwe man raapte de op den grond ge vallen lip op, en stak ze, in een stuk papier gewikkeld, bedaard in zijn zak zonder dat men hem tot heden er toe heeft kunnen bewegen zich aan geneeskundige behandeling te onderwerpen waarvoor het trouwens nu ook te laat zoude zijn. In eene gewone' vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Nijmegen, had Dingsdag avond voor het eerst een gemeenschappelijke zamenspreking over een vooraf aangekondigd onderwerp plaats, die met den meesten bijval is bijgewoond. Het onderwerp wasde middelen tot verbe tering van den maatschappelijken toestand der vrouw. De zamenspreking werd door den heer ter Haar ingeleid, ter wijl na hem onderscheidene personen hun gevoelen over het medegedeelde uitspraken of het onderwerp uit verschillende oogpunten beschouwden. De Eerw. heer L. de Jong, pastoor bij de oud-Ca- tholijke gemeente te Amsterdam, is Donderdag plegtig ge wijd tot bisschop van Haarlem bij de bisschoppelijke klerezy in Nederland. - De Prov. Gron. Courant deelt mede, dat het klassi kaal bestuur van Groningen de beroeping van Ds. B. C. J. Mosselmans, als pred. bij de Ned. Herv. gemeente aldaar, heeft goedgekeurd. De drie leden des bestuurs, leden van den kerkeraad te Groningen, hebben, ingevolge de wet, zich buiten stemming gehouden. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Buren Ds. J. van Heerde te Westbroek. Bedankt voor het beroep naar Vuursche Ds. J. J. van Toorenbergen te Lienden. -Ds. H. C. Bervoets te Zwolle heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Utrecht bedankt. Het muziekgezelschap onder de zinspreuk Vermaak door Toonkunst gaf Donderdag avond in de Stads-Gehoor- zaal met een weldadig doel een concert, dat getuigde van de loffelijke pogingen, die deze VereenigiDg in het werk stelt om door geregelde oefeningen aan de liefhebbers der toonkunst een aangenamen avond te verschaffen en ook bui ten den kring barer leden nut te stichten. Zijn hare muziek uitvoeringen altijd gunstiger voor het gehoor in de open lucht, toch bleek in de zaal, dat het programma der stuk ken goed gekozen was en verdienstelijk uitgevoerd werd.Het nagelaten gezin van Jan Onderwater erlangt door die wel dadigheid een zeer gewenschte ondersteuning. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden een persoon die onder de gemeente Alphen een koe van den rechter Rijnoever, door middel van eene lijn, door het wa ter naar den linkeroever had getrokkeu en, zoo doende, op den Hoogen Rijndijk had overgebragt, welke dijk uit maakt de van regeringswege tot wering der veeziekte bewaakte lijn vau afsluiting, veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden en in de kosten van het geding met verbeurdverklaring van de in beslag genomen koe. Men schrijft uit Magelang dd. 26 Sept.: //Gister werd deze plaats hevig verontrust. Een Boegiueesvan beroep ar tillerist, maakte amok en wondde verscheiden personen, nl. den lsten luit. Boekholt, den lsten luit. van Heerdt, een adj.-onderoffic., twee trompetters en een vrouw. De heer Boek holt, en de twee laatstgenoemden werden zeer zwaar gebles seerd, terwijl de luit., die een gevaarlijken steek in de zy heeft ontvangen, in hoogst bedenkelijken toestand verkeert, ofschoon men verwacht, hem te zullen behouden. De amok- maker leeft nogom weldra aan de galg voor zijn misdaad te boeten." De Thermometer van Fahreakeii teekende alhier Donder dag des namiddags te 6 uur 44°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 45°. Vrijdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 43°, 's middags te 1 2 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 44°. Buitenlandsch Nieuws. Uit Coblenz wordt gemeld, dat Prins en Prinses Hen drik der Nederlanden Zondag in gemelde stad een be zoek hebben afgelegd bij de Koningin van Pruissen. - De Nassausche Kamer zal eerlang zich hebben bezig te houden met het tractaat, krachtens hetwelk de postad ministratie weder voor tien jaren aan den Prins van Turn» und-Tasis zal worden opgedragen. Zoo als bekend is heft die vorst nog in verschillende Staten van Duitsclilandop grond van een vroeger posicoutract en van eene bepaling der bondsacte, de opbrengst van het postverkeer, dat loopt over eene oppervlakte van ongeveer 670 vierk. geographi- sche mijlen bewoond door drie en een half milioen zielen. Men schat de jaarlijksche winst op f 250,000. Voor de 25 millioendie hij sinds 1815 op die wijze gekregen heeft, zijn door hem aanzienlijke bezittingen in Beijeren en Oos tenrijk aangekocht. De Staten die het verdrag hebben op gezegd zooals Wurtemburg, Baden, Waldeck enz. moe ten hem volgens een bevel van den bond aflossen. Nas sau nu acht zich tot zulk een aflossing niet verpligt, want den hertog komtkrachtens zijne Souvereine rechtenook het bestuur over de posterij toe. Hij heeft het slechts aan den Prins van Turn-und-Taxis verpacht na de bondsacte van 1815 en de bepalingen van deze kuimen dus in dit opzigt geene verbindende kracht hebben. Mogt deze bewering juist zijn dan zou de Prins van Turn-und-Taxis door het ver lies van Nassau, waar handel en industrie een groot post verkeer te weeg brengeneen der schoonste juweelen uit zijn vorstenkroon verliezen. Brighton zal ditmaal in het parlement vertegenwoordigd worden door een blind afgevaardigde, Hendrik Taweett ge naamd. Op 20jarigen leeftijd begon hij zijne akademische loopbaan aan de hoogeschool te Cambridge. Zijne blindheid dagteekent van het jaar 1868 toen bij gelegenheid van eene jagtpartij het geweer zijns vaders toevallig afgiüg en de twee schoten hem midden in de beide oogen troffen. Aan zijn wanhoop gaf hij slechts korten tijd toe en met eene buitengewone volharding hervatte hij weldra zijne stu diën ondanks de bijna onoverkomelijke hinderpalenwaar mede hij door zyne blindheid had te worstelen. Hij legde zich inzonderheid toe op de Staathuishoudkundige weten schappen. In 185 9 trad hij voor de eerste maal openlijk als spreker op in eene vergadering van het Britsch genootschap. Zijn buitengewoon geheugen stelde hem in staat tot het aan halen van uittreksels uit wetenschappelijke en statistieke wer ken met zulk eene verwonderlijke naauwkeurigheid dat men eerst niet aan zijne blindheid wilde geloof slaan. Sedert dien tijd hield hij dikwijls openbare redevoeringen en werd hij tot professor in de Staathuishoudkunde aan de hoogeschool te Cambridge benoemd. Zijne verkiezing als afgevaardigde heeft hij uitsluitend aan zijne buitengewone verdiensten te danken. -Keizer Napoleon's chirurgijn Jobert de Lamballe zal waarschynlijk nimmer het gebruik zijner rede terugkrygea en' dus is de geleerde man voor de wetenschap, helaas, ver-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2