Binnenlandse!] Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. staan? Dan denken we aan hetgeen onze Leidsche hoog leeraar Prof. R. Fruin daaromtrent het vorig jaar aan Mr. G. Groen van Prinsterer in het openbaar schreefu Partij schap vergeet het onderscheid tusschen goed en kwaadzij handelt zoo a!s zij meent dat het belang der partij het vor dert en later geeft zij dan aan hetgeen zij kwalijk gedaan heeft een vergoelijkenden naam." De Rotterdamsche courant zegt te rechtIn een con stitutioneel Land waar eene Regering in een onafgebroken en eng verband met de vertegenwoordiging staatwaar der halve haar lot van den wil en het streven dier vertegen woordiging afhangt, moet, zal eene eerbiediging van ieders rechten eene waarheid wezende Regering zich stellen op haar eigen uitgangspunt en zich met angstvallige zorg ont houden van alles wat direct of indirect op de zamenstelling der vertegenwoordiging den minsten invloed zou kunnen uitoefenen. Een Minister blijft Minister, ook buiten zijne officiële stukken; hij handelt onvoorzigtigwanneer bij onge roepen over regeriifgszaken tnet anderen van gevoelen wis selt, omdat hij zich dan zedelijk verbindt, waar hy zich niet kan of mag verbinden. Een Minister, die zijn vrij en onafhankelijk standpunt - en dit mag hij nimmer inruimen - verlaatlegt zich daardoor een band aandie hij daar zijne roeping is in het algemeen belangzich uiet aanleg gen mag." Sprak en schreef men vroeger onder een voorgaand Be wind van een parasytische politiek de houding bij de ver kiezingen in Limburg aangenomen door het tegenwoordig Bewind is daarvan niet vrij te pleiten en doet het vermoe den oprijzen dat ook in andere kiesdistricten zulk een spel is gespeeld. Door zulke handelingen wordt de eerlijkheid der constitutionele rigting ondermijnd en komen de ware liberale beginselen in een kwaden reuk. Het is de pligt van allendie met welgevallen het tegenwoordig Ministerie za gen optreden, tegen zulke misbruiken te getuigen opdat geen onverdiende blaam op de rigting kleve en die het wel met haar meent en tot haar behoort is meer dan eenig ander verpligt, in plaats van zulke handelingen, te vergoelijkenze veeleer te veroordeelen. Doet men dat niet, dan valt men in hetzelfde oordeel; maar getuigt men vrymoedig, dan redt men het beginsel, ook als geestverwanten het onderspit moe ten delven door zwakheid en onvoorzichtigheid. Z. M. heeft benoemd tet commissaris van politie te Zaandam J. C. van Schermbeek cand.-notaristhans werk zaam aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Benoemd tot lid der geneeskundige commissie voor. de 2de afdeeling van Java Dr. J. A. van Dissel Sz. te Sa- marang. De heer A. P. van Stolk, te Rotterdam is even als de heer A. E. Maas te Scheveningendeel uitgemaakt heb bende van den jury der inter nationale tentoonstelling van voortbrengselen op het gebied der visscherijte Bergen en Noorwegen gehouden, begiftigd met de Zweedsche ridder orde van St. Olaf. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag heeft, de Minister van Marine de sprekers van den vorigen dag beantwoord waarop een discussie is gevolgd over de raming der kosten van aanbouw van een ramtorenschipdie eerst 8 ton, later een millioen en nu weder meer bedraagt; vervolgens is het hoofdstuk met 40 tegen 25 stemmen aangenomen, en overgegaan tot de behandeliDg der begrooting voor het Dep. van Oorlog, die heden Donderdag is voortgezet. De HH. Storm van 's Gravensandede Poorter, van MuikenJonck- bloet en van Nierop hadden bij de algemeene beschouwin gen het woord gevoerd, die heden door den Minister Blan ken zijn beantwoord. De heer W. van Golistein heeft verlof gevraagd, om be treffende de behandeling van het wetsontwerp op de grond belasting in Limburg eenige vragen te rigten aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken op een nader te bepalen dag. De Kamer verleent dit verlof. De Miuister van Binnenlandsche Zaken heeft ter al gemeene kennis gebragt, dat vervoer van runderhloed buiten de lijnen van afsluiting naar binnen kan plaats hebben, mits voorzien van een bewijs van dispensatieafgegeven door den burgemeester van de plaats van afzending. De fusten, waarin het vervoer geschiedt, moeten goed gesloten en ge plombeerd zijn. Het prov. gerechtshof in Zuid-Holland heeft Woens dag Pieter Bol, wegens moedwillige doodslag, te Rotterdam gepleegd, veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. De gemeenteraad van 's Hage hoeft besloten eene te gemoetkoming tot een bedrag van f 100,000 te verleenen ter verzekering van den waterweg van Rotterdam naar zee, wanneer voor dat werk door het Rijk, de provincie en an deren mogt worden bijgedragen. De heer Dr. S. Rosen.steinuit Berlijnheeft de be noeming tot hoogleeraar bij de geneeskundige faculteit te Groningen aangenomen. Naar men verneemt, zal de officiële opening van den spoorweg van den Helder naar WikmaaF,-omstreeks 10 a 12 December a. s. plaats hebben. Men verwacht den Minis ter van Binnenlandsche Zaken daarbijom in persoon de exploitatie van de lijn op te dragen aan de directie van de Hollandsche spoorwegmaatschappij. Woensdag is op de werf van den heer J. Jonker te Kinderdijk de kiel gelegd van een ijzeren schroefstoomboot, genaamdStad Leyden voor rekening van den heer J. J. Flippo te Leiden tot vervoer van passagiersgoederen eu vee van Leiden op Amsterdam en terug. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Makkum en Cornwerd Ds. Chr. Knap, thans te Oldenbroek. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 6 uur 45°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 45u. Donderdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 43°, 's middags te 12 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 44°. De collecte, in Pruisseu gehouden, ten behoeve van de Duitsch-Evangelische gemeenten 'te Parijs en te Lyon heeft 38,879 th. opgebragt. Men deelt nog de volgende bijzonderheden mede om trent het aanstaande huwelijk van de Prinses Anna Murat en den hertog de Mouchy. Het prachtige hotel, dat de Kei zerin voor de hertogin van Moutijo had doen bouwenzal aan het jonge paar niet in bruikleen gegeven, zooals som mige dagbladen hadden beweerd, maar ten geschenke aan geboden worden. Bovendien zal aan de bruid van wege de Keizerin een kanten bruidskleed worden geschonkenwelks waarde op 80,01)0 frs. wordt begroot. De Keizer heeft ook het kasteel van Fontainebleau voor den tijd van aebt da gen ter beschikking van het jonge echtpaar gesteld. Op bevel van Keizer Napoleon zijn in het centraal depot der artillerie twee stalen stukken geschut vervaardigd, de affuiten zijn van rozenhout en rijk met zilver ingelegd. Zij zijn vervaardigd voor rekening van een Russisch koop man van Grieksche afkomst, die ze aan den Koning van Griekenland ten geschenke wil aanbieden. Deze stukkeu zul len genoemd worden Ariane, ter herinnering aan het vader land des gevers (hij is van Creta)en Helene, ter eere van eene Prinses van Rusland. Niet minder dan 60 graveurs en teekenaars houden zich op dit oogenblik met de vervaardiging van een 30tal kaarten bezig, die, ingevolge een plotseling door den Kei zer gegeven bevelbij het tweede deel van het u Leven van Cesar" zullen gevoegd worden en die nog vóór het einde dezes jaars gereed moeten wezen. Dit gedeelte van den Keizerlijken arbeid zal Cesar's togten in Gallie beschrijven. Op den spoorweg van Yeovil naar Exeter had een ernstig ongeluk kunnen plaats hebben. Een der treinen na melijk was een tunnel genaderdtoen de machinist een on gewoon gedruisch hoorde, hetgeen, zooals hij spoedig be merkte veroorzaakt werd door het instorten van den tunnel. Hij stopte onmiddellijk de locomotief, zoodat hij er in slaagde het verlies van menschenlevens te voorkomen. Op eene an- i dere lijn had eene botsing tusschen twee treinen plaats,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2