Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. wordt gewettigd. Zulk eeD regeling moet ook voor de be langen der diaeouie wenschelijkraadzaam en onmisbaar zynen daarom is liet immers te verwachtendat de ge meenteleden zoo partijen daarmede dralenhet initiatief neme, want dien de koe toebehoort, pakt haar bij de horens. Z. M. heeft aan H. Raat, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Woerden en als zoodanig benoemd J. A. Muller. H. M. de Koningin heeft Maandag middag Mad. Ristori ten gehoore ontvangen. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Maandag heeft eene zeer belangrijke wisseling van meeningen plaats gehad over art 23 der wet, regelende het lager onderwijs, bepaaldelijk over de godsdienstlooze school. De heeren van Zuylen van Nispen, Heijdenrijek en Simons hebben de bij zondere school tegenover de openbare verdedigd in het be lang der godsdienst en aangedrongen op de ondersteuning van den Staat door subsidiën uit 's Rijks schatkist. De Mi nister Tkorbecke heeft er op gewezen, dat een wijziging van het slot van art. 3 der wet daarvoor vereischt werd; maar niet door hem zou worden voorgesteld. Hij heeft weder ge wezen op de algemeene beginselen van het Christendom die de maatschappij hebben doortrokken en verklaardgeen andere godsdienst te kennen dan de geopenbaarde, waarin hij was opgevoerd. De heer van Limburg Brouwer heeft de verdediging der moderne theologie of liever der historische critiek op zich genomen en den strijd voor het humanisme aanvaard. - Uit die wisseling van gedachten is niets voort gevloeid dan een openbaarmaking en rekenschap van ver schillende thans heerschende begrippen op maatschappelijk en godsdienstig gebied - maar ook naar onze meening bij beide partijen een miskennen of ignoreren van de rechten en pligten i van ouders en voogden, tegenover Staats- en kerkvoogdij en zorg. Ristori, de beroemde Italiaansche tragidienne, is Maan dag avond ten aanhoore van een talrijk uitgelezen publiek dat zich door de verhoóging der plaatsen van alle rangen en door de onbekendheid der taal niet had laten afhouden in Legouvé's Medea in den Kon. Schouwburg te 's Hage wederom opgetreden. Op bewonderenswaardige wijze wist zij door stembuiging en gebaren de meest verschillende nei gingen van het mensehelijk hart voor oogen te stellen: liefde, moederliefde, minnenijd, tot wraakzucht ontvlamd, deze hartstogten werden meesterlijk geteekend en geschil derd. Telkens won Ristori nieuwe laauweren en de geest drift van het. opgetogen auditorium gaf zich na ieder bedrijf luidruchtig en eenparig lucht. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera le Trouvèrevoorafgegaan door de comedie je dine chez ma mère. Te Deventer had Maandag 11. eene stille, maar hoogst treffende en aandoenlijke plegtigbeid plaats. Het stoffelyk overschot van den zoo vroeg ontslapen Leidschen hoogleeraar Dr. H. Halbertsma werd aan zijne laatste rustplaats toever trouwd. Was de overledene gedurende zijn leven een ver klaard vijand geweest van alle noodelooze en ijdele vertoo ningenzijne diep bedroefde naaste betrekkingen hadden gemeend geheel in zijnen geest te handelen, door aan de vele belangstellende vrienden van hier en elders te verzoe ken, dat aan den rand des grafs niets mogt gesproken wor den. 't Was dus eene stille, maar misschien daardoor zoo veel te treffender plegtigheid. Treffend voorwaar was de aan blik van dien deeluemenden en bedroefden kring, welke geschaard stond om den open grafkuil waarin het overschot zoude worden neêrgelaten van een edel man, van een sie raad der wetenschap, te vroeg aan haar ontvallen, maar lang genoeg haar trouwe dienaar geweest om een niet ge makkelijk uit te wisschen indruk achter te laten. Behalve den grijzen vader, voor wien dit nieuwe verlies onbeschrijfelijk groot mag genoemd worden en de overge bleven broeders van den overledenehadden zich daar een paar zijner ambtgenooten uit Leiden, eene commissie uit den akauemiscbeu senaat dier stadwaarbij men den zoon van den president-minister opmerkte, den conservator van het anato. misch kabinet, den hoogleeraar Koster, den collega van wijlen den hoogleeraar aan de Utrechtsche hoogeschoolden Amsterdamschen hoogleeraar Loman en vele belangstellende vrienden vereenigd. Ook de hoogleeraren van het athenaeum, eene commissie uit de studenten en vele stadgenooten waren bijeengekomen om aan den overledene de laatste eer te bren gen. Onder hen bevonden zich zoowel enkele akademie-vrien- den als oud-leerlingendie het zich als een pligt rekenden door hunne tegenwoordigheid te toonenhoezeer zij deel den in de droefheid welke dit groote verlies alom vet- oorzaakt. De overledene, die bij zijn leven bijzonder aan Deventer gehecht was, had meermalen zijn verlangen te ken. nen gegevenom eenmaal aldaar op den stillen Gods-akker te mogen rustennaast zoovele dierbare betrekkingendie hem voorgingen. Om die reden besloot men dan ook, on- danks de bezwaren daaraan verbondenhet lijk van Lau- bach, waar de hoogleeraar zoo onverwachts overleed, her waarts over te voeren. Zondag avond per laatsten trein onder geleide van den hoogleeraar Rijke aangekomen had de be- grafenis Maandag namiddag ten één ure plaats. In zes rij- tuigen volgden de familie-leden en de van elders daarvoor overgekomenen het lijk van het station naar het nabij gelegen kerkhof. In vrede ruste daar de asch van den edelen man, wiens vroegtijdig ontslapen een diepen indruk onder zijn vele vrienden veroorzaakte. De toevloed van belangstellenden ter bijwoning van de eerste tooneelvoorslelling in den nieuw gebouwden Schouw burg door het bespreken van plaatsen op de eerste rangen deed een talrijk bezoek verwachten maar die verwachting is over- troffen daar alle rangen geheel waren bezet en de alzoo ge vulde zaal een treffend gezigt en een groote zelfvoldoening voor allendie aan de verwezentlyking van het plan hadden bijgedragen, opleverde. Het Am3terdamsche tooneelgezelschap onder directie van de HH. TjasinkRoobol en Peters heeft door een keurig spel het overige gedaan om Leiden geluk te doen wenschen met de aanwinst van een ruimfraai en sierlijk Schouwburg-locaal. Vóór den aanvang van het aangekondigd tooneelspel //de geleerde vrouwen door den franschen dichter Molière ver vaardigd en door onzen landgenoot Mr. C. H. Perk in het hollandsch overgebragttrad de acteur A. Peters op, om met het voordragen van eenige dichtregelende nieuwe zaal in te wijden. Het tooneelstuk is bekend en werd vlug en goed afge speeld; als gelegenheidstuk mogt het sommigen niet geluk kig gekozen voorkomenhet blyft toch nog in onzen tjjd en voor onzen plaatselijken toestand een nuttig en leerzaam stukdat voor oppervlakkigheid en bluf waarschuwt. - Het nastukje //de klappermolen" voldeed ook algemeen, zoodat herhaalde toejuichingen dat tooneelgezelschap ten deel vielen. Het orchest werd bezet door een dubbel quartet, onder lei ding van den Amsterdamschen toonkunstenaar den heer Coe- nen. De meeste orde heerschte in de zaal, en bij den toegang en het verlaten van den Schouwburg, zoodat den eersten avond alles gelukkig is afgeloopen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingi- dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 45°. Woensdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 46°, 's middags te 12 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 46°. Uit Brussel wordt geschreven dat de heer Rogeard uit Luxemburg is gezetwerwaarts hij zich begeven had na zijne uitzetting uit België. De heer Rogeard begeeft zich naar Turijn en van daar naar Engeland. Men meldt dat het besluit tot uitzetting door Prins Hendrik onderteekend is op aanzoek van het Fransche Gouvernement, ondersteund door de Katholieke party. Het geruchtmakende Pruissische zundnadel-geweer zal bij het Fransche leger niet worden aangenomendaar da commissie ad hoe er tegen heeft gerapporteerd thans wor den proeven genomen met een nieuw geweer van den heer Miniéden uitvinder der beroemde mimé-karabijnen, De vermaarde reiziger de heer Heinrich Barth is Za- turdag plotseling te Berlyn overleden. Volgens het Court Journal zal Koningin Victoria tot

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2