van zijn geloofsbelijdenis. De spr. noemde namen, en vroeg, 7,ou men hen tot professoren kunnen benoemen? Ik geloof, zegt de Ministei dat de benoeming van Dr. Pierson of den heer Réuan veel aanstoot zou geven, maar ik ben te wei nig bekend niet wat die heeren al geschreven hebben, om daarover in debat te treden. Voor 't overige de Hervormde kerk laat ook vrij verschil vaD gevoelens binnen haren kring, en wijders is ieder kerkgenootschap volkomen in zijn recht om afzonderlijke seminariën op te rigten. De heer van Zuylen (Arnhem) repliceert. Het schijnt dat de Minister zich van een bestaanden toestand wil losmaken en naar een denkbeeldigen toestand heen wil de Minister verliest echter uit het oog het organiek besluit omtrent het hooger onderwijs, want art. 56 spreekt van theologisch on derwijs tot. vorming van kweekelingen voor de Hervormde godsdienst. Men zegt, //de kerkgenootschappen" hebben vrijheid om seminariën te stichten. Dat moge waar zijn maar de Her vormde kerk is de wettige eigenares van de theologische leerstoelen. En nu wenschte zij in het bezit te blijven daar van tot dat er werkelijke scheiding van kerk en Staat in treedt. En daarom zegt spreker dat, zoolang de Regering het recht tot benoeming behoudtde hoogleeraars bruikbaar voor de Herv. kerk zijn moeten. Dat is overeenkomstig de leer der Herv. kerk, zoo als die in de geloofsbelijdenissen is opgenomen. De Minister kan niet toegeveu dat de Herv. kerk eigena res van de theologische leerstoelen aan de academiën zou zijn. Sedert de vasttelling vóór 50 jaren van het reglement kan men ook niet meer uitsluitend steunen op enkele uit drukkingenin dat reglement opgenomen. Bovendien, waar is ile rechter die uitspraak zal doen over de rechtzinnig heid? Wanneer het Herv. kerkgenootschap zich daarop be roept, dat het één rigtsnoer, één gemeenschappelijke over tuiging heeft dan zal liet gouveri.ement afzien vau alle tusschenkomst. Blijkens de officiële opgaven zijn in de week van 12 tot 18 November 11. in de provincie Zuid-Holland door de veeziekte aangetast 1010 runderen, waarvan 114 zijn ge storven 228 afgemaakt en 48 hersteld. In het geheel se dert het begin der ziekte 8734 aangetast, 2728 gestorven 2203 afgemaakt en 247 8 hersteld. Van de 3 in de gemeente Zoeterwoude aangetast kan men niet nagaan dat een aan raking met vee uit een besmette streek heeft plaats gehad, terwijl ook geen vreemd vee is aangekocht. Ten derde male schijnt er Vrijdag avond een poging tot aanranding in het Haagsclie Bosch te hebben plaats ge had. De militair, die toen voor het Boorhuis schildwacht hield, verhaalt hieromtrent het navolgende: Ten 9 ure kwam hem iemand met een lantaarntje in de hand met allerijl roepen om hulp te verleeenen daar hy door eenige perso nen achtervolgd werd die hem te lijf wilden. De militair hoorde toen op verren afstand veelvuldige voetstappen en ook het gesis vau een duitje, zonder hieromtrent iets na ders te vernemen. Ook heeft de militair zich niet geïnfor meerd naar den naam van den peisoon die zijne hulp kwam inroepen, doch heeft dezen eenigen tijd later, wederom met het lantaarntje in handen terug zien keeren hij denkt dat deze onbekende iemand is die in het Bosch of in de nabij heid daarvan woonachtig is. De najaarsvergadering van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Hervoimde Kerk werd den 17den de zer op de gebruikt lij k e wijze geopend door den voorzitter, X)r. J. Witkop, die in zijne toespraak regtmatige hulde bragt aan de nagedachtelis van Pr. J Tichler; deze had, als vice president der laatst gehouden Synode ook als zoodanig bij dczt. Commissie moeien optieden maar was weinige da gen na de Synodale vergadering door nlotselingen dood opgeroepen tot hooger leven. Vice-president is thans Ds. H. L. Ooit Ds. TT Vredenrijk Hogcrzeil pred. te Sluis, maakte dezer dagen aan zijne gemeente hekend dat hem de betrek king was aangeboden van Director aan een der Zeudelings- huizen te Rotterdamwelk aanbod door hem in ernstige overweging werd genomen. Beroepen bij de Waalsche gemeente te Rotterdam Ds. O. Collins te Besamjon. Aangenomen het beroep naar Leerbroek en Middelkoop (cl. Gouda) door Ds. D. Niessenpred. te Aalst; naar Lop- persum (Groningen) door Ds. J. J. Boermapred. te Kollum en Lutkewoude naar Garijp en Suameer (Friesland) door Ds, W. R. Kalshoven pred. te Jansga c. a. Heden Maandag is van een steiger bij het gebouw voor de nieuwe hoogere burgerschool op de Pieterskerkgracht een werkman gevallen van Diggelen genaamddie dadelijk hevig verwond naar het ziekenhuis is vervoerd. De nieuw gebouwde Schouwburg op de Oudevest, ter plaatse waar de vroegere stondwordt Dingsdag avond ge- opend voor het publiekdat alsdan gelijk heden Maandag avond de aandeelhoudeis daartoe, in de gelegenheid wordt gesteld, over den bouw en de nieuwe inrichting zal kunnen oordeelen. 't Is bekend, dat uit het grootsche en altijd lof waardige en nog steeds voor Leiden gewigtige plan om het plein van de Ruïne aan te leggen en te bebouwen tot een plaats van uitspanning en gezellig verkeer, waarvoor eeDige aanzienlijke ingezetenen zich hadden vereenigd, tol nog toe enkel is tot stand gekomen het stichten van een nieuwen Schouwburg, waarvoor zij met nog een zeker aan- tal welwillende deelnemers den moed hadden de noodige gelden te wagen. Een toelage uit de gemeentekas is de eenige ondersteuning, waarop zij rekenen kunnen, behalve de trouwe opkomst der Schouwhurglief hebberswaartoe ook al weder veel afhangt van de niet zoo gemakkelijke taak van het bestuur in de keuze en regeling der tooneelvoorstellin- gen en niet het minst van de orde, die er lieerscht en de geriefelijkheden waarop de bezoekers aanspraak kunnen maken. De inrichting van de Schouwburgzaal laat daarvoor wel niets te wenschen over en van de goede zamenstelling van het bestuur laat zich het overige verwachten. Uit de vol gende beschrijving van het gebouw mag men reeds die ge volgtrekkingen maken: Tot wegneming van de vroeger algemeene klagt over on draaglijke togt zijn rondom alle toegangen tot het inwen dige der zaal afgesloten gangen (corridors) aangelegen die behoorlijk kunnen worden verwarmd. In plaats van de beide kagchels op den voorgrond van het tooneel geschiedt de ver warming door bijzondere toestellen, links en rechts geplaatst. De avant-scène is aanmerkelijk breeder en hooger. Het too neel is slechts één el smaller en twee el korter dan het Amsterdamsche en Haagsche tooneelmaar twee el dieper dan dat van den nieuwen Rotterdamschen Schouwburg. De vestibule is in tweeën verdeeldhet bureau in het midden met afzonderlijke uitwendige toegangen waardoor de bezoe kers worden gesplitst bij het nemen van plaatsbriefjes en bij het verlaten van den Schouwburg. Afzonderlijke trappor talen en trappen op breede schaal aangelegd leiden tot de ruime portalen, foijers enz. Privaatlocalen voor eiken rang, en voor verschillende sexeafzonderlijk en voor den eersten rang keurig ingcrigt. Er zijn vyf rangen het parterre met 200 plaatsen waar onder drie studenlenbanken baignoires met stoelen voor 120; - daarboven loges voor 150; - beide in afzonderlijke kleinere en grootere verdeeld en voorts de gallerij voor 160 en een achtergallerij voor 100 plaatsen. Het platfond is een elliptisch-segment koepelgewelf; - met een openrand tot wegleiding der heete lucht. Voor de koffijkamers zijn vier gelegenheden gemaakt, als 1°. voor dames en heeren waar niet gerookt wordt. 2°. voor heeren van de drie eerste rangen. 3°. voor de gallerij en 4°. een portaal voor de achtergallery- allen voorzien van vee tilators. Eindelijk is er een kamer voor het bestuur, en een voor de tooneeldirectieeen woning voor de concierge en verdere localiteiten- een vrije toegang tot het tooneeleen tot het inbrengen van benoodigdheden- een voor werklieden en een voor suppoosten. Het uiterlijke van het gebouw heeft een deftig, vrolijk en bevallig aanzien wegens de belendende gebouwen was de symmetrie niet streng te bewarenvan het terrein dat beschikbaar was, is uitnemend partij getrokken, wanneer men de schuinsche richting en het gemis van gelegenheid tol uitgang van achteren niet uit het oog verliest. En nu zal men ons wel niet, gelijk wel eens van ter zijde tot ons kwam van met partijdige ingenomenheid de bekwaamheden, den ijver en de smaak van onzen architect 1 verdenken, als wij hoogen lof toekennen aan den ontwerper

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2