N°. 1774. Dingsdag 28 November. my y Binnenlandsch Nieuws. LEID Deze Couraut verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. A°. li Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 n. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige danen, uitgezonderd dus Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 25 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra, en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Laodpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sra. tot 10 u. 30 m. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbspaaldetijden. - Burgems 'iter en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdagt van Hi uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 —1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijuoen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- an Uitgaande Rechten en Acoijniec dagelijks van 9—1 nar en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8-4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft bij het wapen der inf. benoemdbij het 1 ste reg. tot kapt. van de 3de kl. den laten luit. C. F. E. de Jacquier de Lompretvan het corps; bij het 3de reg. tot laten luit. den 2den luit. K. H. Duyckervan het corps; bij het 6de reg. tot laten luit. den 2den luit. A. O. Rehnvan het corps; alsmede den kapt. J. Webbekes, van het 3de reg. inf. op pen sioen gesteld. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Zaturdag heeft, bij de beraadslaging over de afd. onderwijs der be grooting voor Binnenlandsche Zaken de heer Hoffman zijne teleurstelling te kennen gegeven over het antwoord nopens de wet op het hooger onderwijs. Hij kan dat uitstel niet rijmen met de spoedige opheffing van het Dept. v. d. Her vormde Eeredienst. Hoe wil men komen tot de scheiding van kerk en staat, zonder regeling van het hooger onder wijs, vooral op een tijdstip dat de Hervormde kerk nog door zeer vele banden aan den Staat verbonden is Hij hoopt de verzekering van dezen Minister te erlangen tot regeling van het hooger onderwijs in verband tot het Hervormd kerkge nootschap. Wat den heer Hoffmann betreft, zegt de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de Staat, als zoodanigj, zich wat het inwendig bestuur der kerk aangaat, alleen moet bepa len bij het materiële en de uitwendige betrekkingenhet geldt hier een tak van het hooger onderwijs. De omstan digheid dat bij de vorming tot kerkleeraars kan gebruik worden gemaakt van de theologische studiën daaruit is niet af te leiden dat het kerkgenootschap of de aanstaande leer aars minder vrij zijn. Er is inderdaad vrijheid. Sedert jaren is dat onderwijs beschouwd niet als het criterium voor het leeraarsambt; men wordt niet leeraar, omdat men aan de theologische faculteit is opgeleid; maar dit hangt van an dere omstandigheden af; de faculteit is slechts de gelegen heid die het gouvernement geeft, om het theologisch ou derwijs ie genietenwaarvan ieder al of niet kan gebruik maken. De heer van Zuylen van Arnhem spreekt, naar aanleiding van het gezegde door den Minister, wien hij vreemde denkbeel den omtrent het theologisch onderwijs heeft hooren ontwik kelen, zoo als: men is vry men kan het theologisch acade misch onderwijs aan de hoogeschool of elders ontvangen. Daaruit leidt spr. af dat de Minister meent, dat, by de be noeming van professoren men niet behoeft te letten op hunne bruikbaarheid voor de Hervormde kerk. Maar waartoe dienden zij anders De professor moet toch dunkt hem de apostolische be lijdenis, zoo als die in den Heidelbergschen cathechismus is opgenomen en die bij alle Christelijke kerkgenootschappen is aangenomen, toegedaan zijn. Zou b. v. iemand als Dr. Pier- sonde geschikte man zijnom professor in de theologie aan een onzer faculteiten te zijn; of de heer Rénan Spr. meent, dat, welke gedachte de Minister hebbe over de or ganisatie van het hooger onderw., de theologische hoogleeraren tot nu toe althans moeten bruikbaar zijn voor het Hervormd kerkgenootschap. De heer Hoffman wijst er opdat alle andere Christel, kerkgenootschappen dan de Hervormden een eigen Seminarie hebben. Blijft nu de benoeming van hoogleeraar voor het Herv. kerkgenootschap bestaan, dan beteekent de scheiding van Kerk en staat niets. De Minister bedoelt met de scheiding een administrative scheiding. Wat nu het onderwijs in de theologie betreft, ieder is vrij, die zich aanmelden om met dit onderwys ge noegen te nemen of niet. De kerk is bovendien volkomen vrij; zij behoeft niemand toe te laten, die geen ouderwijs in haar zin heeft genoten. En als de Hervormde kerk niet tevreden is met het hooger onderwijsaan de academiën ge geven, en verlangt zij een seminarie, zij kan er toe over gaan. Dat er enkele ontevreden stemmen zijn, dit kan hjj begrijpen; en ook dit levert geen reden op om van den tot dusverre gevolgden weg af te gaan. Nu zegt men wel, de leeraren moeten voor de Hervormde kerk bruikbaar zijnmaar wie beoordeelt de toelating der predikanten? Immers de Hervormde kerk, en het blijkt dat de meesten toegelaten worden. Men wilde weten wat te ver staan zij onder algemeen theologisch onderwijs? Men vraagt, is er dan geen eenheid in geloofsbelijdenis? Ja, maar uit die eenheid en bij die eeoheid is er toch groote verschei denheid van gevoelen. Heeft het gouvernement daarop te let ten De Minister gelooft dit niet. Het gouvernement heeft alleen dit te vragenis die man bekwaam om theologisch onderwijs te gevenmaar niet naar het bijzonder karakter

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1