Wat nu? N°. 1772. Zalurdag 25 November. LEIDSdU 11 1 (i It HI). Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigteii van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 1B Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 in.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 in.; 6 u. 6 m.} 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 in.; 4 u. 45 in.; 9 u. Stoomboot van Leideu (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u„ de overige d«*en, uitzesonderd des Zondags, 6 h.; van Amsterdam Beerebijt) naar LeidenMaandags ten 2 J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 ra.j's namiddags te 3 u. 85 m. savonds te 7 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 8 u. 35 m.'s namiddags. Oo»t-lodi«cbo Laodpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telograaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 7 u. 's na. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op on Sepaalde tijden. - Burgems'Her en WethoudersMaandagen Douderdagta 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie aan Fabricage des Zaturdags van 11— 1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelyks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dageljjks van 102 uur-. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—2 uur «a van 4-7 uur; der In- ea Uitgaande Reebten es Aooijosea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Miandag Di.jgsJ.ag. iVoenadag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 9A uur. I. Nadat de uitspraak der arrondissements-rechtbank van 31 October 11., betreffende het aan de beslissing van den rech ter onderworpen geschil over het beheer en bestuur der ker kelijke bezittingen van de Nederduitsch Hervormde gemeente alhier, is bekend geworden, vraagt menigeen - wat nu? Die vraag vloeit niet alleen op de lippen van hendie rechtstreeks belang hebben bij de beëindiging of vereffening der noodlottige geschillen, die de rust en de eensgezindheid in het talrijkst der kerkgenootschappen sedert eenige jaren ver storen en zoowel van een stoffelijke als van de zedelijke zijde zooveel nadeel en verwarring veroorzaken, maar ook meuig burger van Leidentot welk kerkgenootschap hij ook be hoort, merkt den rampzaligen invloed op, die zulke geschil len Daar hun aardomvang en strekking op het maat schappelijk leven uitoefenen en de goede verstandhouding tus- schen burgers en burgers zoo vaak belemmeren, ook daar waar raen aan het geschil zich vreemd kan achten. De laatste ver kiezing van raadsleden leverde daarvan sporen op en de strijd voor oud of voor nieuw wa3 ook toen niet te mis kennen. Zal men in deze uitspraak berusten of daartegen komen in hooger beroep? die vraag is een uitbreiding of verdui delijking van hetgeen men meent met de vraag: wat nu? En is het dan wonderdat wij een poging doenom op de meest onpartijdige wijze op die vraag een bevredigend antwoord te geven en daardoor trachten mede te werken tot eene oplossingdie de bevordering van het algemeen belang zoo zeer eiscbi? Het vonnis van den rechter in eersten aanleg is thans in handen van beide partijen. Natuurlijk de partijdie in het ongeluk gesteld werd, is daarmede niet tevreden en wil, 't zij uit innr'.ge overtuiging, 't zij uit verblinde partijzucht iu een hooger beroep het middel vindeuom de zegepraal te behaleij, In waarheid, is daarop hoop? Wij betwijfelen dat zeer ea gaan de gronden van onze vrees op een dui- delyke en voor ieder zoo bevattelijk mogelyke wijze ontwik kelen. Wij meenen dat te mogen en te moeten doen, omdat tot nog toe geeu magtiging is verleend aan de in het onge lijk gestelde partij door het tot beslissing bevoegd collegie van notabelen, die immers de volle verantwoordelijkheid daar door op zich nemen van al de gevolgendie uit het in hooger beroep komen zullen voortvloeien. Voor dat col legie in de eerste en voornaamste plaats is onze bescheideue en 'rondborstige beschouwing der zaak bestemd, maar ook tevens voor allen die een onpartijdig oor en belangstellend hart voor elk doeltreffend middel tot vereffening van het ge schil bezitten. Men dwaalt zeer, wanneer men meent, dat de grondwet telijke scheiding van kerk en- staat kan tot stand komen zon der een wettelijken overgang van den ouden tot den nieuwen toestand. De oude toestand werd geboren door Koninklijke besluiten maar zal voor den nieuwen toestand eerst kunnen plaats makenals die besluiten eerst wettelijk zijn afgeschaft. In het vonnis is met groote juistheid en naauwgezetheid de oude toestand geschetst. Het bestuur der Nederl. Hervormde kerk is georganiseerd bij Koninklijk besluit van 7 January 1816. De administratie der kerkelijke fondsen en de kosten van eeredienst bij de Hervormde gemeenten i3 geregeld by Koninklijk besluit van 12 November 1819. Het beheer der kerkelijke bezittingen van de Nederduitsch Hervormde ge meente te Leiden is nog altijd door een Koninklijk besluit van Julij 1820 onder dezelfde heerschappij gesteld door de bestendiging van het reglement van 1809. De Synode der Nederlandsohe Hervormde kerk heeft als vertegenwoor digster van al de gemeenten, bij art. 6 5, 2e alinea van het thans bestaand algemeen reglement, het beginsel eener nieuwe regeling aangenomen, maar het Koninklijk besluit van 23 Maart 185 2 N°. 3 heeft zich daarvan een nadere beslissing voorbehouden. En al beeft de grondwet van 1848 de zelf standigheid der kerkgenootschappen erkendvolgens art. 3 der additionele artikelen blyven ook alle Koninklyke

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1