Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. hei. verrigten van weikendie reeds dadelijk voorziening eischten of door te beschikken over het vermoedelijk batig slot? Voor beide gevallen was hier regel en grond: 9500 bleef nog te betalen voor de werken aan de voormalige Wittepoort, die in 1864 waren begonnen en in 1866 zijn voltooid, zoodat het een afwijking zou zijn van de bestaande voorschriften als op de begrooting van 1866 daarvoor, tenzij uit nooddwang gelden werden uitgetrokken. Bovendien eischt de voltooijing der werken aan de openbare schooldie op het plantsoen werd gebouwd dat nog 6000 daarvoor wordt beschikbaar gesteldliefst dadelijk. Tot het dekken van die 15500 konden de middelen worden aangewezen. De Com missie van Finantiën zegt in haar rapportdat zij zich vleit bij het niet ongunstig cijfer der opbrengst van de verbruiks belastingen voor het loopende jaar, dat de eerste post daar uit zal kunnen gevonden worden. De heer de Fremery werd tot de verklaring gedwongen, dat er ƒ4000 zal overschie ten op de kosten van het lager onderwijs, en dat de ac cijnsen over de eerste 9 maanden van dit jaar 7641,26 meer hebben opgebragt dan de raming. De heer de Moen zegt te recht //dat de heer de Fremery in zijn berekening schijnt te dwalen, want dat de dienst van 186 5 nog al een aardig sommetje zal doen overblijven." Herhaaldelijk is door ons daarop gewezen en met cijfers bewezen, dat die 15500 kon worden gevonden uit de dienst van 186 5. Eindelijk ter elfder uur moest op de pertinente bewering van den heel de Moen een' verduidelijking plaats hebben maar nu ook blijkt, dat de heer de F. dwaalt. Hij zegt: "de accijnseri hebben over de eerste 9 maanden van dit jaar wel ƒ7641,26 meerder opgebragt dan de raming." De berekening is niet juist, want de vergelijking met de raming gaat niet op. Zelf erkent de heer de F. in de zitting van 25 October: //er zijn maanden, dat de accijns 5500 minder opbrengt dan in een andere." Derhalve gaat de vergelijking met 9/12 van de som der raming over een vol jaar mank. De eene maand verschilt bij de andere, omdat de inslagen van handelaars, de uitvoerende veraccijnsingen van gemaal en geslagt niet de eene week zijn als de andere en de maanden niet een gelijk getai dagen hebben of op denzelfden dag der week eindigen: altemaal omstandigheden die invloed hebben op, het bedrag van de maandelijksche opbrengst. Dat zal ons gaaf worden toegestemd door de deskundigencontroleur ontvanger, ambtenaren en door ieder, die het begrijpt. Maar dit alzoo zijnde; is de eerste vraag: hoe staat de raming over het volle jaar 186 5 met de opbrengst van het volle jaar 1864 en het voordeel is 3251,515. De tweede vraag betreft het verschil tusschen de opbrengst over de 9 maan den van 1864 en 1865 en het voordeel is 7939,755. De heer de Fremery berekent ƒ7641,26, terwijl wij komen tot een cijfer van ƒ11191,27 behalve de ƒ4000 overschot van de bezoldiging der onderwijzers enz. buiten de 1279,7 7, die de tiende maand weder blijkt hooger opbrengst te heb ben gegeven. i Z. M. heeft tot hoofdplaats van het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsenbestaande uit de ge meenten AnlooZnidlaren en Vries, aangewezen de gemeente Zuidlarenen benoemd tot ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Zuidlaren c. a. de heer J. Reynders thans in dezelfde betrekking te Emmen c. a. Z. M. heeft benoemd tot mil. onder-int. 2de kl. (kap.) den Isten luit.-kwartierm. by het korps pont., den 2den luit.-kwartierm. L. A. van der Burgh, van het corps, beiden naar ouderdom van rang. Het heeft H. M. de Koningin van Zweden en Noor wegen behaagdeene gouden medaille te doen toekomen aan den heer J. M. van Kempen eigenaar der Koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken te- Voorschoten. Die medaille prijkt aan de eene zijde met het borstbeeld van H. M. en aan de andere zijde met het op- schrift: Arti et ingenio. Zaturdag den 2 5sten dezer zal de audiëntie van den Minister van Binuenlandsche Zaken niet plaats hebben. Naar men verneemt zou de heer Olivier ad interim belast worden met de portefeuille van financiën en als zooda nig ook de begrooting voor dat departement verdedigen. De Provinciale Staten van Groningen hebben besloten tot het stichten van een wetenschappelijke landbouwschool te Groningen te verleenen een subsidie 6000 'sjaars. Uit het Overmaassche schrijft mendat het daar door iemand Zaturdag jl. is opgemerkt, hoe de kikvorscheneven als in een zomeravond doch op lager toondat geluid de den hoorenhetwelk hun den naam van Hollandsehe nach tegalen deed verkrijgen. Zeker een bewijs, dat er vooreerst nog geen vorst op handen istenzij dat dit verschijnsel iets gewoons is en in geenen deele eene zeldzaamheid in dezen tijd van het jaar. Tot directeur van het instituut Kinsbergen te Elburg is benoemd de heer J. van Winsum, thans te Breda. Bedankt voor het beroep naar Lochem Ds. S. H. La- sonder, te Loenen a/d. Vecht en voor dat naar Heemse (cl. Zwolle) door den kandidaat G. Ringnalda. Van de zijde der politie wordt ons, tot verbetering van het berigt in het vorig nommer opgenomenmedege deeld, dat het vaartuig in een schuinsche rigting de brug aan de Watersteeg, die open was en waarvan de beide vallen behoorlyk waren vastgemaaktis komen binnenvarenter wijl de vrouw van den schipper voor op de schuit stond. Het touw, waaraan de boegspriet is vastgemaakt, raakte vast aan het ijzer waarmede de brug gesloten wordt, terwijl door de wind het touw brak de boegspriet achterover sloeg en de vrouw verwondde aan het hoofd. Door een nabijwo- nend ingezeten is toen hulp aangeboden maar de schipper verklaarde die wond wel met water te zullen genezen en zette zijn reis voort. De bruggeman met zijn vrouw hebben aan die verwonding geen schuld. Heden werd alhier berigt ontvangen van het droevig overlijden van den hooggeleerden heer H. J. Halbertsma hoogleeraar in de ontleedkunde aan de Leidsche Hoogeschool in den ouderdom van 45 jaren. In de laatste weken door eene hevige en dadelijk zorgbarende ongesteldheid aangetast, werd hij in de kracht des mannelyken leeftijds aan de we tenschap waarvan hij een sieraad was, ontrukt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48°. Donderdag morgen te 6 uur 47°, re 8 uur 49°, 's middags te 12 uur 5 3°, 's namiddags te 4 uur 50°. De heer Schrader, predikant te Kielheeft een nieuwe brochure in het licht gegevenonder den titel van Het inlijven van Sleeswijk-Holstein is een groote zonde." Hij be dreigt daarin Pruissen met de wrekende hand der Voorzie nigheid. Een inlijving bij Pruissen is een vreeselijk misbruik van het kruis van Christus. De bedoelde schrijver heeft zich berucht gemaakt door dergelyke geschriften. Dezer dagen had het volgende voorval te Wiesbaden in de speelzaal plaats. Een Franschmandien de fortuin zeer ongunstig was geweestverliet de roulette en wierp eenige oogenblikken later een Orsinigranaat onder de roulette. In een oogwenk verliet ieder de zaal, uit vrees voor de ver wachte uitbarsting. Deze uitbarsting geschiedde echter niet, maar gedurende verscheidene dagen heeft de speelzaal ledig gestaan. Ten einde dezen nadeeligen toestand te doen op houden, heeft men van regeringswege de volgende verkla ring van het gebeurde openbaar gemaaktniet twijfelende of de verspreide onrust zou daardoor worden weggenomen. Vooreerst was het geen Franschmanmaar een Sakser die geld aan de bank had verloren en was de man niet in het bezit van een Orsinigranaatmaar wel van eene hoeveelheid buskruidwelke hij echter niet onder de speeltafel heeft ge worpen omdat hy die in zijn logement achtergelaten had. Sedert deze gerustellende verklaring heeft men het spel hervat. -Sommige handelsbrieven met de jongste mail van de Kaap de Goede Hoop te Londen ontvangenmaken mei-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2