Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot adjunct-controleur van de directe belastingen eri het kadaster in de Provincie Fries landden heer J. G Perk Tan Litte, thans surnumerair bij gemeld vak van administratie te Goudaen in de provincie Zeelandden heer E J. Smeetsthans surnumerair bij het zelfde vak van administratie te 's Hertogenbosch. Naar men verneemt heeft Z. K. H. Prins Frederik het hem aangeboden beschermheerschap over de nieuw op- gerigte Zilveren-Kruis vereeniging welwillend aangenomen. De constituërende vergadering van de beide Israëli tische kerkgenootschappen in Nederland is Donderdag te 's Hage bijeengekomen onder presidium van den heer Mr. A. de Pinto. Er waren 15 leden tegenwoordigdie uit Over ijssel en Groningen en een afgevaardigde uit Amsterdam wa ren afwezig. Na de recomtitueringwaarbij de heer Mr. H. H. Tels tot vice-president en J. E. Andries tot questor be noemd is, wordt van alle ingekomen stukken keunis gegeven. Het debat liep over de vraag of de vergadering al dan niet haar algemeen reglement zal wijzigen na de door den Mi nister ingezonden bedenkingen van de beide Amsterdamsche gemeenten en van andere bij hem ingekomen stukken alsook van bezwaren die deswege bij de Vergadering zijn ingediend. Met 8 tegen 7 stemmen is besloten de bezwaren en beden kingen wel in overweging te nemen. - Door de commissie uit het prov. gerechtshof van Zuid- Holland belast met het houden van het examen van hen die als candidaat-notarissen wenschen toegelaten te worden zijn Donderdag na onderzoek als zoodanig aangenomen de heerenvan Sitterd, v. d. Hoop, v. d. Schalk, v. d. Meu- len Prins en Sluiter. Door Curatoren van het gymnasium te Botterdam zijn voor de betrekking van leeraar in de Nederduitsche taal- en letterkunde aanbevolen de HH. J. Gallandat Huët te Zutphen en G. J. Dozy te Haarlemen van leeraar in de wis- en natuurkunde de HH. Verkouteren te Vlissingen en J. D. van der Waals te Deventer. Naar men verneemt, zal mevr. Ristori aanstaanden Dingsdag avond te Amsterdam hare eerste voorstelling geven. - Een tachtigtal ingezetenen van Schiedam hebben aan Dr. A. Maas, die geruimen tijd lid van den gemeenteraad was, maar bij de aftreding niet meer herkozen wilde wor den een geschenk aangeboden vervaardigd in de fabriek van den heer J. M. van Kempen zijnde een zilveren beeld op zwart marmeren voetvoorstellende de stedemaagd van Schie dam. Met de eene hand rust zij op het wapenschild der stad, met de andere reikt zij een krans uit. Op eene daar nevens slaande zuil is gegrift: 15 October 1851-4 Septem ber 1865, zijnde de dagteekeningen der benoeming en af treding van den heer Maas. Op het met eikenloof omkransde voetstuk is een medaillon aangebragt met het opschrift: //Aan Adrianus Maas, lid van den Gemeenteraad, door eenige dankbare burgers." Te 's Heer Abstkerke heeft zich sedert het eene sterf geval geen geval vaD veepest meer voorgedaan. Door verregaande onvooizigtigheid is Zondag op de lijn naar Hengelo op nieuw een ongeluk voorgevallen, dat met den dood eindigde. Iemand liep voorbij een locomotief die in vol len gang was, struikelde, werd overreden en eenige oogenblik- ken later als lijk van den weg opgenomen. Naar men zegt laat die persoon een vrouw met twee jonge kinderen na. Uit het vroeger medegedeelde drietal heeft de groote keikeraad der Ned. Hervormde gemeente te 's Gravenhage tot leeraar beroepen Dr. G. H. Lamers, predikant te Scher- penzeel. Voor een zeer talrijk gehoor trad Prof. van der Boon M'gch Donderdag avond op in de openbare vergadering van het Leidsch Departement der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid die in de Stads-Gehoorzaal werd gehouden. Met eene gemakkelijkheid, helderheid en bevat telijkheid waarin de spreker door weinigen wordt geëvenaard, verklaarde hij het leven, de voeding en de ontwikkeling der planten, als een der grondzuilen waarop de landbouw rust. Het belang dier kennis, de oorzaken en gevolgen daarvan met betrekking tot den landbouw werd onder ieders bevatting gebragt.. Uil de geschiedenis van vroegeren en lateren tijd van verschillende landen werden treffende en indrukmakende voorbeelden aangehaald van de noodlottige gevolgen, die de aanwending en toepassing van verkeerde landbouwstelsels hebben veroorzaakt aan den welvaart van landen en volken. Zulke blikken in de algemeene geschiedenis uit een natuur kundig oogpunt waren van onberekenbaar nut voor regerin gen en natiënom het naauw verband dat er bestaat tus- schen de bevordering der keonis van de natuurkundige wetenschappen en den bloei van den landbouw, de gewig- tigste tak en hoofdbron van volkswelvaart, waarvan de ver- waarloozing ontwijfelbaar noodlottige gevolgen heeft: uitput ting van den grond verarming enz. Die kennis was even zeer onmisbaar voor boschbouw en houtteelt als voor tuinbouw, landbouw en veeteelt en zoo kwam Spreker, na eene impro visatie die een uur duurdetot het plegtige doel der ver gadering. In hoogstvereerende bewoordingen wijdde spreker uit in huldebetoon aan de verdiensten en aan de diensten door den heer W. L. de Sturler vroeger en later aan Java en daardoor aan Nederland bewezen en onder de vurigste wenschen reikte hij onzen geëerden stadgenoot den gouden medaille en een diploma overals schrijver van bet der be krooning waardig gekeurd antwoord op de gevraagde inzen ding van Oost-Indische houtsoorten. Vervolgens rigtte de spreker zich tot den heer D. A. Sala en reikte hem toe het bewijs van hoogstloffelijke eervolle vermelding, door direc teuren der maatschappij overeenkomstig de uitspraak van den uit bekwame en bevoegde mannen zamengestelde Jury hem toegekend, voor de inzending eener verzameling van door hem vervaardigde natuurkundige werktuigen op de tentoon stelling dit jaar binnen Leiden gehouden. In die toespraak bleek evenzeer hoeveel waarde aan de bekwaamheden van den heer Sala moet worden gehecht en op welke aanmoedi ging hy aanspraak heeft bij al de inspanning en moeite, die hij voor zijn vak besteed. Hoogstvereerend waren de luide en herhaalde toejuichingen die beide bekroonden van de toehoorders ten deel vielen en wel mogt de geachte spre ker daaruit aanleiding nemen, om aan het slot zijner toe spraak te roemen de belangstellingdie binnen Leiden de maatschappij ondervindt en met eene warme aanbeveling der belangen van Landbouw en Nijverheid zijner rede, die voortdurend met de meeste aandacht was gevolgd, te ein digen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 41°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 38°. Vrijdag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 44=, 's middags te 1 2 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 48°. Aan graaf Eulenberg, den Pruisischen officier, neef van den Minister van Binnenlandsche Zakendie te Bona den kok Ott vermoord heeftwelk feit onlangs tot zooveel geschryf aanleiding gaf, is bevel gegeven, om, ofschoon zyn diensttyd met 1 dezer maand was verstrekenbij zijn regement te blijven, totdat de instructie zijner zaak zal zijn afgeloopen. Deze maatregel heeft ongetwijfeld geen ander doel dan dien officier de voordeelen te verschaffen, welke de Pruisische militaire rechtpleging verzekert. De fabriek van den heer Krupp te Essen zal aan merkelijk worden vergroot; er zal een stoomhamer worden gesteld, welke met een gewigt van 2500 centenaars werkt; daarenboven zullen worden bijgebouwd 4 gloeiovens, 8 koe pel- en 4 vlamovens. De zwaarste hamer der tegenwoordigs fabriek werkt met een gewigt van 10 00 centenaars. Daar de blanke bevolking van Jamaica sedert jaren in welvaart en aantal afneemt, terwijl de zwarte er sterk vermenigvuldigt en er geen vooruitzigt op toenadering tus- schen de twee menschenrassen is, wordt in de Londensche dagbladen de vraag behandeldwat er in het vervolg k'811" neer de opstand op Jamaica gedempt zal zijn, met die ko lonie gedaan zal moeten worden. Het denkbeeld word gs° opperd om de representative instellingen, als ongeschikt voor eene bevolking van meereüdeels Afrikaansch bloed, aan de kolonie te ontnemen, of wel het bezit der kolonie geheel te laten varen dewijl haar behoud welligt met eenen aanhoudenden en bloedigen stiija tegen de zwarten zou moe ten worden gekocht. Men arbeidt zeer ijverig aan de voltooijing van een prachtig hotel in de Champs Elysées, waar de Prinses Anna

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2