Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gemeente Bols- ward H. H. Ament te SmildeW. van Biezen; te Helle- voetsluis, W. A. Tenckiuk en te Vlieland, L. Zunderdorp secretaris dier gemeente; alsmede tot ontv. der in- en uitg. regten en acc. te Veldzigt, den heer G. D. Coninck Westen berg, eervol ontslagen meteren taxateur van den turf, thans waarnemend ontv. aldaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den te legrafist A. C. Lotfelt, op zijn verzoek, als zoodanig eervol uit 'sBijks dienst ontslagen. In de Dingsdag gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad heeft de voorzitter o. a. medegedeeld, dat bij burgem. en wethouders is ingekomen een adreswaarin wordt voorgesteld een belasting te heffen op de uitsteek- spiegels (spionnen). - Vervolgens werden o. a. behandeld de ontwerp-verordeningen regelende het bedrag en de grond slagen en de invordering van de belasting op de honden. Die belasting wordt bepaald op f 3 voor eiken hondwelk be drag1 verminderd werd op 2/3 voor honden van het vrou welijk geslacht en 1/3 voor honden uitsluitend gehouden wordende: a, voor de uitoefening van eenig beroep; b, ter bewaking van gebouwen, erven of vaartuigen. Verder be helst die verordening de gronden, voor welke honden vrij dom van belasting zal worden verleend. Verscheidene be zwaren werden bij de discussiën tegen die verordening aan gevoerd, o. a. 1°. de toepassing van art. 245 der gemeen tewet op de hondenbelasting, in verband met art. 2 dier verordenii g, waarbij t-ene bepaling is gemaakt voor de hef fing van de hondenbelasting op hen die slechts tijdelyk in deze gemeente vertoeven en 2°. het onderscheid gemaakt tusscheu houden- van het vrouwelijk en mannelijk geslacht, namelijk dat voor die van het vrouwelijk geslacht minder zal moeten worden betaald. Een amendement van den heer de Pinto om dit onderscheid weg te nemen werd aangeno men. Een amendement van den heer de Pinto, om de vrij stelling van belasting aan honden beneden de twee maanden veileend op te hiffeti, werd na nadrukkelijke bestrijding van den kant der commissie van belastingen, verworpen. De geheele verordening werd met 29 tegen 3 stemmen aan genomen. De leer H. Willemstijn, te Gorinchem, heeft zijn ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben nu bepaald: 1°. dat de verkiezing 'ter vervanging van''den heer Willem stijn zitting hebbende vóór het hoofdkiesdistrict Gorinchem en die als zoodanig in-het jaar 1868 moest aftfedenzal plaats 'hebben op Dingsdag den 28sten November a, s.; en 2°. wanneer eene herstemming mogt worden vereischt, deze zal geschieden op Dingsdag den 12den December daar aanvolgende. I >e beraadslagingen in de vergadering der Pro vinciale Staten van Limburg zijn dit jaar vrij levendig. Het is vooral Mr. van Wiutershoven die daartoe aanleiding geeft door zoo dikwijls mogelijk ter sprake te brengen het voor stel, door den Minister van Finantiën bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal op nieuw ingediend om de bijdragen van deze Provincie in de grondbelasting te vermeerderen en die ter dier gelegenheid steeds terugkomt op brieven uit 'sHage, die bij de laatste verkiezingen van de heeren Cor- nelis en van der Maesen zouden zijn vertoond en waarin zou voorkomen dat dit voorstel in het vervolg achterwege zou blijven. De heer Mr. Pijls, burgemeester van Maas tricht, kwam daartegen op en de strijd was zeer hevig. Zaturdag heeft de vergadering besloten, dat er zoowel aan den Koning als aan de Tweede Kamer adressen zouden wor den ingediend, ten einde die vermeerdering van belastingen te voorkomen daartoe is eene commissie van redactie be noemdbestaande uit de heeren Hafmans Seydlitz, V. Nijse, tan Wintershoven, Pijls en baron de Keverberg. Zondag avond is te Haarlem omstreeks ten tien nre door drie personen eene stoute poging tot diefstal onder- nomen ten huize van den heer de W., op de gedempt-: oude gracht, en wel op een tijdstip dat de heer en vrom des huizes alsmede de dienstboden afwezig waren. Na aan gebeld te hebben en door de kinderjufvrouw, die zich me; de kinderen op de bovenkamer bevond te zijn opengedaan overreikte een der drie daders haar een briefje met verzoel om antwoord van den heer des huizes. Op haar antwoorj dat mynheer op dit oogenblik niet te huis was, eischtenzii van haar, na in het huis te zijd binnengedrongen, het geld dat in huis was. Het ontstelde meisje vlood hierop van schrik den gang door naar den tuin doch werd weldn door hen achterhaald en gebonden terwijl haar een prop in den mond werd gestopt. Daarna zijn de bedoelde perso nen begonnen met het doorsnuffelen van het huis; doch daarit al spoedig gestoord door de terugkomst van den heer dei huizes, die, de voor- en tuindeur op dat uur geopend ziendt en de kinderjufvrouw in dien toestand vindende, onmidde. lijk begreep dat er iets ongewoons gaande was. Weldra wai de hulp der politie ingeroepen, doch de vogels waren gevlogen. Hoe het hun gelukt is te ontkomen schijnt nog niet met zekerheid bekend te zijn. Men verneemt, dat de heer de werkelyk dien dag eene som gelds is wachtende geweest, die echter nog niet was aangekomen. De politie is ijverig in de weer om de daders op het spoor te komen. De toe stand der kinderjufvrouw is zeer zorgelyk. Maandag nacht is in de gemeente Berg een afschu welijke moord gepleegd. Men verhaalt, dat eenige personen door sterken drank opgewonden uit eene herberg komende, twist hebben gekregen over het kaartspelwaarmede zij ziek aldaar bezig hadden gehouden. De twist is op een vecht- party uitgeloopenwaarbij een dier personen letterlijk dood getrapt is geworden. Meerdere bijzonderheden ontbreken voor het oogenblik. Door den kerkeraad te Scheveningenis Dingsdag avond beroepen Ds. W. v. d. Bijtel, predikant te Nunspeet, Dat is nu reeds het 5 de beroep sedert het vertrek van Di, A. Meerdink. Beroepen bij Nederduitsche Hervormde gemeente lr Utrecht Ds. H- C. Bervoels te Zwolle. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 3ü°, te 10 uur 41°. Woensdag morgeu te 5 uur 40°, te 8 uur 42°, 's middags te ]2 uur 48c, 's namiddags te 4 uur 48°, Buiteniandsch Nieuws. Ten bewijze hoe hoog de gronden te Brussel in prijs staan, wordt medegedeeld, dat den 7deu Nov. jl. in open bare veiling zijn verkocht 6 perceelen grond om te bouwen, tér grootte van 10,16 roeden voor 135,810 fr. Het eeröte perceel, ter grootte van 44 el, is verkocht voor 21,500 fr. dat is 4,900,000 fr. per bunder, of 38 fr. per Brusselsche VOet. Blijkens de jongste statistieke opgaven is slechts 1/6 gedeelte der personen die den mannelijken leeftijd in Pruis- sen hebben bereiktin het huwelijk getreden. Wat de ge boorten betreft is 1 op de 12 buiten huwelyk geboren. Bij de jongste verkiezing van leden van den Gemeen teraad te Keulen welke meer dan ooit vroeger het geval was de aandacht der kiezers heeft getrokkenis ongeveer 60 pCt. der stemgerechtigden opgekomen. De verkiezings strijd was buitengewoon levendigi b'ij den uitslag der ver kiezingen bleekdat de liberalen 2 en de clericalen insge lijks 2 der hunnen in den Gemeenteraad hadden gebragt. In het voor korten tijd te Berlijn verschenen Denk schrift über der Erwebsquellen für das weibliche Geschlaclit, vindt men ten opzigte van Pruissen o. a. de volgende op gaven 7866 vrouwen zijn gouvernantes en onderwijzeressen, 16,547 ziekenverpleegsters en dergelijken, 2400 nonnen en diaconessen, 5 6 5,705 houden zich met den landbouw be zig, 701,752 arbeiden in fabrieken trafieken 700,OüO on geveer verrigten huiselijken arbeid, 450,068 trachten eeu bestaan te vinden met linnen-, wollennaaijen en anderen ar beid van dien aard. Te Marseille is thans een nieuw hotel opgerigt, ge naamd Grand Hotel Noailles, gelegen in de straat van diet) oefenaars der bouwkunst ondersteuning vinden; daarentegen mag de erkenning niet achter blijven dat de toevallige scheeve stand meesteilijk toegepast werd, om de technische bekwaamheid van het steenhouwers-gild dier dagen ten toon te stellen.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2