N". 1764. Donderdag 16 November. A°. 1865: LËlDSCn DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden f 1.95, en franco per post f 2.80 'n de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mer9 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.76. Iedere regel mrer 12 J Cts. Geboorte-, hu welijks- eQ dooJberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 in.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 in.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haariem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 ra.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtends 3 u., de overige dagrn, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2} u. 's nam. de overiga dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgeus te 8 u. en te 10 u. 50 ut.; a namiddag* te 8 u. 85 m. javonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Iodisobe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg -Telegraaf dagelijks vau 7 u. 'siu. tot 10 u. 30 iu. tv. Zittingen van Let Gemeentebestuur. Gemeenteraad op ou bepaalde tijden. - Burgems'tter en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Cotemtstie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelyks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente'Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 82 uur en vau 4—'7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur eu van 36 uur; wan 's Rijks Direote Belastingen, Maandag, Diogsdag, vVoensdag en Donderdag van 9—1 uar. van Zegel, Registratie dagelyks van 84; van de Hypotheken en bet Radaster van 94 uur. Iets over de Rijnsburgsche poort, als bouwstuk. I. De Rijnsburgsche poort, in haar hoofdaauleg en bijzon derheden beschouwende, blijft er weinig twijfel over om trent de soort vau bouwstukkenwaaronder zij behoort ge rangschikt te worden, namelijk: onder de dusgenaamde walpoortenwaarvan het eenvoudigste begrip eene in den vestingmuur uitgespaarde opening is. Deze poorten sloten zich bij de wallen of verdedigingswerken der versterkte ste den aandienden tot wachthuizen en de verhoogde op bouw had met den wal gemeenschapde gewelfde boog of doorgang ontving geen meerdere breedte dan de vol strekte behoefte gebood en alles was op een spoedige en duchtige afsluiting ingerigt. Naarmate het punt der verde diging of de plaats van gemeenschap naar buiten gewigtiger en de daaraan uitloopende straat aanzienlijker was, ontving de poort grootere uitbreiding krachtvoller gedaante en meer dere versiering. De Rijnsburgsche poort behoort tot het laatste tydperk waaruil zoodauig doel, uit vroegere tijden gewoonte gewor denhet bouwplan beheerschte. Regtstaande, torenvormige met uurwerken voorziene poorten volgden onmiddelijk op de hier bedpelde soort, toen het idee van algemeene ver sterking der steden langzamerhand verlaten werd en de toe nemende welvaart zich in het stichten van meer sierlijke, soms prachtige en kostbare stads toe- en uitgangen openbaarde, die het aanzien en den bloei der stad verkondigdeneen begrip volkomen verklaarbaar uit den tijd van overgang in den staat van vrijheid en ontwikkeling, waarin men ver keerde. Dat de Rijnsburgsche poort eertijds tusschen aarden met vestingmuren bekleedde wallen inslootgetuigen oorspronke lijke afbeeldingen terwijl nog heden de lagere uitspringende zij- of buitenvleugels met hunne borstweringen enz. onwe- dersprekelijk aanduiden, dat, bij het ontwerp van den bouw, iet systeem van verdediging iurigting en vorm aangaf. De meermalen zoo hoog geprezen schuine stand der poort is dus niet toeteschrijven aau een opzettelijk strevaa naar bouwkundige voortreffelijkheid, maar eenig en alleen een gevolg der situatie. Immers de geringste ontwikkeling van het aangeboren schoonheidsbegrip kan zich niet, door het scheeve en het daarmede gepaard gaande onregelmatige bo ven het regthoekige en het daaruit volgende evenredige aan getrokken gevoelen, - veel minder nog dit najagen, - tenzij dat gemis aan kunde en smaak de zwarigheden aan de bearbeiding van scheefhoutige en afwisselend verdraaide stukken verhouden ondanks het daaruit ouistaande wanstal tige, hoog verdienstelijk mogten doen achten. Wij meenendat de eer onzer voorgangers verbiedt zoo danig gebrekkig begrip bij hen te veronderstellen en veeleer vordert, aau de noodzakelijkheid te denken, die een schui nen bouw noodzakelijk deed zijn want de buiten-voorzijde der poort tusschen walmuren liggendebepaalden deze er de rigting vanterwijl evenzeer van een' regten doorgang naar buiten niet afgeweken mogt worden; beide rigtingen nu elkauder onder schuine hoeken snijdende, moester nood wendig een daarin deelenden aanleg ontstaan, waarin de ziens wijze dier dagen (misschien teregi) alle onderdeelen opnam. Hetzelfde doel, verbinding met de vestingwalleneischte een daarbij voegenden bouw, die alleen te verkrijgen was door een krachtvol karakter; bet massive was dus onmis baar eu alle vormen hetzij van coustructieven of versieren- den aard waren ondergeschikt aan het ontzag en de duur zaamheid die uitgedrukt moest worden. Vandaar de aan wending, hoe onredegevend ook uit het oogpunt van aesthetiek en constructie, van zoogenaamde kubiekblokken bij de kolommen van afsnijding der toppen van de frontis- picen van lobvormig afhangende kantstrooken enz., om het verlangde robuste te verkrijgen. Te beweren dat van het scheeve der situatie op navol genswaardige wijze gebruik gemaakt is, om een hoog ver dienstelijk bouwstuk daar te stellen, zou, ons bedunkens, van overdreven voorliefde getuigen en geeusints by alle be-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1