SPEELWERKEN Openbare Vergadering SPEELDOOZEN DUIN-ZANDAARDAPPELEN tegen dat aldaar de heer Ghilardi, bisschop van Mondovi, de meest gehate van alle Italiaansche geestelijkenin de kathedraal eene rede zal houden over de encyclica. Zy zal zegt men aanvangen met eene redevoering van den heer Antonie Franchieen bekend geleerde en voorzitter van de vrijmetselaarslogein de kathedraal zelve uit te spreken I waarin hij de stellingen van den prelaat weerleggen zal. Door het kerkbestuur moet hem, wat het lokaal betreft, reeds het vereischte verlof zijn verleend. Dezer dagen is te Londen aan eene longontsteking overleden de bekende bokser Tom Sayers, wiens duel met den Amerikaan Heeman eenige jaren geleden in Engeland bijna evenveel belangstelling wekte als de Amerikaansche oorlog. Op den 6den dezer heeft men te Innspruck des och tends te 5 ure een vrij sterke aardschudding waargenomen zich voortplantende in de rigting van het noorden naar het zuiden. Te Lubeck bestaan de aloude gildewetten nog en daaraan wordt zoo gestreng de hand gehoudendat dezer dagen een blikslager herhaaldelijk is veroordeeld tot betaling eener geldboete van 50 m.b., dewijl hij niet slechts lampen had verkocht door hem vervaardigd een handel hem ver oorloofd maar dewijl hij zich niet had ontzien afzonderlijke deelen van dergelijke voorwerpen te verkoopen, hetgeen hy volgens de gildewetten niet inogt doen. Naar aanleiding van het onlangs tusschen Frankryk en de Nederlanden gesloten handelstractaatvestigt de Moniteur met byzonderen nadruk de aandacht van den uit voerhandel op een bende bedriegers te Amsterdam en alle andere eenigzins aanzienlijke steden van Holland, welke lie den zich uitsluitend toeleggen om den buitenlandschen koop man en fabrikant te misleidendaar .zy trachten zich goe deren te doen leveren onder allerlei voorwendselsis aan hunne order voldaan dan verdwijnen de goederen en hy die ze afzond ontvangt geen cent betaling. Te Napels wordt thans de nieuwsgierigheid zeer gaande gehouden door eene jeugdige hollandsche schoone, die daar met een schip in de haven vertoeftwaarmede zij zeer verre en belangrijke reizen heeft gedaan. Het laatste kwam zy uit Nubië, van waar zij de jeugdige negers en negerinnet- jes heeft medegebragtdie haar als hun koningin beschou wen. De zucht naar avonturen by deze jonge dame is zeer opmerkelijk. Zij schijnt gaarne bevelen te geven en heeft Nubische troepen er toe gebragt de wapenen neder te leggen. Men schrijft haar het voornemen toe, om naar die verwy- derde streek weder te keeren en van het enthusiasme, dat zij daar inboezemt, partij te trekken, om een 9oort van vor stendom te vestigen. Uit Konstantinopel wordt berigt, dat de Sultan aan Fuad Pacha een buitengewoon prachtig geschenk heeft ter hand doen stellen, als een bewijs zijner tevredenheid over de wijze waarop genoemde Minister gedurende den tijd dat de hoofdstad door de cholera werd geteisterd, voor de ver pleging der lyders en der behoeftigen vooralheeft zorg ge dragen. Ook andere personenmeerendeels ambtenaren zijn deswege met geschenken namens den Sultan vereerd. Naar men verneemt heeft de Japansche regering be sloten, in een allergunstigst gelegene baai, op korten af stand van Yokohama, een oorlogshaven en maritiem arsenaal aan te leggen. De kosten tot aanleg der haven zouden niet minder dan 100 millioen gulden bedragen, terwyl Fransche ingenieurs met dat werk belast zouden wordendaar de Taikoen moet verklaard hebben, dat hij de loijauteit van Frankrijk heeft leeren kennen en Keizer Napoleon een oprecht vriend van Japan heeft getoond te zijn toen het zich in hoogst moeyelijke omstandigheden bevond. De Fransche schepen zul len dan ook het voorrecht erlangen om bedoelde haven aan te doen, ten einde er, zoo noodig, herstellingen te ondergaan. OFFICIE KL NIEUWS. -Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van handelaars en neringdoenden, dat geene terug gave wordt verleend 1°. na 31 December e. k. van de belasting op den wyn fruitwijn en kunstwijn. 2°. na 30 April 1866 van de belasting op het geslagt, op het gedistilleerd en op het gemaal. Advertentiên. Heden overleed onze geliefde oudste Zoon BERNARDUS JOHANNES in den ouderdom van 2 2 jaar en 8 maanden. C. J. LA R1V1ÈRE. J. O. LA RIVIÈREgeb. Lucas. Leiden, 14 November 1865. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van Vrouwe JOHANNA ELISABETH PLETTERICHWeduwe den Hoog Edel Gestrengen Heer I. Henkes, betuigen de nagelaten betrekkingen hunnen har- telijken dank. Leiden, den 15 November 1865. TTPgragPrimo Januarij as. verlangt men voor een JONGELING van 15 jaren, de plnat- sing als LEERLING in een Tabak en Si garen-Fabriek. Adres francoLetter A. Bureau Leidsch Dagblad. JOINGELINGSVERlhElMGIiNG Fred. IS vs. Ia. op Donderdag 16 November, des avonds te acht ure, la het locaal op de Hooglandsche Kerkgracht. Spreker: De Eerw. Heer W. OITERSPOOR, Zendeling van Niiuw Guinea. Namens het Bestuur, J. VERHAVE, Secretaris. De Ondergeteekendesedert meer dan een halve eeuw behartigende de belangen vaD de schippeisdienst tusschen Leyden en Rotterdam, betreurt diep het ongeluk overkomen aan den knecht bij genoemde dienst J. ONDERWATER; zijn noodlottige dood vooral met het oog. op den naderen den winter, bedreigt zijne vrouw, oude moeder en vier kinderen welker getal weldra met een vermeerderd zal wor denmet groote armoede. Nooit werd in Leyden te vergeefs gevraagd voor eene zoo ongelukkige en brave weduwe. Wel doende Siadgenooten 1 zendt ons datgene, wat uwe liefde wil afzonderen. W. DE MUNN1K, Schipper op Rotterdam, Noord inde. met 436 stukken, waaronder prachtwerken met klokken spel, trommel en klokkenspel, met fluitenspel, met hemel stemmen, met mandolinen voorts: met 212 stukken, nécessaires, cigarentempelsphotogra- phie-albums, inktkokers en zwitsersche huisjes met muziek, alles fijn gesneden of beschilderd; dansende poppen in zwit sersche kleeding met muziek; steeds voor het nieuwste be veelt zich aan J. H. HELLER te Bern. Fra7ico. Defecte werken of doozen worden gerepareerd. NB. Deze werken, die door hunne liefelijke toonen ieder gemoed vervrolijken, mogen in geen salon en aan geen ziekbed ontbreken. zijn wederom verkrijgbaar aan de kweekerij van W. BOOM KAMP, Bloemist te Noordwijk-Binnenbenevens de ver duurzaamde GEDROOGDE GROENTENbeiden aanbevolen voor provisie of exportatie. Verder alle soorten van BLOEM BOLLEN, BOOMEN, HEESTERGEWASSEN enz. Prijs couranten worden op franco aanvrage toegezonden. Algemeene kennisgeving.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3