Binneniandsch Nieuws. Buitenlandseh Nieuws. en beteekenis: //Ik vir.d bet gelukkig, dat er ook zijn, die het geld weten te gebruiken tot een meer productief doel en geloof, dat de vermeerdeiing van de waarde der huizen juist het gevolg i9 geweest van de aangebragte verfraaiin gen." Maar ook evenzeer is het waar, dat die verfraaiin gen welligt niet zouden geschied zijn, als de gelden uit directe belastingen of door geldleeningen moesten zijn ver kregen. - Z. M. heeft beDoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandsckeu Leeuw baron Palmstjerna, laatst Minis ter-resident van Zweden en Noorwegen bij het Nederland- sche Hof. De algemeene beraadslagingen, over de Staatsbegroo- ting voor 18ötj in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden, kenmerkten zich door eene vlugtige critiek der handelingen van het Ministerie, en betroffen hoofdzakelijk de overdreveue beschouwingen die de Minister Betz ten aanzien vau den toestand en tie toekomst van 's Rijks geldmidde len gegeven had, in verband gebragt met de opdrijving der uitgaven en der afhankelijkheid van de Indische baten. De HH. I. K. van Goltsieiu Rochussen en van Bosse voer den eenige punten aan tot staving vau een andere beschou wing. De heer van Zuylen van Nijevelt van Arnhem kon digde zijn voornemen aan om met den Minister van Binnen- lai.dsche Zaken over de openbare lagere school te spreken. De he<*r H■■ydeurijok somt grieven op tegen het Ministerie, en wel ten aanzien der wederindiening van een wet tot ver heuging der grondbelasting in Limburg, alsmede tegen de bemoeijuigen oer regering in zake van onderwijs en arm bestuur en betreffende de uitvoering van het grondwettig voorschrift der benoembaameid tot ambten en bedieningen, onverschillig van welke godsdienstige gezindheid, waarom trent hij een grief heeft tegen den Minister van Justitie. De heer van Bosss wenscht enkele punten te behande- i len. Het eer3te staat In verband met de wet tot afschaf fing der gemeente-accijnsen. Sommige gemeenten brengen de 4/5 van het personeel over I860 en over een deel voor j 186 7 op hare begrooiing. Men neemt 12 maanden directe j belasting en 4 maanden accijnsen. Dat mag nu strekken om 1 den al. te grooten schok te voorkomen, maar daardoor wordt de quaestie verschoven tot 1867. Eu nu vraagt spr. is dit staatkundig? Ieder weet dat de afschaffing der plaatselijke accijnsen verhoogiug der directe belastingen moet ten ge volge hebben. Nu komen de ingezetenen in den waan alsof dc hoofdelijke omslag minder zou zijn en daardoor zal de schok later te grooter zijn. Hij vraagt of dergelijke beschik king is overeentebrengen met de Grondwet. Het is toch im mers uitgemaakt, dat de personele belasting is en blij ft eene rijksbelasting en die wordt slechts toegestaan tot ult°. 1866, dus voor 12 maanden en niet voor 16. De gemeentebestu ren beschikken alzoo over een deel der rijksbelasting die door den wetgever niet is toegestaan. De Minister Betz heeft in een uitvoerige rede getracht de ingebragte bezwaren op te lossen. De Minister van Koloniën verdedigt en verduidelijkt het geraamde bedrag van 2 5 millioen als Koloniale bijdrage en we- derlegt de bedenkingen van den lieer Rochussen, terwijl hij de behandeling der Koloniale politiek tot later uitstelt, waarmede tie heer Wintgens zich niet vereenigt, die vóór alles wenscht te weten of de voorgedrageu cultuurwet de uitdrukking is van bet kabinet in zijn geheel. Hedeu Dingsdag zijn daarover de beraadslagingen voortge zet, waarbij het woord is gevoerd door de HH. Rochussen, van Zuy'en en Wintgens en den Minister van Koloniën. Een heftige woordenwisseling had plaats over het Pruissisch grens- tractaat tusschen de HH. Cornelis de Lom de Berg en den Minister van Buitenlandsche Zaken. Men verneemt, dat door de kweekelingen aan '3 Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, aan den inspecteur der mil. geneesk. dienst het verzoek is ge- rigt, om den officier K. J. vau Duyl, als surveillant te mogen behouden. Men leest in de Staats-Courant het volgende: Vee, bestemd voor Engeland, kan op vaartuigen de lij nen van afsluiting overgaan mits voorzien van een bewijs van dispensatie en met inachtneming van het volgende: Het bewys van dispensatie wordt door den burgemeester van de plaats, waar het vee wordt ingeladen, afgegeven. De inlading geschiedt onder toezigt van iemand door dien burgemeester daartoe aan te wijzen dieop kosten van den belanghebbendeaan boord blijft gedurende de reis naar Rotterdam, of aan de lijn gekomen, door een rijksbeambte wordt vervangen. Binnen de lijn mag geen vee worden op- of afgeladen. Te Rotterdam moet het vee onder toezigt der gemeente-politie worden ontscheept of onmiddelijk in de vaar tuigen naar Engeland overgeladen of inmiddels op zooda nige plaatsen afgezonderd wordenals van gemeentewege zullen worden aangewezen. De kosten van de terugreis komen mede voor rekening van de belanghebbenden. Maandag avond is te Rotterdam het nieuwe tooneel- spel vau den heer J. J. Cremer, in den Rotterdamschen schouwburg opgevoerd ten behoeve van de leden der schouw» burg-vereeniging. Het strekt ons tot genoegen te kunnen melden dat het tooneelspel met stijgenden bijval is begroet en ten slotte een geestdrift heeft verwektdie de terug roeping van al de artisten met den schrijver ten gevolge had. Donderdag avond zal in de Stads-Gehoorzaal op een plegtige wijze door den Hoogleeraar van der Boon Mesch, in eene openbare vergadering, waarbij op te verkrijgen toe gangsbewijzen ook niet-leden der Ned. Maatschappij ter be vordering van Nyverheid de gouden medaille worden uit gereikt aan het lid des Departements den heer W. L. de Sturler waarmede zijn antwoord op een uitgeschreven prijs vraag is bekroond geworden. Uit berigten bij het Dep. van Koloniën ontvangen van Assahan (Noordoostkust van Sumatra) en gedagteekend 80 Sept. 1865 blijkt, dat Tandjong Balei, de hoofdstad van Assahan, den 18., en Si Rantan de residentie van den radja van Assahan, den 20sten dier maand bezet zijn door de zeemagt van de expeditie, onder bevel van den ka pitein-luitenant ter zee P. A. van Rees. Aan den majoor W. E. F. van Heemskerck die met de landmagt over land van Batoe Bara die plaatsen zou naderen, is dit wegens de buitengewone moeijelijkheden van den marschdie negen dagen duurde, eerst op den 25 Sept. gelukt. Er is geen enkel schot gevallen. De radja, die niet aan de gedane oproeping wilde voldoen, maar met twee zijner broeders naar de binnenlanden was gevlugt, is afgezet. Voorloopig is het bestuur opgedragen aan den I-ang di- pertoean moedaterwijl een controleur in Assahan is ge lalen. Het land is zeer rijk aan rijst en goed bevolkt. De be volking legde de meest vredelievende gezindheid aan den dag. Den BOsten Sept. werden de troepen weder ingescheept, en werd de togt vervolgd over Serdaug en Poeloe Kampei naar Termiang. Ernstig verzet werd niet verwacht. De gezondheidstoestand der troepen was uitmuntend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 38°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 33°. Dingsdag morgen te 5 uur 29°, te 8 uur 3CD, 's middags te 3 2 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 39°. In de omstreken van Boppard aan den Rijn hebben de vroege druiven niet slechts voor de tweede maal ge bloeid, maar zijn zij thans met nieuwe vruchten beladen, welke tot volkomen rijpheid zyn gekomen. Men meldt uit Worms, dat de kwestie betreffende de plaatsing van het gedenkteekendat ter eere van den kerkhervormer Luther aldaar zal worden opgerigt, eindelijk is beslist. De Groot-Hertog heeft bepaald, dat het zal wor den geplaatst aan de Nieuwe poort, op de zoogenaamde Promenade, welke plek door de commissie van oprigting als de meest geschikte daartoe was aanbevolen. - Te Fourneaux in Savoye is een kruidmolen in de lucht gesprongen, waarbij zes werklieden het leven verloren en in de stad alle glasruiten werden verbrijzeld. Te Milaan wordt eene demonstratie op touw gezet

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2