N°. 1761. Maandag 13 November. A0. IIDSCII DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe- halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dmcen, uitgezonderd des Zondags, 6 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2$. n. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.j's namiddags te 3 u. 35 m. savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-Indisohe Laadpost. Over Southampton, l en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Iadisohe den 14 en voorlaatgten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av.Spoorweg-Telegt-aaf dagelijks vaD 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av, Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op on Gepaalde tijden - Bur gem "eter en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Brestdent der Commissie van Fabrtcage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente^ Arahtteet is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8^2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Balastiugen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 nar. Een Christendom boven geloofsverdeeldheid. II. Dat denkbéeld schijnt Dr. P. voor deü geest te zweven eu in het diepst zyner ziel een overtuiging te hebben ge vonden, die door hooger licht bestraald en verwarmd tot het ware, edele, reine en schoone, tot het heilige en ver hevene begrip van Christendom leiden zal. Hoogstopmerkelijk i3 het toch, dat het woord van Pierson aan zijn laatste ge- ineen te ernstige bestrijding ontmoet bij mannen van alle richtingen, zooals Prof. Scholten, Dr. Réville Ds. Brouwer, de Redactie der Kerkelijke Courant enz.; terwijl het van zelf spreekt, dat de orthodoxe richting niet minder dan de R. C. geestelijkheid zich daartegen verklaren moeten. En wanneer we nu de theologische gevoelens van Dr. P. onbesproken laten eu aan de Christelyke kerk denkenzoo als zij in een tal van kerkgenootschappen niet alleenmaar in een ontelbare verscheidenheid van secten zich onder allerlei vor men openbaart, dan behoeft men zich niet altezeer te ver bazen wanneer men de verklaring van Dr. P. leest: «de Christelijke kerk heeft geen objectieven grond of recht meer van bestaan." En nu bijna iedere richting denkt aan en spreekt van een kerk der toekomst, is er toch zeer veel grond voor het beweren van een twijfelachtig bestaan of een wankelend gebouw der zigtbare Christelijke kerk Mr I. Ca- padose gaat van een geheel ander standpunt uit, als waarop Dr. P. staat; en toch is ook zijn oog gerigt op de toe komst, wanneer hij in zijn redevoering over de hoop der uitredding zegt: «Het is een zeer opmerkelijk en niet te miskennen teeken in deze eeuw dat der Christenen aan dacht veel meer dan vroeger wordt bepaald bij de toekomst, bij hetgeen men de leer der laatste dingen pleegt te noe men. Maar even opmerkelijk is hethoe uiteenloopend de verschillende beschouwingen zijn hoeveel tasten en zoeken hoe weinig zekerheid tot dusver bestaat. Sommigen peinzens- moede staken het onderzoek eD bevelen een lijdelijk afwach ten aan." «Hoe verschillend het doel moge zijn, dat velen tot een genootschap bijeenbrengt; zoodra zij als Christenen in den Geest des Christendoms zamenkomen, is nevens het doel, een hooger, meer 0eestelijkeheiliger ba d aanwezigwelke de ledeu omvat en hen onmerkbaar als een kracht der ziel, die in hen werkt, van een gewoon genootschap lot een in nerlijke levende corporatie vormt." Deze woorden van den R. C. bisschop van Mainz, von Ketteler, werden van toe passing gemaakt op vroegere tijden, zij gelden ook nog, al is het ookdat Dr. P. van den bestaandeu crisis één van beide uitkomsten wacht; «Of de godsdienst zal in een nieuwe gedaante, met nieuw leven en nieuwe kracht, door een nieuwen godsdienstigen heros vertegenwoordigd zich openbarenof zij zal voortaan door het denkend gedeelte der menschheid aangemerkt worden, als de schoonste poësiedie ooit het arme menschenhart verruktemaar toch als louter poësie." Tegen zulke fantaisiën staat de werkelijkheid over al ziet men daarin de magt der traditie. Ds. Brouwer sluit Dr. Pierson van het Christendom niet uit, maar is ook niet helder in de onderscheiding van kerk en kerkgenootschap. Zijn geheele betoog is daarvan vol en daarom achten wij op kerkgenootschap alleen toepasselijk wat hij zegt: «Die zich bezwaard gevoelt door aangegane ver- bindteuissen op voorwaarde waarvan hij in eenige gemeen schap is opgenomendie trede er vrij uit, hetzij staat of kerk. Maar aan de banden der beschaafde maatschappy waarin hij leeft, aan haar wettelyke orde moet hij zich nu eenmaal onderwerpen 1" Zoodra men het eens is, dat er verschil bestaat tusschen kerk en kerkgenootschap, behoeft niet te worden getwij feld, of de Christelijke kerk nog een objectieven grond of recht van bestaan heeft, maar is er meer grond, om dit bestaan voor het kerkgenootschap twijfelachtig te stellen. «Onze leeftijd wordt gezegd een bondgenoot van Pilatus te zijn en steeds te vragen; wat is waarheid! Aan die twij felzucht, die indien men wil het grootste gebrek is van onze eeuw, paart deze eene goede eigenschap. Zij bezit historisch gevoel. Met geoefenden takt weet zij te ouderscheiden tus-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1