weestzijn twee -dadelijk door de eigenaars afgemaakt en iüve'è door het gemeentebestuur onteigend. In de gemeente Haarlemmerliede hebben zich twee ge- valleu van de runderpest voorgedaan. Dingsdag avond is te Serooskerke bij] Middelburg de onlangs aldaar gestichte vlasfabriek een prooi der vlammen geworden, men vermoedt ten gevolge van het broeijen van vlas. In de vorige week had in het gehucht de Maten^een treurig ongeluk plaats. De landbouwer Harm Kuipers aldaar was met een vracht koren naar de markt te Ter-Apel- Kanaal geweest; op zijn terugreis zijn de paarden op hol geraakt, waardoor paarden en wagenalsmede de voerman in het diep geraakten. Kuipers is waarschijnlijk dadelijk on der den wagen gekomenalthans eenige personendaar langs komende en de paarden en den wagen in het water ziendededen dadelijk pogingen om den voerman te red dendoch zij mogten den ongelukkige slechts levenloos uit het water ophalen. Het was niet meer dan een paar uren geleden dat Kuipers vrouw en kinderen gezond en wel had verlaten. Dr. A. Reville te Rotterdam heeft een openbare brief aan zijn voormaligen ambtgenoot Dr. A. Pierson het licht doen zien getiteldNous Maintiendrons. Te 's Hage is tot beuoeming van een predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente een drietal gefor meerd, zaraengesteld uit de heeren G. H. Lamers te Scher- penzeelN. H. de Graaff te Rotterdam, en J. Cramers te Charlois. Beroepen bij de Hervormde gemeeute te Heemstede üs. J. Kraijenbelt te Baambrugge. Ps. J. P. Beman Brouwer te Harderwijk heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Losdorp bedankt. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden October 1864 en 1865: alsmede van die opbrengst over de 10 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. 1864. 1865. 1864. 1865. Geslagt (opc.&inv.) 'Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) 2050,04s 7109,88s - 6745,75s - 1991,32s ƒ17897,01 1929,72 - 7433,89 8163,47 1649,70 ƒ19176,7? 19816,76 66565,65 65463,63 16502,47s ƒ168348,511 ƒ177568,04 Zuivere opbrengst over Zuivere opbrengst over de de maand October. 10 eerste maanden. 20389,14 70455,75s 67634,97 19088,17» De Thermometer van Fahrenheit ifekende alhier Donder dag des namiddags te 6 uur 42°, des avonds te 8 uur 42,, te 10 uur 40°. Vrijdag morgen te 5 uur 40 te 8 uur 42 's middags te 12 uur 4 9°, 's namiddags te 4 uur 46?. Buitenlandscl) Nieuws. In Hanover zijn petroleumbronnen ontdekt, die door Engelscheu worden geëxploiteerd. Het bestuur der Internationale Tentoonstelling te Du blin heeft plan eene doorloopende tentoonstelling te openen op de manier van het cristalleu paleis Sydenham te Londen. De inzenders der voorwerpen op de gehouden tentoonstelling zijn uitgenoodigdom op billijke voorwaarden de ingezonden voorwerpen aldaar te laten. Men meldt dat in Louden nog vrij wat verrassender goochelstukken worden uitgevoerd, dan die waarop de broe ders Daveuport het publiek vergasten. De Indische gooche laars hebben in een kolonel van het Engelsche leger een navolger gevonden, die met hen gelijk staat, zoo hij hen reeds Diet verre overtreft. Kolonel Stodare laat op een tafel geheel ongedekt, een steen brengen voorstellende den kop van een sphynx van zulk een zwaarte dat die nog al over krachten beschikt, moeite heeft hem op te tillen. Wanneer de steen op de tafel gebragt is, verwijdert zich de kolonel en rigt tot den steenen kop geheimzinnige woorden ontleend aan een vergeten dialekt van het sanskriet. Alsdan bewegen zich de oogen en opent zich de monden zet zich het gelaat in een glimlach, drukt vervolgens droefgeestigheid en een fierheid uit, die de toeschouwers verschrikt. Men zou zeggen, zoo gaat de berigtgever voort, dat die kop bezield was; want men hoort uit den mond van den steenklomp een geartikuleerd geluid komen en vreemde woorden voort brengendie alsdan vertaald worden. Wanneer dit kunst- stuk ten einde is, zet meu op de tafel een mand, waarin een Indiaansch meisje lagchend plaats neemt., gekleed in cachemir en met een tulband op het hoofd. De kolonel sluit dezen mand stevig, neemt vervolgens een Turksche sabel, en roept het kind toe, dat hij deze in haar ligchaarn zal steken. Het kind smeekt aan haar beul zijne bedreigingen niet ten uitvoer te brengen; het weent, het snikt en doet kreten hooren die de aanwezigen, uitgenomen den kolonel, verteederen. Nu steekt hy de sabel in den mand waarna men het bloed naar alle kanten ziet vloeijen. De aanblik brengt den kolonel nog meer in woede en hij verdubbelt zijne steken. De kreten worden hoe langer hoe meer hart verscheurend; men ziet niets dan bloed, de aanwezige da mes vallen in onmagt nederterwijl de heeren hunne veront waardiging op allerlei wijze lucht geven en op het tooneel den woestaard te lijf willen. Op dit oogenblik ziet men het jonge Indiaansche meisje op het balkon eener loge met haar witten tulband én onbevlekt kleed verschijnen. Te Triest bleven op den 4den dezer 9 2 choleialijders iu behandeling; de verhouding, tusschen hen die herstelden en die aan de ziekte bezweken was tot op dien dag zeer gunstig. De gewone verhouding tot op dien dag was j woonlyk geweest als I 6. In Shoreditch is in den vroegen ochtend van Dings dag het groote pakhuis van den heer West door brand ver nield het kostte vrij wat moeite de vlammen meester te worden uithoofde van de geduchte ontploffingen der aldaar opgeslagen va'en olie, vitriool, enz. Keizer Napoleon is Woensdag te St. Cloud terugge keerd ten einde den volgenden dag bij de voltrekking van het huwelijk van den Hertog de Mouchy met de Prinses Anna Murat tegenwoordig te zijn. Tegen de helft dezer maand vertrekt de Keizerlijke familie eindelijk naar Compiègne, ten einde daar tot 15 December verblijf te houden. Vóór het vertrek des Keizers is op St. Cloud een vereenigde zit ting van de leden van den Minister- en den bijzondera Raad bijeengeroepen. Deze bijeenkomst schijnt inzonderheid aan de bezuinigingen gewijd te zijn welke in het beheer des lands behooren ingevoerd te worden en waaromtrent allerlei, klaarblijkelijk grootendeels overdreven geruchten in omloop ziju. Zoo zegt men thans, dat niet minder dan 2 5,000 man troepen bij de reserve geplaatst zullen wordeDwaarvan sterkte zoodoende 75,000 man zal bereikenvoorts gewaagt men van het ontslag van een groot aantal der jongst aan gestelde ambtenaren. Tot heden schijnt alleen door den heer Eould met goedkeuring des Keizers te zijn vastgesteld, dat niet minder dan 3 a 4000 ambtenaren der in- en uitgaande rechten hun ontslag zullen bekomen. Keizerin Eugenie had ter gelegenheid van haar be zoek aan de cholera-lijderseen zeer eenvoudig toilet aan, zij droeg geen enkel kleinood. Toen zij in het hospitaal St. Antoine was, zag zij een gesloten deur, die naar een der zalen geleidde, Ik zou daar wel door willen gaan zeide zij tot den interne Mériot. Dat kan Uwe Majesteit niet," hernam de heer Mériot. //En waarom niet?" //Omdat het de zaal is der lijders aan de kinderziekte; dat is besmette lijk." //Nu" zeide H. M., dan zal ik er niet doorgaan. En zoo dorst de Keizerin die niet schroomde de vreeselijkste aller piagen te trotseren eene zaal niet binnen gaanwaar zij gevaar liep door de kinderpokken te worden aangetast. Zij vreesde niet voor haar levenmaar voor hare schoonheid. De dikste man van Erankrijk, en wei van Europa, de heer Elb Levy, is 11. Vrijdag te Parys overleden. Hij was 51 jaar oud en op het oogenblik van ziju dood woog hij nog 240 Ned. ponden, hoewel het lijden gedurende zijne ziekte hem veel had vermagerd. Eenige maanden ge' leden was zijne corpulentie van dien aard, dat hij niet meer door eene gewone deur kon. Hy was de schrik van alle hunr-koetsiers; zoodra zij hem gewaar werden, legden zij de zweep over hun paardenom niet genoodzaakt te zij" hem op te nemen in hunne rijtuigen, die veel te ligt,! niet veel te eng waren voor zijn persoontje. Sedert jam11 werd hij in geen omnibus meer toegelaten. De heer Levji

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2