Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandscii Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot inspecteurs der registratie eD domeiuen van de 1ste kl., den heer H. Beekkerk, thans inspecteur van de 2de kl.; van de 2de kl., den heer J. W. G. H. R. van Nouhuys, thans inspecteur van de 3de kl. Z. M. heeft aan Mr. E. van Heiomaop zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Gorinchemen voorts in zijn plaats benoemd den heer H. S. J. Rose, ingen. van den waterstaat aldaar; voorts den Isten luit. bij het corps mar. Jhr. J. E. M. Clifford Kocq van Breugel, op zijn ver zoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Op Zaturdag 11 dezer zal de audiëntie van den Mi nister van Binnenl. Zaken niet plaats hebben. In den Gemeenteraad te 's Hage is door den voorzit ter mededeeling gedaan, dat in de residentie in 1866 een tentoonstelling van schilderijen zal gehouden worden. De hondenbelasting werd door den Raad met 26 tegen 8 stem men vastgesteld. Een belasting op de tooneelvoorstelliDgen en openbare vermakelijkheden werd met 19 tegen 16 stem men verworpen. Daarna zijn de begrootingsdiscussiën be gonnen. De aan den Gemeenteraad van 's Gravenhage inge diende verordening tot heffing eener directe belasting be- taat in een heffing van 2/3 pCt. van het vermoedelijk in- somen der ingezetenen. Ter berekening van het inkomen zijn vier grondslagen aangenomen - als 1°. de huurwaarde der woniDgen; 2°. het mobilair; 3°. het aantal paarden der 1ste klasse, en 4°. de talrijkheid van het gezin. Ter berekening van het inkomen volgens den eersten dei- genoemde grondslagen wordt de huurwaarde, zooals die voor de rijksbelasting op het personeel is gewaardeerd, verme nigvuldigd met een opklimmeudeu faktor in negentien klas sen. In de laagste, dier klassen worden gebragt de perceelen die meer dan ƒ67 en minder dan ƒ80 huurwaarde hebben, waarbij de huurwaarde met 2 wordt vermenigvuldigdter bekoming van het belastbaar inkomen; in de hoogste of 19de klasse zijn gerangschikt perceeleu van ƒ3000 of meer huur waarde, waarbij deze, ter bepaling van het belastbaar in komen, met 10 wordt vermenigvuldigd. Gedeelten van woningen tot uitoefening ven eenig beroep of bedrijf in gebruik, worden slechts voor 1/3 in den aan slag begrepen. Ter berekening van het belastbaar inkomen volgens het mobilair, wordt de waarde daarvan, volgens den aanslag in de rijks personele belasting, gedeeld door vijftien. Bij den derden grondslag wordt voor ieder paard een belastbaar inkomen van 800 vermoed. Door zamenvoeging van het vermoedelijk inkomen volgens deze drie grondslagen, wordt het totaal van het inkomen verkregen, waarvan 2/3 pCt. als directe plaatselijke belas ting geheven zal worden. Voor ieder minderjarig kind of inwonend kleinkind wordt 2 pCt. der belasting afgetrokken. Voor Scheveningen is een afzonderlijk tarief voor den eer sten grondslag vastgesteld. Wat het lager onderwijs aan Nederland kost? Niet minder dan 4,235,964 althans zoo hoog is het cijfer der uitgaven van het rijk, de provinciën en de gemeenten over 1863 volgens het verslag door den Minister van Binnenl. Zaken bekend gemaakt. a. Jaarwedden enz. van onderwijzers ƒ2,299,448 l. Onderhoud van sehoollocalen u 314,991 c. Nieuwe sehoollocalen820,668 d. Vergoeding voor vrije woning 77,035 e. Schoolmeubelen en behoeften308,591 f. Schoolcommi8siën15,969 g Pensioenen aan onderwijzers96,252 h Subsidiën aan bijz. scholenn 34,134 i. Opleiding van onderwijzersu 1 55,594 j. Onderw. gezelschappen5,100 k. Schooltoezigt van rijkswegen 73,161 l. Diversen3 5,011 Te zamen 4,235,954 dat is. 1,001,354 meer dan het lager onderwijs gekost heeft in 1860 het eerste jaar van de volledige werking der wet van 1857. Sedert 1858, het jaar van de eer9te uitvoering der nieuwe wet, is er in ons land voor 4,182,543 aan nieuwe scholen te koste gelegd. Van de kosten voor het lager onderwijs betaalde het rijk ƒ39 8,43 5,245, de pro vinciën 86,260.81, - door de gemeenten 3,944,701,99 waar tegenover weder door de gemeenten aan schoolgelden, subsidiën restitutie van andere gemeenten enz. als inkom sten ontvangen 1,042,512,615, zoodat de gemeenten een zuiver bedrag aan uitgaven voor het onderwijs hadden te lijden van 2,902,189,375. Het getal scholieren p. m. 400,000 beloopende kost het lager onderwijs per leerling, met. inbegrip van alle uitga ven voor de opleiding en bezoldiging der onderwijzers, het schooltoezigt, gebouwen, enz. enz. ƒ10,50. In den Gemeenteraad te 's Bosch is door den heer v. Beusekom de aanwezigheid van 20,000 pd. kruid in de magazijnen binnen de vesting besproken. De schrik is den ingezetenen op 't lijf gevallen vooral nu weder een schip met kruid werd binnen gebragt. De raad heeft besloten bij den Minister of de Kamer bij adres op de verwijdering van het kruid aan te dringen. De Tweede Kamer der Stateu-Generaal is heden Don derdag bijeengekomen. De voorzitter doet mededeeling van eenige ingekomen missives en adressen en van 8 wetsont werpen alsmede van de benoemde rapporteurs. De beraad slaging over de staatsbegrooting voor 1866 zullen Maandag aanvangen. Uit Maastricht wordt berigt, dat de feesttrein tot ope ning van den spoorweg van Venlo-Roermond-Maa9tricht al daar Maandag namiddag te 5 uur is aangekomen. De ge- noodigden begaven zich met rijtuigen naar het stadhuis; in het eerste rijtuig waren de Minister Thorbecke, de Commis saris des Konings in de provincie Limburg en de generaal- majoor Knoop gezetenvoorafgegaan door een piket kaval- lerie en gevolgd door een detachement maréchausées. Op het 9tadhuis gekomen heeft de Minister een aanspraak gehou den waarna een feestdisch plaats hadgevolgd door een bal. Des avonds was het Vrijthoff geïllumineerd op verschil lende wijzede muziekhiosk geheel verlichtverder het stadhuis, het gouvernementshuis enz. De Boschstraat was smaak vol verlicht; de gaslantaarnen waren vervangen door gas- ballons, op de wijze als men bij de Leidsche feesten die had ingerigt. Het huis van den heer Regout. wa9 niet verlicht en in volslagen duisternis. Men verhaalt dat hij daarin een manifestatie openbaarde in overeenstemming met zijne in het licht gegeven brochure over den toestand van den spoorweg, zoodat ook zijn werkvolk den gewonen tijd in de fabriek moest doorbrengen onder bedreiging eener niet onbeduidende geldboete. De geestdrift onder de bevolking was niet bijzon der groot. Uit Almelo schrijft menAls bewijs dat het bijge loof ook in die 9treken nog niet geheel verdwenen i9kan dienendat er aan den spoorweg tusschen daar en Borne een baanwachtershuisje staat, waarin bijna niemand wil wo nen, doordien men beweert in de nabyheid daarvan een akelig gekerm te hebben gehoord waaruit men wil afleiden dat aldaar een ongeluk met het spoor moet plaats hebben. De tegenwoordige baanwachter moet reeds weder verzocht hebben om verplaatst te worden, omdat hij bevreesd is, bijaldien het ongeluk mogt plaats hebben dit aan hem zal geweten worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 44°, de9 avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 42°. Donderdag morgen te 6 uur 42°, te 8 uur 42c, 's middags te 12 uur 46c, 's namiddags te 4 uur 42°. Keizer Napoleon zal op zijne reis naar Bretagne zich te Vannes ophouden. Het is nog onzeker of de Keizer op zijne terugreis Nantes zal aandoen. Prinses Anna Murat, die met den Hertog de Monchv, in het huwelijk treedt, is 2 6 a 2 7 jaren oud. De Keizer heeft haar eene jaarlijksche rente van 100,000 frs. verze kerd. De Keizerin heeft haar het hotel geschonkenhetwelk zij voor hare moeder, de gravin de Montijo, had bestemd. De Hertog de MonchyPrins de Crocegrande van Spanje lste klasse, is 23 jaren oud en heeft een jaarlijkscb inko men van 700,000 francs.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2