N°. 1759. Vrijdag 10 November. A°. 186 Een Ambachtsschool. L1IDSLH 111 (ill LI Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 ra.; 9 n. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dairen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'a morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 35 m. javonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpoit. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ry ks-Telegrsaf, Dagelijks geopend van 8 uur 'a m. tot 9 uur 's av. Spo or weg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'aru. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bat Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WetkoudertMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. Thesauriedagelijks van 102 nur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag Di.jgsdag, Woauadag au Douderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 nar. VIII. "Als de knapen op hun 12de en 14de jaar de lagere school verlaten wacht hen de burger-avondschool waar zy het genoten onderwys zullen voortzetten waar zij zullen lee- ren wat voor een ontwikkeld burger onontbeerlijk is." Wij zouden alleen willen vragen of men zich die knapen voor stelt te behooren tot dien stand waaruit steeds de leerlin gen voor de scholen van het genootschap zijn gekomen? Dan vinden we op den leeftijd van 12 tot 14 jaren jongensdie de scholen van gewoon lager onderwijs hebben verlaten en misschien ook sommigen die meer uitgebreid lager onderwys hebben genoten maar reeds een beroep of ambacht of hand werk hebben gekozenwaarvoor zij de verdere theoretische kundigheden zoeken op de ambachtsschool, die hun wacht, terwijl zij zich tegelijkertijd voor hun vak bekwamen by een baas of meester - op een kantoor of fabriek enz. Op de ambachtsschool moeten zy vinden wat zij behoeven om het genoten onderwys voort te zetten en derhalve sluit zich die school aan de lagere schoolzoodat de eischen tot toe lating ook zich daar moeten aansluiten bijaldien men eischen stellen wil en geen hulde brengen aan het vrijzinnig begin sel, om de deur tot de school wyd open te zetten, gelijk immers bij het hooger onderwijs geschiedt, omdat toch na der bij het examen voor een graad of tot bevordering naar een hp.ogere klasse de graad der kennis wordt onderzocht en gemeten. En als nu voor de ambachtsschool lagere eischen zijn gesteld dan voor de burger-avondschool, dan moet men niet van de ouders beter inzigt verwachten maar dan ontbreekt ook de stof voor het ideaaldat de burger-avond school zij of worde de voorbereidende klasse voor de lessen der ambachtsschool. Of leert de dagelyksche ervaring niet dat de gewone lagere school nog moet worden, wat zij niet is: eene grondige opleiding en vorming voor de burger-avond school en ambachtschool, gelijk de school voor meer uitge breid lager onderwijs voor de hoogere burgerschool? Geveu de regeringsverslagen over de examens voor hulp- eu hoofd onderwijzers niet in menig opzigt de blyken van gemis aan grondigheidzoodat vooral de elementaire rekenlessen nog in den eersten tyd in het programma der scholen voor mid delbaar onderwijs uitdrukkelijk of bedektelyk worden begre pen Maar waarom dan voor Leiden een slagboom gesteld tusschen de burger-avondschool en de ambachtschool als zij langs denzelfden weg moeten worden bevolkt? Waarom niet allen die zich aanmelden, ook toegelaten eD geen verschil van vakken van onderwijs en leertijd gesteld als die vak ken voor hun onontbeerlijk zijn? Waarom de oudersin ver zoeking gebragt door de vryheid eener keuze, die hen eeu weg openlaat, nimmer tot het doel leidende? Waarom niet één programma en één en dezelfde verdeeling van leertyd voor de burger-avondschool en de ambachtsschoolwaarom verschil in naam of in vormals er toch één doel en ééne bestemming bestaat, die de leerlingen verbindtP De burger-avondschool kwijnt en zal blijven kwijned, ter wijl de ambachtsschool bloeit en in bloei toeneemt; - niet tegenstaande, wat wel behartiging verdient, beider gelde lijke hulpbronnen in een omgekeerde verhouding staat. Wat kost de burger-avondschool aan de gemeentekas? Immers een subsidie van f 2000 'sjaars is daarvoor op de plaatse lijke begrooting uitgetrokkenwaarvoor in het afgeloopen jaar aan 8 en in het ingetreden jaar aan 18 leerlingen on derwijs wordt gegeven. De ambachtsschool geniet geen sub sidie, maar moet in de toelage uit de gemeentekas ten be hoeve der burger-avondschool eene belangrijke tegemoetko ming vinden tot bestrijding harer uitgaven aan bezoldiging van onderwijzers, onderhoud van schoolmeubelen vuur en licht enz,, zoodat uit de laatst goedgekeurde rekening voldoende blykt, dat het subsidie uit de gemeentekas ook tot bestrij ding der kosten vau de ambachtsschool dienstig en onont beerlijk is.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1