N°. 1753. Vrijdag 3 November. 18( Binnenlandsch Nieuws, F IDS HU DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 'e Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 ra.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 n. 6 in.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 43 ra.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2j u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 8 u. 35 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 n. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Ooit-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur, Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en fPethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur, - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente' Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 8—-2 uur en van 4-—7 uur der Ia- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Z. M. heeft aan den heer A. L. C. Roberti, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ontv. der dir. bel. en acc. te Ambij c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtb. te Amsterdam Mr. N. Muntendam, thans subs.-griffier bij het prov. gerechtshof in Noord-Hollandtot procureur bij de arr.-rechtb. te Zierikzee Mr. J. van der Lek de Clercqadv. aldaar; tot notaris binnen het arr. Nijmegenter standplaats de gem. HeterenG. Engelberts Jr., candid.-not. te Am sterdam; tot griffier bij het kantonger. te Amsterdam (derde kanton) Mr. A. A. Andreson thans griffier der arrond.-rechtb. te Hoorn. Z. M. heeft goedgevondenbij het wapen der inf. te be noemen bij den staf van het wapentot maj., den kapt. lste kl. J. C. J. Kempees, van dien staf, werkzaam bij de Kon. Milit. Academie, met bepaling, dat hij in zy n tegen - ffoordige betrekking bij evengemelde inrigting zal verblijven; bij het lste reg.. tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. J. C. Vieweg, van het corps; bij het 3de reg., tot kapt. 3de kl. (n. o. v. r.) den lsten luit. E. F. C. A. Henckens, vau den staf van het wapen, werkzaam bij de Kon. Milit. Academie; bij het 4de reg.. tot maj., den kapt. lste kl. A. F. Eymael, van het lste reg.; bij het 5de reg., tot kapt. 3de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit.-adjud. T. Ongerboer, van het reg. gren. en jagers; bij het 8ste reg., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. P. R. Goud schaal van het corps. De audiëntie van den Minister van Binnenlandscbe Zaken zal op Zaturdag den 4den dezer geen plaats hebben. - De Hooge Raad (burgerlijke kamer) heeft heden Don derdag uitspraak gedaan in de zaak Tan J. F. baronnesse van Dedem, weduwe van D. Pruimers, eischeresse, proc. Prantjois, tegen N. Pruimers qq. verweerder, proc. van der Burgh. De Raad heeft overwogen dat de wet in de eerste en voornaamste plaats spreekt van het toezigt van den voogd over den persoon van den minderjarige en in de tweede plaats over het toezigt op de goederen van dezen dat onder het eerste begrepen is het toezigt over de ver zorging en de opvoeding van den minderjarige; dat de voogd derhalve ook de beslissing heeft over de plaats waar de minderjarige zal worden verzorgd en opgevoed en daarin niet kan worden belemmerd door een der oudersdie uit de voogdij is ontzet. Uit dien hoofde heeft de Hooge Raad het ingestelde beroep verworpen. -Menigmaal wordt geklaagd over de mannen van de theorie die of onhandig of onoordeelkundig hunne theoriën in prak tijk brengen en vaak verwarring en wanorde veroorzaken. Op staatkundig of liever op administratief gebied zijn de voorbeelden daarvan niet zeldzaamzoodat men steeds van bureaucratie in een ongunstigen zin spreekt. Dezer dagen le verde de zitting van den Utrechtschen Gemeenteraad daar van het bewijs. Men heeft te Utrecht ook van stadswege een paar jaren geleden een gasfabriek opgerigt; maar die als een gewone gemeente-instelling beschouwt, zoodat het beheer geschiedde door Burgemeester en Wethouders, de ontvang sten en uitgaven door tusschenkomst van den gemeente-ont vanger plaats hadden en de raming en verantwoording der inkomsten en uitgaven begrepen werd in de plaatselijke be grooting en rekening, 't Was te voorziendat daaruit een groote verwarring zou voortvloeijenwant men verloor uit het oog, dat vermengd werd het beheer van een bedryf- kapitaal met de gewone huishouding der gemeente en dat het zeer mogelijk was, dat een gedeelte van het kapi taal jaarlijks onder de plaatselijke inkomsten werd verzwol gen omdat de inrigting van de begrooting en rekening niet strookte met de eischen van een handels- of fabriekzaak, waarvan de winst of het verlies door het opmaken van een balans wordt gekend. Het spreekt van zelf, dat als men in uitgaaf brengt wat aankoop van grondstoffen, onderhouden arbeidsloonrente en aflossing van schuld vereischten en in ontvangwat voor geleverd gas enz, is ingekomenhet ver schil wel aanwijst een saldo der kasmaar niet het bedrag der winst, die alleen gekend wordt door bijrekening van hetgeen voorhanden, in te vorderen en te betalen isgelijk elk handelsbedrijf. In de zitting van 11. Dingsdag heeft dan ook de Utrechtsche gemeenteraad besloten aan eene com missie op te dragen het opmaken van een reëele rekening, met behulp van ambtenaren, nadat een voorstel verworpen was om met die taak een bekwaam boekhouder te belasten. Tussehen Zaturdag en Zondag nacht is te Nieuwediep

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1