Buitenlandsch Nieuws. OFFICIEELMIEUWS. j Promotiën aan de iieidsche lloogeschool. Advertentiën. voor Jonge Jufvrouwen uit de Middel- en Moo- gere Standen. of door Ds. H. R. G. J, THEES1NG Predikant te Rotterdam, bee, een wijk oostelijk van de stad gelegen, niets te be duiden. 't Zou echter, geloof ik, als er brand ontstond, niet aan den rivierkant, in dit drooge jaargetij, moeijelijk zijn, om genoegzaam water te bekomen, om dien te blus- schen want water is er zeer weinig in de stad. Langs of door de tuinste straten loopen zoogenaamde grachten of slo ten welke, en dat was hoog noodig, thans uitgediept wor den, want. hel geleken wel modderpoelen. De meeste huizen echter, hebben putten met zeer goed water; ook zijn er in onder scheidene deelen der stad publieke puttenwaarin de slangen kunnen gelegd worden. Regenbakken heeft men hier weinig en die er zijn, zijn meestal klein. Aan groote evenwel heeft uien geen behoefte omdat het veel regent. Nu b.v., terwijl het, het droog getg heet, gaat er bijna geen dag voorbij dat er niet een ferme bui valt, meestal vergezeld van on- weder, doch dat niet zwaar is. Men zet dar. maar tobben en emmers onder het dak, om regen op te vangen en die zijn weldra gevuldzoodat men dan voor één of twee da gen genoeg drinkwater heeft; want bij voorkeur drinkt men hier regenwater. Blijft dit echter weg, dan zijn zij die in de buurt, een regenbak hebben, altijd genegen om u een tobbe water te gevenniemand wordt afgewezenzoolang er nog wat is. De straten of liever de wegen door de stadzijn veelal vrij breed, doch ongeplaveid en zeer onregelmatig met hoo rnen beplant, indien ze er al mee beplant zijn, want in vele staat niet één enkele boom, zoodat als men die wegen midden overdag door moet, men bij een hitte van 90-9 5° wel een warmen rug kan krijgen. Men manoeuvreert hier dan ook gewoonlijk met parapluiesdie wel parasoleils mogten heeten, zoowel dames als heeren, en voor wie niet veel te gen de zon kanis dat meubel hoogst noodzakelijk. De we gen door de stad zouden nu onbegaanbaar zijn door vuil heid, indien het niet, zooals ik daar schreef, bijna dagelijks regende, zoodat de paden vrij stevig zyn doch daar zij niet even gelijk zijn en hier en daar het water weinig of geen afloop heeft, blijft het staan, vormt zich tot plassen en halve poelen, die uaen dan maar, ais men er door moet, moet door baaijeii. Evenwel het water zakt nog al gaauw weg, tn na een uur vier vyf, dat de regen heeft opgehouden kan men ziek weêr met fatsoen op de straten bewegen zon der al te veel modder aan kleeding en schoeisel naar huis te brengen. (Wordt vervolgd.) De Thermometer van Fahrenheit leekende allner Dings- dag des namiddags te 6 uur 5 0°, des avonds te 8 uur 5 0°, te 10 uur 4 8°. Woensdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 19", 's middags te 2 uur 52c, 's namiddags te 4 uur 48°. De Economist schrijft het volgende De beste lijkrede op lord Palmerston is het uitwerksel dat zijn dood heeft. Zijn verscheiden is tevens net einde van een staatkundig tijdperk. Men heeft gezegd dat het nieuwe gouvernement dat van Lord Palmerston zal zijn, minus lord Palmerston zelf, even goed zou men knnnen spreken van een zonnestelsel zonder zon. Lord Palmerston was het zwaar tepunt van het systeem. Hij had invloed - niet op eenige partij in 't bijzonder want de wezenlijke ijveraars van welke partij ook waren tegen of maar half voor hemmaar op de massa der Natie in 't algemeendie in deze dagen tot j geene der partijen kan geacht worden te behooreu. Over i geheel Engeland is tegenwoordig een element verspreidbe gaande uit een fatsoenlijke, bedaarde en voor het goede vatbare menigte die iets te verliezen heeft en er op gesteld 13 om dat te behouden die tegen verandering en op ver- betering gesteld is, die wil bestuurd worden, zooals zij dat Afstaat. De zaken in alle taken van bestuur worden door bannen als dezen verrigt. Dit zijn zij, die wezenlijk alom, te allen tijde en bij alle gelegenheden den toestand beheer- 3chenen over dezen bezat lord Palmerston een ongeëven- 'arden en verwonderlijken invloed. - Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter I tenuis van handelaars en neringdoendendat geene terug- jave wordt verleend 1°. na 31 December e. k. van de belasting op den wyn, fruitwijn en kunstwijn. 2°. na 30 April 1366 van de belasting op het geslagt op het gedistilleerd en op het gemaal. - Burgemeester en Wethouders van Leiden gezien 1°. het door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland in hunne handen gesteld request van de Directie der Stedelijke gasfa briekhoudende verzoek om in die fabriek, ge teekend Wijk V, N°. 854 A-D, bij het Kadaster bekend Sectie B, bij N°. 1521 en N°. 5 52 een tweeden stoomketel, van hooge druk king, te mogen doen plaatsen en 2°. het adres van B. H. Wa lenkamp, spekslager, waarbij hij verzoekt, ter uitoefening van zijn beroepeen fournuis en rookhok te mogen doen plaatsen in het huis op de Haarlemmerstraat, Wijk VIN°. 464. Tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegen en belendende panden, ten opzigte der infor- maliën de commodo et incommodo, zal door Burgemeester en Wethouders worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Ge meente op Donderdag den 2den November, des voormid dags ten 11 uren. 1 November. - Tot Doctor in de Heelkundede heer H. J. Vinkhuizen, Med. art. obst. et Phil. nat. Doctor, Math. mag. inwonend geneesheer aan het Buitengasthuis te Amsterdammet Theses. Getrouwd J. P. PRIVÉ en C. MIDDERHOF. Leiden, 1 November 1865. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot ABRAM AN- TONIE SCHREUDER, in leven Mr. Timmerman alhier; mij nalatende een kind te jong om dit verlies te kunnen beseffen. Wed. A. A. SCHREUDER, van MaSTRIGT. Leiden, I November 1865. Wij zeggen hartelijk dank aan allendie ons hunne deelneming hebben betuigd bij het overlijden van onzen Zoon DIRK. DEL BAERE. DEL BAERE van Santen. Leiden, 1 November 1865. te HILDEN, bij DUSSELDORFF Dit Gesticht, waar de opvoeding geheel huisselyk is, wordt bestuurd door de Kaiserswerther Diaconessinis in eene gezonde streek aangenaam gelegen, heeft eene groote luchtige ruimte, Badkamer, grooten Tuin, enz. Onderwijs wordt gegeven in Bijbelsche Geschiedenis, Algemeene We reldgeschiedenis, Aardrijks- en Volkenkunde, Natuurlijke Historie en Natuurkunde, Duitsche-, Fransche-en Engelsche Taal en Letterkunde, TeekenenSchoonschrijven, Rekenen, Muziek, Zingen, Handwerken, Gymnastie, enz. Ouders en Voogden wordt dit INSTITUUT zeer aanbevolen de con ditiën zijn zeer billy k gesteld, slechts f 360 jaarlijks. Informatiën en prospectussen worden op aanvrage gege ven door de tijdelijke Bestuurderes, MINNA FLIEDNER, Diaconessin

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3