bestuur op het stadhuis wovdèn ontvangenzal hem eeu gastmaal worden aangeboden en zal des avonds in het hotel van den commissaris des Konings een bal worden gegeven, met illuminatie van openbare en andere gebouwen. Dat intusschen in weerwil van de aan de provincie be wezen weldaad, een meer dan gewone opgewondenheid in dat oord bestaatwordt bevestigdook door den inhoud van het adres, dat door Gedeputeerde Staten van Limburg, onder dagteekening van den 7den October, bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend, en daar te lande openbaar is gemaakt. In dat adres beklagen de Staten zich hoogelijk over het weder indienen van de wet op de ver hooging der grondbelasting in die provincie, en protesteren als tolken van de gevoelens der geheele Limburgsche be volking, hiertegen. Door den Gemeenteraad van Arnhem is de heer T. T, Kroon praeceptor aan het gymnasium te Haarlembenoemd tot conrector van het gymnasium in plaats van wijlen Dr. S. H. Rinkes. In de zitting van den Gemeenteraad van Utrecht van 20 October 11., is ter sprake gebragt het hoog belang en de dringende behoefte, in den tegenwoordigen tijd, bij de toeneming vau het aantal krankzinnigenaan een leerstoel bij de geneeskundige faculteit aan de hoogeschooltot on derwijs in zielsziekten waartoe te Utrecht vooral eene uit muntende gelegenheid is door de aanwezigheid van een uit gebreid gesticht. Maandag namiddag is ook boven 'a Hertogenbosch een hevig onweder losgebarsten waarbij de bliksem is gesla gen in de St. Jacobskerk en het gestucadoord plaffond zeer beschadigd. Ds. Soetbrood Piccardtpredikant te Goes heeft Maan dag avond de voordragten van het letterkundig genootschap //Oefening kweekt kennis" te 's Gravenhage voor dit saisoen geopendmet een redevoering over het tooneelzijne ge schiedenis en roeping. Hij klom kortelijk tot de oorsprong op van het tooneel eu betoogde dat het ten nutte der maatschappij en tot ontwikkeling der letterkunde zeer veel kan -toebrengen. Hij beriep zich op het gezag van menigen schrijver, waaronder uit de vroegere vaderlandsche auteurs Vondel, Hooft en C. Huygens, welke laatste zich zeer krachtig ten voordeele van het tooneel heeft uitgelaten. Ds. B. G. Clement heeft Zondag voor het laatst de godsdienstoefening in het Koloniaal Invalidenhuis Bronbeek bij Arnhem geleid, daar hem op zijn verzoek met 1° Novem ber eervol ontslag uit zijne betrekking was verleend. Diakenen der Ned. Hervormde gemeente te 's Hage hebben bekend gemaakt, dat de winterinschrijving voorloo- pig heeft opgebragt een som 16,278,29^-. Te Niehove (Groningen) is tot predikant bij de Her vormde gemeente beroepen Ds. J. A. Willinge, thans te Ferwerd. De Gemeenteraad kwam heden Woensdag weder bijeen ten einde de laatste hand te leggen aan de vaststelling van de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1 866. Aanvangende met art. 20 werden de posten tot en met art. 39 onveranderd aangenomen, nadat vooraf een voorstel van de HH. Hartevelt, de Moen van Outeren en Scheltema tot invoering van een belasting op de honden ten einde langs dien weg te gemoet te komen aan de gegronde klag- ten over den last en de hinder, die deze dieren langs de straten veroorzaken, met 15 tegen 5 stemmen was aange nomen en met 17 tegen 3 stemmen besloten, wegens de onzekerheid der opbrengst, deze post voor memorie uit te trekken. - Bij art. 40 had eene langdurige beraadslaging plaats over het uittrekken van het 4/5 der personele be lasting voor 8 of voor 12 maanden, waarbij de Voorzitter mededeelde een daartoe betrekkelijke aanschrijving van den Minister van Financiën. De HH. Hartevelt en Scheltema voerden aan dat de uitkeering op de rijksbegrooting voor 8 maanden was in uitgaaf gebragt en de regelmatigheid vorderde, dat die uitkeering slechts tot 31 December 186 6 en niet tot 1 Mei 1867 op de begrootiDg van 1866 voor kwam. De HH. de Moen, de Fremery en de Voorzitter beriepen zich op den last der Hooge Regeringzoodat met 18 tegen 3 stemmen werd besloten de som voor 12 maan den uit te trekken. Vervolgens werd door het afstemmen van het afbreken der Rijnsburgsche poort art. 42 met 3 000 verminderd en de ligting van 10000 uit de Stads Bank van Leeniug van de begrooting weggenomen. Alsnu had een lange woordenwisseling plaats over de be stemming van de in Stads-Bank van Leening buiten ge. bruik liggende 10,000. De HH. Hartevelt en Scheltema grondden zich op de memorie van toelichting en wilden die som op het grootboek der nationale schuld rentegevend ma ken. De heer Driessen merkte opdat commissarissen aan gaande die ligting niet waren geconsulteerd en deelde mede, dat een belangrijke som tijdelijk wel productief kon worden gemaakt, zooals ook eenige maanden geleden door haarwas voorgesteld, maar waarop geen beslissing ter hunner kennis was gekomen. De HH. du Rieu en de Moen stelden nu voor de 5000 winst der bank bij art. 27 met 500 te ver- hoogeuin afwachting dat commissarissen daaromtrent een voorstel zouden doen; - met 12 tegen 9 stemmen werd dit voorstel verworpen. Op art. 45 werd voorgesteld door den heer de Moen die post te laten vervallen maar te doen vervangen door een som van 5000 uit het vermoedelijk batig slot van 1 865 dat door den heer de Fremery werd bestreden met de bewering dat de voorschriften dit niet ge doogden. Dat voorstel aangehouden zijndewerd art. 93 uit getrokken tot 17 80 en met 19 tegen 2 stemmen voor on voorziene uitgaven een som van 5000 bepaald. Eindelijk werd na gemaakte berekeningen de hoofdelijke omslag uitgetrokken tot 62500 en met 11 tegen 10 stem men art. 4 5 (Verkoop van inschrijvingen Grootboek) af gestemd. De begrooting in outvang eu uitgaaf sluitende met een batig saldo van 312,62s als nu in stemming gebragt zijnde werd met 18 tegen 2 stemmen vastgesteld, waarop de heer Scheltema zijn voornemen mededeelde om een schriftelijk voorstel in te dienen tot heffing van eene eigene directe belastingter vervanging van den bestaanden hoof- delijken omslag. Eu hiermede was dit gewigtig werk ten einde gebragt, waaraan drie volle zittingenin plaats van slechts één in het vorige jaar, was besteed, maar waardoor in het oor» spronkelijk ontwerp ook zulke gewigtige veranderingen zijn gemaakt, die getuigen van de belangrijk toegenomen ken nis der plaatselijke geldmiddelentoestanden en behoeften. Wanneer de gedrukte verslagen getrouw weergeven al wat gesproken isdan zal men hulde brengenniet alleen aan de commissie van Financiën bestaande uit de HH. de Moen, Krantz en du Rieumaar ook niet het minst aan de HH. Scheltema, Hartevelt, van Outeren, Holtz, Tollens en Hoog, die zich bovenal hebben onderscheiden door grondig onder zoek der begrootingenz. Uit Paramaribo wordt ons van dd. 28 September 1865 het volgende gemeld. Al gê nu meentdat Paramaribo veel heeft van onze Hol- landsche steden, dan zoudt gij u deerlijk vergissen. AYant niet alleen dat bijna alle huizen eenige slechts uitgezonderd en die in den laatsten tijd zijn gebouwdvan hout zijn (planken over elkaar gelegd, zooals bij wijze van de kermis kramen waarin dus menig luehtgaatje is; evenwel daarvoor zijn wij hier niets bang), doch dat kan men ook in Noord- Holland waarnemen; maar bovendien staan zij, alhoewel meestal in een rechte lynzeer ongeregeld, 't Is meer een groot dorp, waar de huizen van elkander staan en tuinen er nevens of er achter, dal evenwel heel frisch is en goede koelte binnenshuis doet ontstaan. Maar groote, aanzienlijke, góed geveifde en onderhouden huizen staan hier naast kleine, onaanzienlijke verwaarloosde huisjesdoch alle thans met Hollandsche pannen of met leijen en platte pannen bedekt, ten einde den voortgang van brand te voorkomen. - De brandweer schijnt hier thans zeer op haar qui vive te zijn; ten minste toen verleden week zich ter midder nacht het geroep brandbranddeed hoorenwaren niet alleen de onderscheiden publieke spuitenwaarbij iederen nacht eene wacht isop de been maar voor alle woningen moesten ook de twee brandemmers en een haudspuit welke ieder daarvoor bijzonder bezitten moet, worden geplaatst en een brandende lantaarnhetgeen ter middernacht den schijn gaf van een kleine illuminatie, zeker iets verschillende van het licht dat die 10,000 lampions aan den tempel op de Vrouwebrug on langs in uwe stad gegeven hebben. Gelukkig had die brand, welke naderhand bleek eeu boschbrand te zijn in de lom-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2