N°. 1748. Zaturdag 28 October A®. 1 st»:». Binnenlandsch Nieuws. Naar men verneemt zal de Koninklijke familie tot. den lOden der volgende maand op het Loo verblijven. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den tele grafist der derde klasse P. S. Oudkerk Pool, op zijn ver zoek, als zoodanig eervol uit 's Rijks dienst ontslagen. Van wege den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn zij, die bij de vervulling der met 1 Januarij 186 6 open vallende betrekking van arrondissements-ijker der mateu en gewigten verlangen in aanmerking te komen, opgeroepen, zich vóór of op den 28sten November a. s. bij het Depar tement van Binnenlandsche Zaken aan te melden. - Op Zaturdag 28 dezer, zal de audiëntie van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken niet plaats hebben. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Plage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote Opera la Juive. Heden Vrijdag morgen is te Scheveningendoor stuur man Jan Bal, van de haringschuit de Gezusters, van den reeder M. Bruin aangebragt de Belgische loods Tielies, van Vlissingen, die zich Donderdag morgen vijf uren van deze kust aan boord bevond van den Noordschen brikEmanuel, die in zinkenden staat verkeerde en op hare lading, bestaande in houtwaren was drijvende. Het volk wilde met den loods het schip verlaten, maar de kapitein verzette zich daartegen. Uit eenen staat van den uitslag van het najaars-exa- men 1865 voor het lager onderwijs, blijkt, dat; «.geëxa mineerd zijn in het geheel 1303 b. toegelaten 609 c. afgewezen 694. Woensdag avond is te Rotterdam door Pruissische politiebeambten bij het verlaten van den Schouwburg een reiziger aangehouden zijnde een bediende van een advocaat !e Gladbach bij Crefelddie van zijn patroon in last had een brief, waarin aan geldswaarde 430 thalers gesloten was, naar het postkantoor te brengen maar daarmede op den loop 18 gegaan. Tot die aanhouding geschiedde een scherp onder dek van allen die den schouwburg verlietenwaarover de Burgemeester in de gemeenteraadsvergadering van Donderdag '8 geïnterpelleerd. De Amst. Ct. ontleent aan de Times het volgende: Hat vierde jaarverslag der commissie, toezigt houdende op hel gebruik van kinderen tot fabriekarbeid enz., ziet h# licht, en bevat mededeelingen zoo verschrikkelijk, dat z$ meer dan genoeg zijn om iemand het bloed in de aderen te doen stollen. Het onderzoek heeft b. v. doen blijken dat het 3/4 gedeelte der mannen, die in Sheffield tot het ma ken van vorken en messen gebezigd wordenbeneden de. 40 jaar sterft, terwijl zij, allen dooreen genomen beneden de 32 jaar sterven. Het fijne stof, dat van de staal af springt dringt in de longen door en spoedig verraadt de geelbleeke gelaatskleur, dat de dood zijn merkteeken op deze zijne offers heeft gezet. //Van waar deze verwoesting van kostbare me'nschenle- vens? Is 2$ onvermijdelijk? Verre van daar. Onkunde en onwil doen de mannen bijna alle voorzorgen verzuimen, die hun leven konden behoeden of verlengen. ////Wij denken er niet om,"" zeide een tot den geneesheer Hall, en een an der voegde hem norsch toe: ////Al die omslag is niet de moeite waard voor den korten tijddien wij te leven heb ben."" Maar dit is geenszins het ergste. Daar de ouders op stuk werken, is het lot der kinderen zoo vreeselijk, dat het bij de molochdienst kan vergeleken worden. Zonder op voeding, zonder eenige zedelijke of godsdienstige vorming, werden deze kinderen reeds voor hun tiende jaar, 3oms op zeven- en achtjarigen leeftijd (Dr. Hall vond een kind van zes jaar aan het wiel) tot het doodeiijk messen maken ge bruikt. Zij worden genoodzaakt om tien, twaalf, veertien en zelfs zestien uren daags te werken. Als zij uitgeput ineen zakken, worden zij met slagen en koud water bijgemaakt, en de voorbeelden ontbreken niet, dat de slaperigen met gloei- jende priemen zijn wakker gehouden. Soms zijn ook deze kinderen aan de onlijdelijkste hitte blootgesteld. Een ther mometer nabij het hoofd van een knaap gehouden, wee3 130 graden aan. Van een anderen knaap was het hoofdhaar ge zengd, en hij zeide, dat soms hetzelfde met zijn kleedereu het geval was. Een derde werkte in een temperatuur van 160 graden. //Maar genoeg" zegt het blad, //net stelsel is een moorden van den barbaarschten aardeen moorden naar ligchaam en ziel, zoo vreeselijk dat, geene woorden krach tig genoeg zijn om onze verontwaardigingof liever droef heid te kunnen uitspreken. ////En al deze gruwelen en barbaarschhedengetuigt Dr. Hall, eeu der verslaggevers ////zijn in den grond niet LE1DSIII DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam eu Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige da.ren, uitgezonderd des Zoudags,5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2* u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. PostbuslSgtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'a namiddags te 3 u, 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie wan Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, M».andag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uir. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1