Binnenlandsch Nieuws. bestaan van een instelling die crediet heeft, een illusie. Het belang dat wij in beide inrigtingen stellennoopt ons tot eeno i adere uiteenzetting onzer denkbeelden. Men deelt mededat er een verandering is gekomen in liet reisplan ran HH. KK. HH. Prins en Prinses Fre- derik en Piinses Marie. Z. K. H. Prins Frederik zou alleen den 3 den Nov. te 's Hage terugkeeren en zich eenige dagen later weder naar Berlijn begeven ter bijwoning der familie feesten te geven bij gelegenheid van het huwelijk van Prins Hendrik Willem Nieolaas Albert, zoon van Prinses Albert, geboren Prinses Marianne der Nederlandenmet een Rus sische Prinses. Na afloop dier feestelijkheden worden HH. KK. HH. tegen de helft van December aldaar terug ver wacht. Tot adjudant bij de Kon. Milit. Academie te Breda is benoemd de kapt. J. H. H. Dommersdie van het 5de reg. inf. bij het Dep. van Oorlog is gedetacheerd. De lste luit. plaatselijken adjudant J. F. de Pauw te Rotterdam is verplaatst naar Vlissingen en de l9te luit. plaats, adjudant J. A. P. C. Keuehenius van daar naar Rot terdam. Bij beschikking van den Minister van Biaoenlandsche Zaken is, na voorafgaand vergelijkend examen, met ingang van 1 November a. s,, benoemd tot opzigter van den wa terstaat der 4de klasse L. Koot. - In de Goesche Ct. meldt men De Minister van Oor log heeft ten hoogst belangrijke zaak aan het licht gebragt namelijk dat over het. algemeen de kragen van de korte jassen der officieren te laag worden gedragen. Voorts heeft S. Exc, de genadige bepaling gemaakt, dat de hoogte van den kraag zich mag regelen naar de taille van den officier, De heer Stieltjes heeft zijn laatste //Gegevens omtrent de zaak der spoorwegen op Java" ten einde groote teleur stelling der aandeelhouders te voorkomen die later aller- verderfelijkst op andere spoorwegondernemingen zou terug werken tot groot nadeel der koloniën besloten met het verzoek aan de Tweede Kamer //Een enquête naar de zaak der Indische spoorwegen te willen instellen, zijnde hij, adressant, bereid door verschil lende thans bij hem in bezit zijnde kaarten en andere ge gevens, de juistheid zijner beweringen te staven; terwijl hij er de vergadering op wijstdat de heeren de SejrffHen- ket, van Gendt, Roorda, van Doorn, van Heusden en van Kervel, die elk met een gedeelte van het terrein bekend zijn, zich thans in Nederland bevinden." De Raad der gemeente Zwolle heeft Maandag, naar aanleiding van een verzoekschrift van veehandelaars, om de gewone veemarkten weder te houden, besloten, den Commis saris des Konings te verzoekenaan de Hooge Regering te vragen of binnen kort een algemeene maatregel op het hou den van veemarkten kan verwacht wordendaar men an ders, uit hoofde die markten in sommige naburige gemeen ten geregeld worden gehouden en dus het verbod van het houden van veemarkten aldaar geen doel treftgenoodzaakt zal zijn tot opheffing der schorsing. De eerste trein van den centraal-spoorweg bragt Maan dag te Zwolle van Utrecht 51 Hongaarsche varkens aan, bestemd voor Amsterdam, waarheen zij Dingsdag ochtend per stoomboot zijn verzonden. Door het verbod van vervoer over den Rijnspoorweg Utrecht Amsteidam moest het tra ject over Zwolle genomen worden. Volgens informatie worden deze dieren, nog jong en klein zijnde, in de bos- schen van Hongarije opgevangen aldaar te lande op schot uit den wilden staat gebragt en gemest. Het vleesch is voor onzen smaak niet aangenaam zijnde eenigzir>3 trauig en te dik van spek. Tot veler verwondering zijn ze nietals onze varkens, met borstelig, maar met krullend, wolachtig haar bedekt. Men vroeg tot prijs 31 cents per half Ned. pond, doch er deden zich geene koopers op. De provinciale commissie voor het lager onderwijs in Gelderland heeft van de 141 kandidaten, 8 9 na afgelegd examen toegelaten. Van de 17 voor hoofdonderwijzers zjjn 11, van de 32 voor hulponderwijzers zijn 14 en Van de 11 voor hulponderwijzeressen zijn 8 afgewezen. Bij de prov. comm. voor lager onderwijs in Noord- Brabant hebben zich in dit uajaars-examen aangeboden Hg kandidaten, waaivan 54 zijn toegelaten en 82 ai'gewezeul. Te 's Heitogenbosch heeft 11. Donderdag de beproe ving plaats gehad van een stel brandspuiten voor deze ge meente, geleverd door de heeren A, Bikkers en Zoon te Rotterdam; dit stel spuiten bestaande uit een zuig- en een perspomphebben beiden zuigend en persend vermogende zuigpomp werd geplaatst op 320 el afstand van de pers. pomp. Na het oogenblik van aanvang met pompen aan eerst- gemelde, was de laatste in zeven minuten met water gevuld; de perspomp had een slanglengte van 40 ellen, waarvan de slraal-opening een wijdte heeft van 16 streep middellijn; de hoogte tot welke het water werd opgevoerd was van 26 tot 29 el, terwijl de afstand die het water bereikte 32 el was. Daarna werd op verzoek van een der heeren opper- brandmeesters een proefneming gedaan met het beste stel der aanwezigen spuiten der gemeente. Van deze was de pers pomp slechts op 120, du9 op 200 el minder afstand van de zuigpomp verwijderd dan de bovengenoemde; deze pers pomp was na aanvang met pompen in zes minuten met water gevuld de slanglengte der perspomp was gelijk aan die van de bovengemelde, terwijl de straal-opening daarvan 14 streep wijdte in middellijn heeft. De hoogtetot waar hei water daarmede werd opgevoerd, bedroeg ongeveer 1/3 minder dan met bovengenoemde spuiten. Alsnu werd overgegaan tot het beproeven van eeuen voor deze gemeente bestemde centralisateurwelke is ingerigt om de hoeveelheid water van vier spuiten te ontvangen en aldus met het vermogen van vier spuiten te werken. Of- schoon bij deze beproeving een der bestaande of oude spui ten hare diensten weigerde, werd evenwel het water tot een hoogte van 30 ellen opgevoerdde wijdte der straal-opening bedroeg 25^- streep middellijn; de weigerende spuit werd door een andere vervangenwelke laatste aan het doel be antwoordde alstoen was de hoogte, tot welke de werking van den centralisateur werd waargenomen, ongeveer 3 2 ellen terwijl de afstand 42 ellen bedroeg; bij deze laatste wer king heeft de manometer op den ceutralisateur een drukking aangegeven van 3^ tot 4| atmospheer. Aanstaanden Maandag avond den 30sten dezer zal de heer J. Kneppelhout van den Hemelschen berg te Oosterbeek, naar aanleiding van de zending van den heer C. C. Leigh uit New-Yorkeen redevoering houden over de vrijgemaakte slaven in Noord-Amerika. Er zal dan tevens voor hen collecte gehouden worden. Door den bevigen N.-W. storm, die Zondag jl. en dien afgeloopen nacht in Zwolle en omstreken woeddeis het water in de Vecht en het Zwarte Water op onrustba rende wijze gewassenwaardoor de laag gelegene landen geïnundeerd zijn en veel vee gestald moest worden. Het dooi den storm opgestuwde water heeft den IJssel dermate ge vuld, dat de sedert lang gestaakte kleine scheepvaart hervat iszoodat een vloot van met turf beladene schepen door de Willemsvaart de rivier op- en afgevaren is. Te Lochem heeft 11. Vrijdag en Zatnrdag de inwij ding plaats gehad van het nieuwe kerkgebouw der Neder- laadsehe Israëlitische gemeentewaaraan ook de predikanten van andere gezindheden en Burg. en Wethouders deel na men. Met geanimeerde bals, Zaturdag en Zondag avond ge geven werden de feesten besloten. Uit de nominatie van zes leeraars, opgemaakt ter ver vulling der vacature bij de Nederduitsch Hervormde ge meente te Rotterdam is Woensdag door den kerkeraad een drietal geformeerd, bestaande uit de predikanten: W. Astro te Vlissingen, G. H. Earners te Scherpenzeel G. A. Hoog te Haarlem waaruit Vrijdag de beroeping zal worden gedaan. Wij vernemen, dat de heer J. Verhaar, adjudant-on derofficier van het hier ter stede in bezetting liggend batail- lon van het 4de regt. infanterieis benoemd tot onder-direc teur der Kolonie Veenhuizen. -De Gemeenteraad heeft in de zitting van Woensdag benoemd tot hulponderwijzer van de 3de klasse voor de openbare lagere school voor minvermogenden, Jacob Noest; en tot leden der rechtskundige commissie tot onderzoek eener te vervolgen wanpraestatie de HH. Goudsmit, van Outeren en Tollens; voorts vastgesteld de raadsbesluiten tot afschaf fing van de plaatselijke belastingen op de middelen van

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2