N°. 1747. Vrijdag 27 October A". 1 %IU Ken Ambachtsschool. VII. t ïi' •t? ILEIDSCH MSB LAI. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cent9. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12(. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels^.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 ra.; 6 u. 6 ra.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 ra.;'a namiddags te 8 u. 35 m. «avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-Indisohe Laadpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Hijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spo orweg-Teiegraaf dagelijks van 7 u. 'sin. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen ran bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad o)> onbepaalde tijden. - Burgemiester en Wethouders, Maandag en üouderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - F resident der Commissie van Fabricage dea Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 4-—7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Mtandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelyks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Onder de bestaande industrie- en ambachtsscholen mogen ivij wel wijzen op de school, die sedert 80 jaren binnen Leiden was gevestigd en gesticht door het genootschap Ma thesis Scieuliarum Genetrix. Behalve een geregeld onderwijs ia het rekenen, de wis- en stelkunde, een afzonderlijke school in het hand- en pleisterteekenenen een in de bouw kunde, werd sedert 182 7 ook aldaar onderwijs gegeven in de eerste beginselen der natuur- en werktuigkundeop voor stel, door de zorg en onder geldelijke tegemoetkoming der iNeöerlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Die instelling is iu den loop van haar bestaan op haren grondslag veranderd en verbeterd naar de behoeften des tijds, gelijk vooral daaruit blijkt, dat zij zonder merkbaren om slag kon dienen tot burgeravondschool naar de bedoeling der wet regelende het middelbaar onderwijs en tevens aan hare bestemming als Ambachtsschool kon blijven beantwoor den. Ook zonder die wet zou zij voor uitbreiding tot het geen men met de oprigting van een hoogere burgerschool bedoelt vatbaar zijn geweestmaar met die wet en onder diens heerschappij is vereeniging van burger- en ambachts school onmogelijk omdat de wetgever het verband tusschen wetenschappelijk en professioneel onderwijs heeft miskend, ofschoon by de uitvoering toch de neiging zich heeft geopen baard om de ambachtsschool onder middelbaar onderwijs le begrijpen. De verslagen over den aard en den toestand van het genootschap M. S. G, over het laatste jaar geven ons aan leiding en stof tot verschillende belangrijke mededeelingen en bescheiden opmerkingen. De ambachtschool bleef in bloeijenden toestandtellende 156 leerlingen, waarvan onderwijs genieten 62 in de re kenkunde, 41 in de wiskunde, 61 in het bouwkundig re kenen en 124 in het bouwkundig teekenen; 149 in het handteekenen19 in de doorzichtkunde en beschrijvende meetkunst en 20 in de natuur- en werktuigkunde. De bur geravondschool telde 8 leerlingen en van de 22 nieuwe, die zich aangemeld hebben zyn 10 na afgelegd examen toe gelaten. Hoeveel met den nieuwen cursus zich voor de am bachtschool hebben aangegeven, is uit de openbaar gemaakte verslagen niet te ontdekken - maar Diet onwaarschijnlijk is het aantal hunner veel grooter, misschien wel het dubbel van dat der burgeravondschool en dat dwingt ons tot de opmerking van het groot verschil in den toeloop tusschen de beide scholen. Of is de kennis van hetgeen op de bur geravondschool wordt onderwezen niet even dienstig voor hen, die de ambachtsschool bezoeken? Zoo begrijpt het immers ook de verslaggever in de laatst gehouden algemeene vergadering, wanneer hij het volgende verklaart //Het is wenschelyk, dat ambachtsschool en burgeravond school meer en meer lot één harmonisch geheel zamensmel- ten. Thans nog worden sommige lessen dubbel gegeven, Dit kon niet anders." En waarom niet? «Het genootschap had vroeger slechts één school, de te genwoordige ambachtsschool en daar deze school de eenigste inrigting in deze stad was, waar toekomstige handwerks lieden zich na het verlaten der lagere school verder konden bekwamenwas het noodzakelijk elementaire rekenlessen te openen. Over eenige jaren zal het anders moeten worden, indien de ouders meer het belang van ontwikkeling en ken nis hebben leeren inzien. De burger-ayondschool moet de voorbereidende klasse worden voor de lessen der ambachts school." Die het doel wil, moet ook de middelen willen; maar zich geen idealen scheppen waar de werkelijkheid zoo dui delijk den weg aanwijst. Een burgeravondschool naast of afgescheiden van de am bachtsschoolmet een afzonderlijke deur, die de toegang opent en met dezelfde entreeprys, maar ondèr verschil van voorwaarden en vormen is voor Leiden en na een 8 Ojarig

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1