tige inrigtiug, hoedanig er tot heden nog geen in on# Va derland bestaat en waaraan sedert lang maar al te zeer een dringende behoefte wordt gevoeld.1' Naar men verneemt is alsuu bepaald dat de inwij dingsvoorstelling in den r.ieuwen schouwburg te Arnhem op den 9den November e. k. zal plaats hebben en dat alsdan ten tooneele zal worden opgevoerdEmma Bertholdeen nog niet opgevoerd tooneelstuk in vijf bedrijven en zeven tafereelendoor J. J. Cremer, en Kom hierblijspel in één bedrijf door T. J. Kerkhoven. Naar meu verneemt, bestaat hij de directie van den grooten Belgischen centraal spoorweg het planom met primo November a.s. slechts drie treinen per dag van Moer dijk naar Antwerpen te doen loopen in plaats van vier. Ditzelfde zal ook plaats hebben met de daarop correspon derende staats-spoorweg Breda-Boxtel. In den vroegen morgen van den 19den October jl. werden aan het politie-bureau te Utrecht gebragt eenige manskleederen, benevens een portemonnaie met geldswaarde welke voorwerpenaan den waterkant van den Stadscingel nabij de Smeesteegonbeheerd waren gevonden. Ten gevolge eener openbare kennisgeving in de stedelijke dagbladen en een daarbij gevoegde oproeping tot kostelooze terugbekoming voor den eigenaar of rechthebbendemelden zich reeds zeer spoedig aan het politie-bureau enkele huisvrouwen aandie met hare eehtgenooten twist hadden gehaden tot nu toe de tehuiskomst dier eehtgenooten die zich na den twist had den van huis begevenafwachtten en bleek het voorshands nog niet, dat gemelde huisvrouwen op die kleederen en portemonnaie haar recht van eigendom naar behooren kon den bewijzen. Eindelijk meldde zich iu den avond van dien dag, een smidsvrouwmoeder van drie kiuderen aandaarbij te kennen gevende, dat haar man in den vroegen morgen van dien dag', geheel ontkleed en met slik bevuild was te huis gekomenniet wetende waar zijne kleederen gebleven waren, evenmin als de portemonnaie, waarin zich het huis- houdinggeld voor een geheele week had bevonden. Spoedig daarop werden die kleederen door haar erkendals toebe- hoorende aan haar manwelke laatstezich na eenig ver wijlmede aan het politie-bureau vervoegde, alwaar hij te dien einde was ontboden. Dezedie een smid van zijn be roep bleek te zijnverhaalde, aldaar dat hij den vorigeu avond met zijn huisvrouw eenige woordenwisseling had ge had en hierover gebelgdten elf ure in dien avond uit het bed was gestapt, zich had aangekleed, en de porte monnaie met het huishoudinggeld heimelijk van zijn vrouw had medegenomenen zieh uit het huis had verwijderd naar een herberg in een ander gedeelte der stad nabij ge noemden Cingel was gegaanen aldaar voor een gedeelte van het medegenomen geld eenige borrels had gedronken waardoor hij geheel bedwelmd op straat wa3 gekomen. Na eenige straten te zijn doorgegaanwas hij aan dien Cingel gekomenen had zich aldaar aan den waterkant ontkleed in de stellige meening verkeerende te huis te zijn en in bed te stappenen zich aldaar ter ruste had nedergelegdtot dat hij des morgens, nog verkeerende in de zoogenaamde dronkeumans soes, was opgestaan en de stad was ingeloo- penalwaar bij zeer spoedig ontdekte dat hij geheel ont kleed was, zonder zich te kunnen herinneren, waar hij zich ter ruste had gelegden zijne kleederen had achtergelaten in welken toestand hij bij zijn vrouw was teruggekomen. De daarop gevólgde verzoening der eehtgenooten en het we der ontvangen der kleederen en het geld was beiden daarop zeer welkom, daar de man den geheelen dag met geleende kleederen op zijn werk en het geheele huisgezin dien dag zonder eten was geweest. De heer Dr. A. Pier3onvoormalig predikant bij de Waalsch-Hevvormde gemeente te Botterdamheeft een ge schrift in het licht gegeven aan zijn laatste gemeente ge- rigt, waarin hij de redenen opgeeft die hem niet enkel bewogen hebben om zijn predikambt neer te leggen, maar er hem ook toegeleid hebben om de kerk te verlaten. Die redenen komen hierop neder De kerk is exclusief en alzoo niet bevorderlijk aan de verbreiding van de ware humaniteit, de menschelijke een heid, het beginsel dat de achtereenvolgende stameenheid volkseenheid, rijkseenheid en geloofseenheid vervangt en het beginsel wezen moet van onze maatschappij. De erkenning van de waarheid van dat beginsel moet leiden tot het ver- laten van het kerkgenootschap, het niet meer deelnemen aan de kerkelijke formaliteiten: doop, avondmaal, huwelijksin zegening en wat dies meer zij. Uit Leiden schrijft men aan de Middelb. Courant: //De van Calcutta herwaarts, als hoogleeraar in het Sans- kriet, Zend en aanverwante talen, beroepen Dr. J. H, C. Kernaanvaardde heden met een doorwrochte redevoering zijn nieuwe betrekking en opende alzoo voor 't eerst in Nederland een leerstoelwelks vervulling reeds lang met gretig verlangen was te gemoet gezien. Na in zijn inleiding gewezen te hebben op den grooten vooruitgang in de heden- daagsche beoefening der wetenschap in 't algemeen op het juiste streven naar kennis langs den zuiver empirischen weg, en zijn toehoorders te hebben herinnerd hoe de Engelsche geleerden Wilkins en sir William Jones (de laatste was de stichter van het Aziatisch genootschap te Calcutta) beide, in 't laatst der vorige eeuw, door hunne onvermoeide na sporingen eigenlijk het eerst tot de beoefening van het Sanskriet en de diepere kennis van het oude Indië, die wieg en bakermat van alle menschelijke beschavingden weg hebben gebaand, - gaf hy in breede trekken een schets van het aandeel 't welkde reeds verkregen resultaten der betrekkelijk nog jonge wetenschap, Indië in de ontwikke lingsgeschiedenis der menschheid heeft gehad. Hy doorliep daartoe de geschiedenis der Veda's, die van het Brahma nisme en Boeddhisme, wees verder op den onmiskenbaren invloed, dien het, door vernuft en verbeelding zoozeer uit muntende, Arische ras door alle eeuwen heen, niet slechts op de godsdienstige en wijsgeerige wereldbeschouwing, maar op alle takken van wetenschap, de letterkundige voortbreng selen enz. van de Westersche volkstammen het zoogenaamd Indo-Germaansche of Indo Europesche ras, heeft geoefend en deed eindelyk opmerken hoe in onze dagen als vrucht der terugwerking van diezelfde wetenschap, aangebragt uit Engeland en andere Europeesche statenhet eeuwigheugend Indië van lieverlede uit zijn langen doodslaap begint te ont waken en doorsneden met spoorwegen en telegraafdraden een nieuwe en misschien schooue toekomst te gemoet gaat. //In het tweede, niet minder belangrijke deel zijner rede, deed de heer Kern den ontzagchelyken invloed uitkomen dien de beoefening van het Sanskriet vooral op de taalstudie heeft gehad, die door haar eerst recht tot een hwetenschap" verheven en tot onafzienbare domeinen van kennis de fak keldraagster is geworden. Spreker gewaagde hierbij van twee mannen als Bopp en Grimmvan de schoone ontdekkingen op het gebied der mythologie de ontcijfering van het //Zend" en meer andere belangrijke resultaten, die de ver gelijkende taalstudie reeds aan het licht heeft gebragt en nog hoopt te verkrijgen. //Vlijt, volharding, ijzeren wils kracht, die zich door geene moeyelijkheden laat afschrikken - dus eindigde spreker met een kort woord tot de studerende jongelingschapzyn de onmisbare voorwaardenvan wier vervulling de ontdekking dezer nieuwe werelden, die den beoefenaar van het Sanskriet, even als weleer Columbus, voor den geest schemeren, afhangt. Wie lust en roeping tot zoodanig onderzoek gevoeltvindt onontgonnen terrein in overvloed en in de ontdekkingen zelve eenmaal het rykste loon." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te B uur 51°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 44°. Dingsdag morgen te uur 42°, te 8 uur 46c, 's middags te 2 uur 53°, 's namiddags te 4 uur 60°, Buitenlandsch Nieuws. Omtrent het ongeluk in de Wasserthorstrasze te Berlijn door het instorten van een huis veroorzaakt, verneemt men het volgende-, In het geheel bevonden zich 60 a 70 per sonen in het gebouwdat grootendeels tot scbrijnwerkers- werkpiaatsen was ingerigt. Op de bovenste verdieping woonde een arbeiders-familie. Terwijl de man op het werkde vijf kinderen naar de school en de vrouw naar de markt gegaan was (de twee jongste kinderen had zij iu de wieg achter gelaten) zag zij juist, bij hare terugkomst het gebouw ineen storten. Daar zy niets van hare kinderen bemerktesnelde zy naar de politiewelke terstond hulp ontbood. Het red den der ongelukkigen ging echter niet zoo gemakkelijk

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2