Buitenlandsch Nieuws. in den strengsten zin worden toegepast tot afschrik van anderen. Naar men verneemt zal, zonder onverhoopte en niet Ie voorziene ongelegenheden, niet alleen de spoorweg van Leeuwarden op Groningen maar ook het station en bybe- hoorende werken niet Mei a. s. gereed zijn zoodal men dien niet gelijk te Leeuwarden en te Harlingen met een hulp station behoeft te beginnen. Woensdag namiddag is het bassin van den spoorweg te Nieuwediep, voor het eerst voor de scheepvaart ge opend. De Noordsche barken Trijgve en Victoria, gezag voerders Ulenborg en Tollefsen met een lading hout vau Drammen herwaarts gekomen zijn in het bassin gaan lossen en vlotten. Men heeft tot herinnering hieraan het bassin den naam gegeven van Victoria-bassin. In den nacht tusschen den 19den en 20sten dezer, zijn drie ledige, spoorrijtuigen 9taande op de rails voor het station te Amersfoortdoor den hevigen wiud in beweging geraakt, waarna ze langs het station Nijkerk zyn voortge dreven, en eerst aan dat te Harderwijk tot staan zyn ge- bragt. Wanneer zulks had plaats gevonden gedurende de dienst der treinen, konden daaruit groote ongelukken zijn voortgekomen, en zoude het alzoo wenschelijk zijn, dat vooral bij hevigen windde op de rails I03 staande wagens be hoorlijk en voldoende werden vastgelegd. Te Hoorn heerscht onder de bevolking en vooral on- der de neringdoenden een spanning, door den twijfel die er bestaat of de jaarlijksche groote koemarkt, in het begin van Novemberwel zal door gaan. In de vorige week werd deze zaak in den Gemeenteraad behandeld en was het oordeelalgemeen gunstig voor het voorstel gestemd doch later schijnt de hooge regering hare, nog al strenge be merkingen gegeven te hebben. Men is dus in twijfel wat het eind-resultaat zyn zal, De waterstand op de rivieren bovenal op den Boven Rijn is zoo laag dal de scheepvaart daardoor zeer belemmerd wordt. Boven Bingen staat niet meer dan 4 duim water. Het kan niet anders of deze of dergelijke bezwaren hebben een nadeeligen invloed op de bestaande stoomboot-reederijen en zullen ook het plan der nieuw opterichten Internationale stoomvaart-roaatschappy in den weg staantenzij maatrege len genomen worden tot verbetering der riviervaart. Als een bijzondere speling in de natuur of buitenge wonen groei en vruchtbaarheid kan het volgende vermeld worden By den tuinier L. Klassen te Braambrugge bevindt zich een jonge appelboom in de maand April in den kou- den grond geplant welke heeft gebloeid en volslagen vrucht heeft gedragen daarna voor de tweede maal bloeijende en de vrucht halfwas zijndestaat thans een tros bloemen in vollen bloei, zoodat deze jeugdige boom driemaal heeft ge bloeid en tweemaal vrucht gezet in den tijd van zes maan den. - Ook is ais bijzonderheid meldenswaard dat op de buitenplaats van mej. Boon genaamd Binnenrust, mede on der die gemeente, Vrijdag een eend met negen volwassen •kuikens is gevonden welke door haar in een bloemenrond zijn uitgebroeid. Een werkman, I. Pietersen gister bij zijn patroon den heer v. Dorsen, drogist te Utrecht, bezig zijnde met peper te malenkreeg plotseling een bloedspuwingten gevolge waarvan hij oogenblikkelijk den geest gaf. Hij laat een vrouw in hoogst zwangeren toestand achter. -Vrijdag wilde een melkverkoopster op de Zuidende te Delft een harer kalanten aan karnemelk helpentoen zij tot haar schrik, in het vat het lijkje vond van haar tweejarig kind, dat eenige weken geleden bij tijds nog uit het water werd gered. rDe diaconie der Hervormde gemeente te Loosduinen is in het bezit gekomen eener som van /5000, haar ge- legateerd door nu wijlen mevr. Quarles van Üffordeeht- genoote van Dr. W. Sypkens te Veenendaai. Te Utrecht is berigt ontvangen, dat Ds. J. H. Gul- denarmpred. te Oosthem c. a., voor het beroep naar de Ned. Ilerv. gemeente aldaar heeft bedankt. Beroepen tot hulpprediker te Rijssen (cl. Deventer) de kandidaat J. Brusse. Bedankt voor het beroep naar de Vuursche door Ds. J. A. C. Nonhebeipred. te Resterenvoor Buren door Ds, A, Dekkers, pred, te Chaam; Door het prov. kerkbestuur van Friesland is na afge legd examen tot de Evangeliebediening toegelaten de heer L. M. de Boer, van Berlicum. Sedert den 8sten February jl. zijn aan de hoogeschool alhier ingeschreven 109 studenten, en daarvan 67 voorde rechten, 7 voor de godgeleerdheid 7 voor de natuurkunde, 13 voor de letteren en 15 voor de geneeskunde. Van deze werden 17 alleen examinis causa ingeschreven, en daarvan 8 voor de rechten, 1 voor de godgeleerdheid, 2 voor de leiteren en 6 voor de geneeskunde. Men leest in den Ned. Spectator: De bibliotheek der hoogeschool te Leiden bezit een aantal geschilderde portretten meest uit het einde der 16de en de eerste helft der 17de eeuw. Veie ziju belangrijk om de personen welke zij voorstellen som mige hebben wezenlijke kunstwaarde. Sedert 50 jaren zijn de meeste aan het oog van het publiek onttrokken geweest, zoodat slechts enkelen met den inhoud der verzameling bekend zijn, Zij bestaan uit de volgende afbeeldingen: I. Priii9 Willem I, ten voete uit. 2 en 3 Prins Maurits ten voete uit, in jeugdigen leeftijd, en borstbeeld. 4, Vrouwenpor tretvolgens overlevering Louise de Coligny. 5. Ant. Arnauld, de bekende Jansenist, geschilderd door Jacques de Champagne. 6. Is. Beausobre. 7. Louis Bougget, prof, te Neufchatel. 8. Cartesius. 9. en 10. Is. Ca3aubonus. 11. Io. Clericus. 12, Car. Clusiu^ 13. Laurens Jansz. Coster. 14. Hugo Donellus, 15. Johau van der Does. 16. Johan van der Does Jz. 17. 18 19 en 20. Des. Erasmus. 21. Thomas Erpenius. 22. 23. Hugo Grotius. 24. Dan. Heinsius. 25. Joh. Heurnius. 26. Joh. Ho- chedé, predikant te Amsterdam 1585. 27. Dan. Hochedé. 28. 29. Pieter Cornz. Hooft. 30. Franc. Junius. 31. Willem La- bordu9lector in de wiskunde te Leiden 1734. 33. Justus Lipsivs. 83. Luther. 34. Laureus de Medecis. 35. Petrus Mo- linaeus. 36. Thomas Morus door Holbein, volgens latere aan teekening. 3 7. Joh. van Oldenbarnevelt. 3 8. Jac. Perizonius. 39. Christ.. Plantijn. 40. Joh. Polyander van Kerkhoven, 41. Franc. Rophelengiu9. 42. Janu3 Rutgersins. 43. Cl. Salmasius. 44. 45. 46, Joh. Scaliger. 47, Joh. Schmidt, prof. te Straats burg 1656. 48. Petrus Scriverius. 49. Janus Secundus a Grijpskerk. 50. Simon Stevin. 51. Jac. Stolp. 52. Joh. Uyt- tenbogaert. 53. Joost van Vondel. 54. Bonaventura Vulca- nius. 6 6. Dan. Wijttenbach. Buitendien zijn voorhanden een mansportret van een onbe kende; een zeer gehavend doek, de bekende trekken van Von del vertoonende volgens latere aanteekening door Rembrandt; vier paneeltjes met afbeeldingen van G. Buchanan, Sim. Epis- eopius, Joh. Roffensis Episc. Cantuar., Joh. Uyttenbogaert uiterst slecht geschilderd eenige wapenborden en eenige por tretten in was geboetseerd. Die begeerig is de verzameling naauwkeurig te onderzoeken vindt daartoe thans gelegenheid. De stukken zijn nog niet opgehangen en kunnen dus zonder moeite van nabij bezien worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 46°. Zondag morgen te 5 uur 4 5°, te 8 uur 49°, 's middags te 12 uur 53°, 's namiddags te 4 uur 61°, ten 5 uur 50°, te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Maandag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 49°, 's middags te 12 uur 5 8°, te 4 uur 53°. Vrijdag avond heeft bij het entrepot te Antwerpen een ongeluk plaats gehad. Een spoortrein, zamengesteld uit 19 waggons, is onder de galerij van het nieuwe paviljoen ge derailleerd, en daar de machinist en de overige beambten, belast met het surveilleren van den trein dit ongeval niet bemerkt hebbenheeft men den trein laten voortloopendie zoo doende over het groote plein en de Zuidelijke galerij heenstoomendetegen het hek op het plein voor het entre pot aanliep. Het. gevolg daarvan was dat een gedeelte van het hek werd medegesleept en de steenen pilaster, die tot steun yan den muur diendeinstortte. Ongelukkiglijk be vonden zich bij het hek twee beambten van de dokmaat schappij die door den treintegelijk met een kolossalen brok van den pilasternaar het plein van het entrepot ge worpen werden. De brok viel op een dier beambten neer, waardoor hij geheel verpletterd werdzoodat hij onmidde-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2