Buitenlandsch Nieuws. landsche steden, de vroeger aldaar be9taau hebbende groote Houtpoort, evenmin als te Utrecht de Witte vrouwenpoort terngwenschen. De oudheidminnaar verlu9tige zich dus thans in het volle en ongestoorde genot vau de vroeger zooveel besprokene kleine Houtpoortdie thans met rust is gela ten, als niet in het voorstel begrepenen met de Sparre- wouderpoort; de bouwlustigen zullen zich blijven en meer en meer gaan vestigen waar de zonde frissche lucht en het schoone uitzigt hun door geen poort of wal benomen wordt. Aaangaande het bezoek van het Nederl. oorlogstoom schip Watergeus te New-York verneemt men de volgende bijzonderheden Op uitnoodiging van de Musical Association vau Lion Park had de commandant Geerling zich met zijne officieren iu statigen optogt derwaarts begeven in rijtuigen afgehaald wordende door de HH. B. Strelitsky, G. Berlijn, E. B. Pike en M. de Beer. De gasten werden in het met Amerik. en Nederl. vlaggen prachtig versierde locaal ont vangen door een commissie, bestaande uit de HH. Snijders de Wolf, Gabar en van der Noot. De ontvangst in de groote zaal, waar verscheidene duizende personen aanwezig waren, was hartelijk en grootscb. Toen het Wien Neêrlands bloed werd gespeeld en gezongen, was de geestdrift onbeschrijfe lijk; ook de Stars and Stripes werden goed uitgevoerd en luide toegejuicht. Na het wisselen van verscheidene heil- wenschen en toespraken vele andere gepaste plegtigheden en het houden van een luisterrijk feestmaalwaarop het van beide zijden niet aan welgemeende toasten ontbrak scheidde men omstreeks 6 ure des ochtends in de meest aangename gemoedstemming. Van de 5i adspiranten die zich bij de provinciale com missie van Zuid-Holland hadden aangemeld tot het verkrij- van een acte als hoofdonderwijzer, zijn slechts 7 toegelaten; onder deze laatsten behoort W. J, Bonte, hulponderwijzer op de openbare school op de Aalmarkt alhier. Als onder wijzer in de gymnastiek is o. a. toegelaten J. J. Fonteijn, mede hulponderwijzer alhier. Te Hengelo is Zondag rrorgen ouder kerktijd een huis uitgebrand. Prof. L. W. E. Rauwenhoff heeft zijne lessen in de Theologische faculteit aan de Leidsche hoogeschool dit jaar geopend met een toespraak, waarin hij onderscheidene pun ten en kwestiën van staatkundigen aard behandelde, die in een zeer naauw verband 9taan met, een nieuwe wettelijke regeling van het hooger onderwijs, voor zooveel betreft de godgeleerde wetenschappen of liever het behoud der theolo gische faculteitenonafhankelijk van en ook niet bestemd voor de Hervormde kerk; - de invloed der volstrekte schei ding van Kerk en Staat en de benoembaarheid tot het hoog- leeraarsambt zonder onderscheid van geloofsbelijdenis of gods dienstige gezindheid, vertegenwoordiging van allerlei rich ting op den academischen leerstoel enz. - De aanleiding tot die toespraak was te vinden in het 5 0jarig bestaan dei- wet op het hooger onderwijs, die den 2den Augustus 1815 was vastgesteld, waarvan art. 166 aldus luidt: //de stich ting van een nieuw academisch gebouw te Leiden zal wor den aangevangen zoodra de omstandigheden het maar eenig- zins zullen toelaten en inmiddels zullen curatoren de plannen en bestekken doen vervaardigen naar welke de hoegrootheid der daartoe benoodigde uitgaven zal kunnen berekend wor den." Na verloop van 5 0 jaren kan men dat wettelijk voorschrift plaatsen naast dat van het Kapittel der Neder- landsche ridderorden. Wij vernemen, dat de raads commissiedie de ge- meentebegrooting voor 1866 heeft onderzocht, niet gunstig gezind is tot verhooging der bezoldiging van de opzigters der fabricagewerken en van de agenten van politie. Om eerlijke, bekwame, ijverige, verstandige en door zedelijkheid vooral zich aanbevelende ambtenaren te krijgenmag men allerminst op hunne bezoldiging karig zijn, maar veeleer, om hun tot pligtsbetrachting op te wekken en van hun veel te kunnen eischenhen billijk beloonen. De bouwkundigen zijn in onzen tijd veel geld waard en onze beide opzigters kun nenals zij het willen, overal beter dan tegen 7 50 'sjaars geplaatst worden. Vertrekken zijdan gaat het welligt ais met de docenten van het gymnasium en de hoogere burger school, men moet meer geld besteden, om hunne plaats even goed vervuld te krijgen. En wat nu de agenten van politie betreft, die dienst doen met hnn achttienen wat elders 24 niet zoo goed verrigten, wie kan becijferen hoe het mo gelijk is, dat een agent met vrouw en kinderen van ƒ400 'sjaars naar zijn stand en met zooveel onontbeerlijke be hoeften leven kan? Steekt de karige bezoldiging van zulke ambtenaren niet af bij den weelderigen voetwaarop de hoogere burgerschool wordt gesticht en onderhouden voor een zeer klein getal leerlingendie meestal van elders komen. Door den hevigen storm is Donderdag avond de nieuw- gemetselde schoorsteen der stoomzagerij van den heer van Mannekus aan den Vliet omgewaaid. Particuliere berigten uit Paramaribo van 19 Sept. 11, behelzen o. a. het volgende De oogst gaat tamelijk wel en belooft meer dan in het vorige vierdedeel jaars. Als het zóó voortgaat, dan geloof ikdat de uitvoer in dit jaar minder ongunstig zal zijn dan men had gedacht, waDt, behalve de suiker, waarvan het riet zeer veel heeft geleden door de overstelpende en aanhoudende regens en die alzoo waarschijnlijk een kwart minder zal opleveren dan in 1864, staat het met kakao koffij en katoen vrij goed en is er hoopdat men de hoe veelheid van verleden jaar zeer nabij zal komen. Dit toch is een sterk en afdoend bewijsdat mogen de geëmanci- peerden nu niet zooveel arbeid verrigten als zij in staat zijn te doen de beschuldiging van luiheid vagebondage en wat dies meer zyn, welke den geëmancipeerden bij herhaliug naar het hoofd wordt geworpen door de uitkomst van den landbouw, veel wordt verzwakt. Evenwel ontbreekt er bij ons in Suriname nog veelom den gang van zaken be hoorlijk te regelen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48°. Vrijdag morgen te 5 uur 46°, ie 8 uur 49', 's middags te 1 2 uur 5 7°, 's namiddags te 4 uur 48°, De vereeniging tot Evangelie-verkondiging onder Scan dinavische zeelieden in vreemde havens, te Bergen in Noor wegen gevestigd, heeft te Antwerpen gelegenheid gezocht en gevondenom aan Denen en Noorwegersdie aldaar verblijven kerkelijke bijeenkomsten en herderlijke zorg te ver schaffen. Zondag 1 October heeft de predikant Skavlan in de daarvoor aanvankelijk beschikbaar gestelde Belgische Zen dingskerk zijn openbare prediking voor een 70tal landslieden begonnen, om die telken Zondag in de Noorvveegsche taal j te vervolgen. De Engelsch-Fransche arbeidsvereeniging heeftop grond van de vreemdelingenwet, besloten, het te Brussel belegde werklieden-congres uit te stellen en eerst in het volgende jaar te Geneve te houden. Daarentegen belooft het op 28 October a. s. te openen studenten-congres te Luik schitte rend te zijn; reeds meer dan 4000 leden hebben zich aan gemeld. Ten gevolge van den buitengewoon lagen waterstand der rivieren heeft men in de nabijheid der Moeselbrug naar Coblentz de overblijfselen ontdekt van een voormalige brug over die rivier. Uit de wyze waarop zij was gebouwd blfltl S ten duidelijkstedat het werk van Romeinschen oorsproüg Een der satyrieke bladen in Frankryk deelt de volgends openingsrede mede, die de president van het congres voor so- ciale wetenschappen, dit jaar te Bern vergaderd geweestzou gehouden hebben La nouvelle spracha internationale, ad U8um del congresso, gegenwartig réunito a Mutzopolis erfunden par le très-honorabla membre Hendrik van der Post. Sehr ehrenwerthe messieurs, gentlemen, hidalgos, signoris tutti quantinicht zu vergessen les belles nymfrouraen q»1 nous honorent de leur presenceEs ist sehr fatal de faire uf discours in vostra mittesi la rnoitié des auditeurs niente daros versteht. Aussitöt qu'un orateur parle deutsch, les Fransozib®' fano davon et si l'un de ces hidalgos ou mynhern sich unttf' stande de teuir un discours auf spanisch ou en néerlandais vier fünftel degli presenti s'endormiraient.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2