Buitenlandsch Nieuws. Zondag verbeterdde pols is meer normaal en de geestge steldheid gunstiger. De lyder heeft den nacht rustig door- gebragt; en men vleit zich nu dat het gevaar zal geweken zijn. Zijn vervoer van Amersfoort zal echter in geruimen tijd nog niet kunnen plaats hebben. De Gemeenteraad van Haarlem heeft heden Woens dag besloten tot het sloopen van de Nieuwpoort, de Schalk wijkerpoort en de Leidschepoortvoorts aan te houden de beslissing over het sloopen van de Eendjespoort en de Amsterdarnsche poort te behouden. -De provinciale commissie van onderwijs in Overyssel heeft geëxamineerd 73 onderwijzers en onderwijzeressen, waarvan 3 7 toegelaten en 3 6 afgewezen werden; 6 kandi daten die zich hadden aangegeven trokken zich terug. De uitslag der onderwijzers-examens in Friesland is geweest, dat van de 101 kandidaten 37 zijn toegelaten en 64 afgewezen. Van de 14 adspiranten die heden bij de provinciale commissie voor het lager onderwijs in Zuid-Holland het examen als hoofdonderwijzer hebben afgelegdzyn 3 toe gelaten waaronder de hulponderwijzer H. Bontegeboren te Leiden werkzaam te Delft. Op een bijeenkomst van de schoolopzieners in de pro vincie Noord-Holland, onder voorzitting van den inspecteur van het lager onderwijs, gehouden te Amsterdam, den 12den Sept. j!., is van gedachten gewisseld over de vraagr/of de invoering der zoogenaamde nieuwe spelling op de lagere scholen door het schooltoezigt zou kunnen worden aanbevo len." Bij de uitvoerige bespreking van dit punt bleek het, dat allen die uitvoering voor het tegenwoordige als ontij dig beschouwden en daarom meenden, haar alsnog te moe ten ontraden. Ten gevolge eener ongesteldheid van den J. J. Meinsma, leeraar aan de Indische inrigting te Delft, is op voorstel van den directeur dier inrigting, de heer Th. A. F. van dei- Valk, kweekeling der voormalige Delftsche Academielaat stelijk leeraar aan de kweekschool voor inlandsche onderwij zers te Soerakarta, thans met verlof hier te Lande, door den Gemeenteraad uitgenoodigd om de lessen van den heer Meinsma, voor zooveel noodigvan 1 November tot 30 Junij aanstaande waar te nemen; zijnde hem daartoe een maandelijksche gratificatie van f 250 aangeboden. Naar men berigt heeft Mr. J. van Lennep te Amster dam dezer dagen het eerste blad ter perse gelegd vaD een nieuwen romanin den trant van Ferdinand Huyckmaar waarvan de handeling voorvalt in het begin der 19de eeuw. Het zal getiteld zyn De lotgevallen van Klaasje Zevenster. De lezers zullen zeker dit nieuwe werk van den beroem den romancier met belangstelling te gemoet zien. De opening van den spoorweg van Maastricht naar Venlo, is bepaald op Maandag den 3den November aan staande. Men is voornemens te Harlingen op te rigten een London-Harlingen Steam-Shipping Company, met een ka pitaal van 50,000. In Engeland zijn reeds voor 30,000 aandeelen genomen. Voor Nederland blijven dus te plaatsen nog 2000 aandeelen. Van tijd tot tijd melden de dagbladen het overlijden van oud-strijders van 1813-1815 en hunne plegtige ter aardebestelling door hunne mede strijders. Als tegenhanger van zoodanige berigten meldt men dat onlangs te Amers foort een zoodanig oud-strijder in het huwelijks-bootje is gestapt met een 24-jarige jonge dochter. Zondag heeft in de St. Jozephskerk te 's Boschde plegtige wijding tot bisschop plaats gehad van Mgr. J. B. Swinkels, door Mgr. Zwijsenaartsbisschop van Utrecht, bijgestaan door Mgrs, Deppen en van Genk, in tegenwoor digheid van Mgr. Oreglia de San Stefano, internuntius van den H. Stoel bij het Nederlandsche hof en een talrijke pries terschaar. - Zondag nacht 11. is in de gemeente Assendelft een boe renplaats geheel uitgebrand. Naar men verneemt is de brand door het hooi ontstaan. Bedankt voor het beroep naar Delfshaven door Ds. I. C. de Vijver, thans te Vlissingen. Heden Woensdag heeft Dr. I. H. C. Kern in het groot auditorium der Leidsche Academie zijn hoogleeraars- ambt in de letterkundige faculteit aanvaard met een belang rijke rede over het aandeel van Indië in de Geschiedenis der beschaving en den invloed der studie van het Sanskrit op de taalwetenschap. De Raads-Commissiebelast met het onderzoek der plaatselijke begrooting voor 1866 heeft naar wij vernemen voorgesteld om de ambtenaren bij de invordering der plaat- selijke accijnsen een wachtgeld te geven in verhouding tot hun diensttijd, zoodat, terwijl allen van 1 Mei tot 31 De cember 1866 zullen genieten 2/3 hunner bezoldiging, die van 30 en meer dienstjaren dit ook zullen behouden in 1 867 en 1868 die van 20 tot 30 dienstjareu 2/3 in 1867 en 1/2 in 1868 die van 10 tot 20 dienstjaren 1/2 in 1867 en 1/3 in 1868 en die van 5 tot 10 dienstjaren nog de helft in 1867. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 5 2°, des avonds te 8 uur 5 O5, te 10 uur 48°. Woensdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 51°, 's middags te 1 2 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 55°, Door Dr. F. Herkort wordt een Duitsche Noordpool expeditie aanbevolende kosten van welke door den heer Petermaun op 212,000 thaler geraamd zijn. Het grootste gedeelte daarvan zou reeds beschikbaar wezenindien de bij de Nationale Vereeniging en de Vereenigingen in ver schillende groote steden nog voorhanden geldendie ten behoeve der marine ingezameld zyn ten behoeve dezer groote nationale onderneming wierden aangewend. Alle partyen zou den zich daardoor voor de eer van het Duitsche Vaderland vereenigen. Sedert eenige weken hebben zich nu reeds drie Oosten- rijksche professoren te Weenen van het leven beroofd. Ook de heer F. Hessier is den llden dezer in zijn kabinet tot dat treu rig uiterste gekomen. Hij was professor in de physica aan het polytechnische instituut en als onderwijzer en geleerde hoog geacht. Ook als lid van den Gemeenteraad had hij zich zeer verdienstelijk betoondzijn humaniteit was algemeen bekend, Blijkens officiële opgaven hebben te Berlyn in het afgeloopen jaar 7596 paren behoorende tot de Evangelische kerk aanzoek tot echtscheiding gedaan. Van dit aantal heb ben 3774 paren bedoeld aanzoek ingetrokken, terwijl 3822 paren daarbij volhardende uit den echt zijn gescheiden. In gevolge de bepalingen der wet van 1844 betreffende de echtscheidingen moet de geestelijkheid der plaats, waar de personendie wenschen gescheiden te wordenmet der woon gevestigd zijn, gedurende een bepaalden tyd pogin gen tot verzoening der twistenden in het werk stellen. Heb ben deze niet den gewensebten uitslag dan volgt men den gewonen weg. Te Stuttgart zijn dezer dagen bevelen uitgevaardigd omtrent de honneurs aan de leden der Koninklijke familie te bewijzen. Als de Koning in den Schouwburg komt moeten alle officieren te gelijk opstaanhetzelfde moeten zij doen als de Koningin komt. De schildwachten zullen zich wegens het niet of te laat presenteren van het geweer als de Ko ning voorbijkomt, niet meer kunnen verontschuldigen, met te zeggen dat zij niet wisten dat het Z. M. was. Opdat alle soldaten hem zullen kennen zullen een aantal fotogra- phieportretten van den Vorst in de kazernen worden opge hangen. Om voor te komen, dat hem, als hij in een ge sloten rijtuig voorbijkomt, de militaire honneurs niet worden bewezen zullen de soldaten dat voor elk gesloten hof-rijtuig moeten doen. Als Prins Frederik alleen voorbij een schild wacht komt, behoeft het geweer niet gepresenteerd te wor den. De honneurs voor Prinsen en Prinsessen in rechte lijn van het Koninklijk huis stammende, moeten hem bewezen worden als hij met zijn gemalin voorbijkomt, komen zij in een gesloten rijtuig voorbydan moet de lakei den schild wacht tydig waarschuwen. De vader van den tegenwoordigen Koning dacht er anders over. Toen een Prinses zich bij hem beklaagdedat de schildwacht wat traag was geweest om haar de verschuldigde honneurs te bewijzen, beval hijom, voor het vervolg zoo iets te beletten, dat haar nooit weder militaire honneurs zouden bewezen worden. Te Leuven is in den avond van Vrijdag jl. de ka zerne van het 2de regement jagers te paard door brand

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2