Buitenlandsch Nieuws. gesteld, de begrooting der gemeente Groningen over 18 66 in ontvangst en uitgaaf uit te trekken tot een bedrag van ruina 777,000. Verder is door de meerderheid dier afdeeling voorgesteld de opcenten op het personeel (ten bedrage van ongeveer 25,000) te doen vervallen en met die som te verhoogen het bedrag van den hoofdelijken omslag, welke thans slechts ten beloope van 30,000 wordt geheven. Met den directeur der gasfabriek te Haarlem ison der nadere goedkeuring van de Londensche gas-associatieeen verbindtenis aangegaan, om 600 gaslantaarns tegen 20 in plaats van 3 80 stuks ad 3 5 te plaatsen; de olie- en pe- troleumlantaarns zouden dan geheel vervallen. Men zou daar door 64,185 voor de nog loopende 11 jaar of 5835 per jaar besparen. Daarentegen zou het contract voor 45 jaar verlengd worden. Mogt de stad Haarlem later een an dere straatverlichting verkiezen, zij zou dan 2000 's jaars afkoop aan de maatschappij moeten voldoen voor elk der nog volgens het contract loopende jaren. De rector-magnificus der hoogeschool te Groningen de hoogl. G. Diephuis, heeft Donderdag morgen zijn waar digheid overgedragen aan den nieuw benoemden rector, den hoogl. F. Z. Ermerins. Bij deze plegtigheid heeft de aftre dende rector, na de vermelding van de geschiedenis der hoogeschool in het afgeloopen jaareen redevoering uitge sproken in de Nederl. taal //over recht, wet en rechtweten- schap." Des avonds werden de gewone serenades gehouden. Te Pannerden hebben de commiezen een aanhaling ge daan van 48 blazen, met 245 kan gedistilleerd van 88 pG't. sterkte gevuld. Negen personen droegen de blazenom die in een aak te brengen8 blazen werden door de smokke laars doorgestoken. De drie commiezen moesten zich van hunne wapenen bedienen om zich tegenover de negen for- sche kerels van de aak en blazen meester te maken. Dingsdag 1.1. iï in den Anna Paulownapolder een boe renhofstede door het vuur eener voorbijtrekkende locomo tief in brand geraakt en in de asch gelegd. De hoogeerw. heer M. T. Timmermans, kanunnik pe- nitentiarius van het kapittel van 's Boschdeken en plebaan der cathedrale kerk van St. Jan aldaar, is in den avond van 10 dezer overleden. - Zondag 11. had zijn eerw. nog het H. misoffer opgedragen. Aan de Herv. diakonie te Driebergen is door wjjlen jonkvr. M. H. C. Elias gelegateerd de som van 2000 vrij van alle belasting en sucsessierecht. Het provinciaal kerkbestuur van Overijssel heeft in zijn vergadering van 11 October den heer J. H. Klomp tot de Evangeliebediening toegelaten. Het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft tot zijn secretaris verkozen Ds. C. Krabbe te Leidenin plaats van wijlen Dr. J. Tichler en na afgelegd examen als kandidaten tot de H. dienst toegelaten de kandidaten J. H. Schultz, J. C. van Slee en J. F. L. Muller- en het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant de kandidaten J. L. Fortuijn Droogleever en D. N. Eerdmans, allen van de Leidsche Hoogeschool. Aan Ds. J. Leyds te Hoogeloon is op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn evangeliebediening verleend integaan 1 November 1 865. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te 's Scheve- ningen Ds. VY. Mense te Voorthnizente Bunschoten Ds; F. C. Magendans te Eemr.es-buitendijk en te Anjum Ds. J. J. A. Ploos van Amslel te Keitsum. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Beetgum Ds. A. F. Kok te Dedemsvaart. Bij de plaats gehad hebbende aanbesteding voor het bouwen van een nieuwe fabriek op de Langegracht voor de firma van P. Clos en Leembruggen is de minste inschrijver R. van der Vlugt te Warmond voor de som van ƒ24,8 87 aannemer geworden. Tachtig jaren geleden werd binnen Leiden een in stelling in het leven geroepen, met het doel om de lust voor de zeedienst optewekken en door onderwijs in de daartoe betrekkelijke vakken van kennis en wetenschap, voor de zee dienst op te leiden jongelingen die anders in fabriekarbeid hun bestaan moest vinden. Niet lang na de oprichting bezocht de zoon van Prins Willem de Vijfde, later Koning Willem I, de Leidsche hoogeschool en nam die instelling in Zijne hooge bescherming; - maar ook alras bleek, dat het oorspronke lijke doel der instelling door verschillende omstandigheden moest worden gewijzigd en sedert werd zij een ambacht- schooldie tot op den huidigen dag onder het bescherm, heerschap van Z. M. Willem III bestaat en bloeit. Twaalf jaren geleden werd evenwel dat oude beginsel weer opgevat en verwezentlijkt in de stichting der Leidsche Kweekschool voor Zeevaart, ook onder de bescherming des Ko- nings en onder de veelbeteekenende ondersteuning van Hoogst- deszelfs Minister voor de Marine. Wat aan den luister der in- stelling nog ontbrak, werd dezer dagen aangevuld, en 'twas heden Zaturdag een blijden dag voor allen die in den bloei der Kweekschool belangstellen en daaraan verbonden zijn, toen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het eere voorzitterschap der commissie van beheer en toezigt hem aangeboden aanvaard hebbende, een bezoek aan de Kweekschool bragttot welks bijwoning de leden van die vereeniging dringend waren uitgenoodigd. Z. K. H. werd bq zijn aankomst van 'sHage, vergezeld door zijn adjudant de luit. ter zee Ridder de Stuers, aan den hoofdingang der kweekschool in het Noordeinde opge wacht en naar het gebouw geleid door de commissie onder het paraderen der kweekelingen terwijl de majoors d'Harvant en van Oldenbarnevelt en eenige leden der vereeniging, aan de uitnoodiging hadden gehoor gegeven. Z. K. H. eenige tijd vertoefd hebbende in de directiekamer, begaf zich door al de aanwezigen gevolgd naar het schoollokaal, alwaar de voorzitter Ds. Rutgers van der Loeff de militaire autori- teiten en verdere genoodigden aan Z. K. H. voorstelde, waarop de leerlingen proeven gaven van hunne bedrevenheid in het le zen schrijven, rekenen en de aardrijkskunde. Vervolgens weid de opperschipper de Vries aan Z. K. H. voorgesteld en de overige beambten waaronder enkelen die vroeger met Z. K. H. op 's lands vaartuig de Prins van Oranje hadden gediend. Treffend inderdaad treffend was de toespraak dienu weder een 14tal kuappe jongens de kweekschool voor het wachtschip gin gen verwisselendoor den voorzitter werd gehouden. Zeer ge past, hartelijk en ernstig was het afscheidswoorddat tevens een woord van vermaning werd en tot geestdrift opwekte in de nuttige, maar zoo weinig ten minste binnen Leiden gewaardeerde instellingtoen de voorzitter gebruik maakte van de feestelijke gelegenheid van den dag en de jongens op het hart druktedat eenmaal als het gejuich voor Koning en vaderland zich deed hooren ook door hun de kreet werd geslaakt, leve de kweekschool, leve Prins Hendrik! Een driewerf hoera was daarop het antwoord. De opperschipper ondervroeg de leerlingen over al wat tot het schip en de tuigagie betrekking had op een wijze, die hem in het vragen zoowel als de jongens in het ant woorden vereerden. Nadat verder onderscheidene oefeningen met het geweer, op de boot in het want enz. door de jon gens waren uitgevoerdbleef Z. K. H. tegenwoordig bij het schaften en verliet te half twee uur onder betuiging Zijner hooge tevredenheid de kweekschool, zich weder naar 's Hage begevende. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 5 2°, te 10 uur 50°. Zaturdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 61°, 's middags te 12 uur 5 9°, 's namiddags te 4 uur 5 5°, Ds. J. van Waning Bolt te Antwerpen heeft Zondag 8 October zijn dienstwerk aldaar nedergelegd met een al- scheidsrede over de woorden: //de Satan heeft ons belet,'' (I Thess. II, vs. 18a. Omer-pacha heeft in het hotel Keizerin Elisabeth te Weenen een luisterlijken afscheidsmaaltijd gegevendie eeri plegtig aanzien verkreeg door de aanspraak des grijzen gast- heers, in welke hij met opgetogenheid van het hem dierbaar Weenen gewaagde, zich de jaren zijner jeugd herinnerde, en een kort overzigt van zijn bedrijvig voorleden gaf. Behalvf den Turkschen gezant en den gezantschapssecretaris, warer vele hoog geplaatste generaals en diplomaten tegenwoordig Omer-pacha is naar Pesth afgereisdwaar hij eenige dager blqven zal, om zich dan naar Konstantinopel te begeven. - Te Madrid is een prachtige tijger in den Zoologischer tuin door de cholera aangetast en gestorven. -In Engeland heeft zich ook onder de hazen en ko

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2