N°. 1737. Maandag 16 October Binnenlandse!) Nieuws. LEIDSCII DA6BLAB. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- eu Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'a Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 ra.; 8 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezouderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en cp de Nieuw3traat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'a namiddags te 8 u, 35 m. savouds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-Iudïsohe Laodpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maaud. West-Sndisohe den 14 en voorlsatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. av. Zittiogen van Let Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgermester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 194 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nur, - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 nur; der ïn- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe £3 Dastingea, M landag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. .7 Z. M. heeft deu offic. van gez. 2de kl. bij de zeemagt H. J. P. van der Steen op verzoek met 15 October eervol uit de zeedienst ontslagen. Bij Kon. besluit van 15 April 1865 werd de Min. van Financiën gemagtigd tot het doen sluiten eener over eenkomst, volgens welke de firma Becker en Fould te Am sterdam de som van 4,1 13,993,60 voor de afkoopsom van de Scheldetolvan België te ontvangen, voor rekening van de Nederl. schatkist in ontvang zou kunnen nemen en uiterlijk zeven maanden na ontvangst, zonder eenige korting hoegenaamd, bij de Nederl. bank zou hebben over te stor ten mits door gezegde firma een voldoend onderpand van koerante staats-effecten geleverd werd. Daartegen opperden de HH. Nahuys, Siccama en Pfister, leden der Algemeene Rekenkamer, bedenkingen-, hierop neerkomende dat door die operatie ontdoken werd het grondwettelijk voorschrift, dat alle staatsuitgaven door de wet moet worden toegestaan en op de begrooting gebragt. De hier bedoelde staatsuitgave bestond in het commissie-loon voor het ontvangen der gel den, dat gesteld kan worden op p.m. f 96,000, zijnde het bedrag, waarvoor rentebesparing zou zijn verkregen, indien men de 4 millioen tot amortisatie bestemd, dadelijk daar toe hadde aangewend in plaats van ze zeven maanden gra tis ten gebruike van de firma Becker en Fould af te staan. Daarbij komt de bedenking dat bedoeld commissie-loon naar evenredigheid veel te hoog was en dat het voor Becker en Fould gestelde onderpand niet kon worden teruggegeven dan met toestemming der Algemeeue Rekenkamer. Nadat de Min. van Financiën onder voorbehoud van een nader antwoord den 22sten Junij jl. een afschrift der gesloten overeenkomst had gezonden, werd bij Kon. besluit van 27 Junij 186 5 geho mologeerd, dat in plaats van staats-effecten het onderpand voor een gedeelte in aandeelen in den Franschen Noorder spoorweg was gegeven, ten getale van 400 stuks a 5 00 bancs, en die een beurswaarde hadden van 1,921,840. Vrijdag ochtend werd te's Gravenhage op plegtige wijze ter aarde besteld liet stoffelijk overschot van wijlen Ds. Dirk Molenaarin leven rustend predikant der Hervormde ge meen te aldaar. Een talrijke menigte was op de been, om den lijkstoet voorbij te zien trekkenterwijl ook tal van ingezetenen zich bij de begrafenis hadden aangesloten. De trein werd geopend door vier en twintig weeskinderen uit het Ned. Herv. Diaconie weeshuis, daarop volgde de lijk wagen waarvan de slippen werden gedragen o. a. door de heerenKooper, Swaan en Margadant. Daarachter volgde een lange rij vertegenwoordigers uit de christelijke vereeni- gingeu //Vrienden der waarheid"; //Dat de broederlijke liefde blijve;" een corporatie van de Oud-Gereformeerde gemeente en meer andere belangstellenden. De trein werd gesloten door een zestal rijtuigen, waarin de bloedverwantenpredikanten, ouderlingen en vrienden gezeten waren. Ter begraafplaats aangekomenbevonden zich aldaar reeds tal van belangstel lenden en vrienden van den overledene, waaronder men o. a. opmerkte de heeren baron van Lijnden baron Mackay van Ophemert en Jhr. v. d. Bergh van Heemstede. Door Ds. Moll werd bij de geopende groeve een treffende toespraak gehou den tot inleiding hebbende: Wij treuren, maar niet als zij die geen hope hebbenen gewijd aan de langdurige en heilzame loopbaan van den overleden grijsaard, zijn dienst- ijver, godsdienstzin en vroomheid. Dat Ds. Molenaar door zijn gemeentenaren bemind was, en zijn dood diep betreurd wordt, dit bewijst, zeide spre ker, de zeer talrijke opkomst van belangstellenden. Vervol gens rigtte hij het woord tot de zonen van den overledene, wien hij op het hart drukte de voetstappen van hunnen zoo geliefden vader naauwgezet te drukken. Met het treffend gebed //Heere leert ons onze dagen tellen," besloot Ds. Moll zijn toespraak, die op de omstanders een diepen indruk had gemaakt. De oudste zoon van den overledene, predikant te Harderwijk, rigtte diep geroerd, een woord van dank, uit naam van familiebetrekkingentot de vele belangstellenden in het afsterven van zijn geliefden vader, wiens steun in Christus groot was, die in Christus alleen roemdeen wiens laatste woorden gewijd waren geweest, om hen in het ge loof te sterken. Na dit woord werd door alle aanwezigen aangeheven Psalm 6 8 vers 2, waarna nog door een der leeken de heer Vlodorp, een treffend woord ter nagedachtenis van Ds. Mole naar uitgesproken werd. Innig getroffen ging de schare uiteen die jegens den afgestorven herder den laatsten pligt had vervuld. Blykens het rapport der centrale afdeeling wordt voor-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1