Buitenlandsch Nieuws. De Thermometer vao Fahrenheit teekende alhier Dings- Het trok de aandacht van ieder die den brand gadesloeg hoe de talrijke duivenonder het verbranden van den to rentelkens hun verblijf weder opzochten, na het te hebben verlatenen dit trots vuur en vlamals konden zij zich de mogelijkheid niet voorstellendat hun rustig zamenzijn op een dergelijke wijze werd verstoord. Honderden vonden daardoor den dood. Men noemt als oorzaak van deze ramp het werpen van brandende lucifers in een hooiberg door kleine kinderen. De candidaat A. Verkouw, is door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel tot de kerkelijke dienst toegelaten. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden September 1864 en 1865 alsmede van die opbrengst over de 9 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand September. 1864. 1865. Zuivere opbrengst over de 9 eerste maanden. 1864. 1865. Geslagt (opc.& inv.) Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) 2046,73s 7561,69s - 6277,78 1964,55 ƒ17850,76 1881,73s - 6488,03s 6853,75s - 1374,97s ƒ16598,50 17766,71s 59455,76s 58717,87s 14511,15 ƒ150451,50s 18459,42 - 63021,86s 59471,50 - 17438,47' ƒ158391,26 Na een langdurig lijden overleed alhier op den leef tijd van 76 jaren de heer Mr. J. E. Bucaillebehoorende tot de oude Leidsche patriciesche familiën van Bucaille en Clignet, die in den tijd der refugiés zich binnen Leiden hebben nedergezet en tot den bloei der lakennering belang rijk hebben bijgedragen. De overledene was jaren achtereen lid en voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, directeur der Halle van inlandsche Manufacturen lid van den Gemeenteraad en Wethouder en Hoogheemraad van Rijn land enz. De meeste dier betrekkingen nam hij met ijver tot zijn 70ste jaar waar, toen hij zich daarvan onttrok, om zijn overigen levenstijd in rust door te brengen. -Door den gouv.-gen. van Ned.-Indië, zijn o. a. de volgende beschikkingen, genomen: benoemd tot ass.-res. van Benkoelen, A. Pruis van der Hoeven, laatst, ass.-res. van Mandhéling en Ankola (Sum. Westkust), onlangs van ver lof uit Ned. teruggekeerd en tot griff. bij den landraad te Soerabaija de griff. bij den landraad te Grissee, Mr. J. C. M. Adriaans. Men schrijft aan de Java Bode: //Binnen weinige dagen zullen drie comp. infanterie van het twaalfde bataillononder aanvoering van majoor van Heemskerck, naar de N. O. kust van Sumatra, en wel naar Siak vertrekken. Wat mag daar te doen zijn? Zou het niet zijn nut kunnen hebben, dat het publiek daarvan werd in gelicht? Zekerheid doet nooit zooveel kwaad als onzekerheid en ongerustheid. Echter bestaat de mogelijkheid ookdat meDom te onverwachter aan te grijpenvan de expeditie gezwegen heeften dan moeten wij er ook al vrede mede hebben, in de hoop, later te zullen vernemen, hoe die zaak in elkander zit." Op deze mededeeling laat het blad volgen //De bevolking van het rijkje Assahan schijnt zich niette hebben ontzien de Engelsche vlag te hijscheu en een kruis- boot aaiueranden, die alleen door den moed en de tegen woordigheid van geest van den controleur de Scheemaker is behouden gebleven. //Aanstaanden Zaturdag zullen, naar men zegt, de voor de expeditie tegen Assahan (Siak) bestemde troepen scheep gaan. Wij wenschen der expeditie een afdoend resultaat toe." Het Bat. Handelsblad behelst omtrent dezelfde zaak het volgende //Men verneemtdat over weinige dagen een expeditie bestaande uit zeven oorlogschepen de DjambiSindoro en Amsterdam, waarby zich te Riouw nog vier andere vaartui gen zullen voegen - bemand met ruim 5 00 man, zal ver trekken naar Assahan, op de oostkust van Sumatra, om den Vorst van die landstreek te dwingen tot onderwerping aan het Nederlandsch gezag; dat hij sints eenigen tijd naar het schijnt opgestookt door vreemden invloed - heeft uit getart." dag des namiddags te 5 uur 5 8°, des avonds te 8 uur 54.', te 10 uur 52°. Woensdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 54°, 's middags te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 60°. Het vroeger herhaaldelijk aangekondigde en weder te gengesproken berigt van een bezoekhetwelk de Prins en de Prinses van Wallis te Compiègne zullen brengenwordt thans bevestigd en zal weldra officieel worden bekend ge maakt. Dit bezoek wordt te Parijs als hoogst belangrijk be schouwd. De Prins toch, die men vroeger als niet gunstig voor de Fransche alliantie gestemd achtte, schijnt thans ge heel van meening te zijn veranderd. Te Madrid heerscht de cholera vrij hevig. Vooral in de eerste dagen van October heeft de ziekte zich krachtiger geopenbaard. Een der inrigtingen van hooger onderwijs meer bepaaldelijk voor geneeskundige opleiding bestemd, werd den 5den gesloten, omdat de directeur, verscheidene professoren en tien studenten bezweken waren. In de bureaux der militaire administratie is ook het aantal slagtoffers zeer aanzienlijk. Men verlaat de stad by duizenden. De opbrengst van steenkolen in Engeland heeft in het vorige jaar 23 millioen tonnen bedragen, waarvan bijna een tiende gedeelte naar buiten 's lands is uitgevoerd onder an dere 1,400,000 tonnen naar Frankrijk. Dit kan tot maat staf der buitengewone hoogte dienen welke de Engelsche industrie bereikt heeft. Indien de vroegere berekening van den heer Armstrong juist was, dan zou de voorraad van steenkolen aldaar binnen minder dan twee eeuwen geheel uitgeput wezenmaar de juistheid dier berekening valt sterk te betwijfelen, te meer omdat later nog verscheiden nieuwe kolengroeven ontdekt zijn. De Engelsche bevoegde magt gaat steeds voort met het arresteren van Fenians, terwijl tevens het onderzoek wordt voortgezet van hen, die reeds vroeger in hechtenis genomen waren. Wat de eerstgenoemden aangaatbetreurt men het, dat thans ook personen van meer gegoeden stand zijn gearresteerd. Het gerucht dat er kruisers van FeniaDS met wapenen en ammunitie op de kust zyn aangekomen heeft zich herhaald doch het schijnt van allen grond te zijn ontbloot. De Koninklijke familie van Portugal wordt door een gevolg van 9 personen vergezeld. De feesten ter harer eer te geven zullen voor het grootste gedeelte te Compiègne plaats hebben hoewel men bovendien voornemens is een groot bal op het raadhuis te geven en de fonteinen van Versailles te doen werken en te verlichtenzoo als dat bij gelegenheid van het verblijf van Koningin Victoria aldaar plaats had. Zondag is te Parys het eerste nommer verschenen van den Moniteur de l'exposition Universelle de 1867 hoofd redacteur de heer Kaparbié. Het blad verklaart zich aan het slot van zijn programma voor het gouvernement van Keizer Napoleon. Die verklaring was geheel nutteloos, daar de re gering te partijdig is om die vergunning tot uitgifte van het blad aan iemand te geven die niet blindelings voor haar kruipt. De Précurseur deelt de volgende bijzonderheden aan gaande de vrijmetselarij mede: De vrijmetselarij is in geheel Oostenrijk verboden zoowel als in Spanje en Rusland. Duitschlandmet uitzondering van Oostenrijk, telt 287 loges, waarvan er 15 in het kleine Koningrijk Saksen gevonden worden. In Frankrijk zijn er meer dan 220 loges behalve de 30 in Algerië en de kolo niën. EngelandSchotland en Ierland tellen gezamentlijk 1200 loges, Zwitserland 27, Italië 45; België en de Ne derlanden 80, Denemarken 5, Zweden en Noorwegen 12. De vrijmetselarij heeft in Amerika ongeloofelijke vorde ringen gemaakt. Het Noorden telt ongeveer 4000 loges. Het Zuiden is op dit punt minder ontwikkelt. In Brazilië zijn 65 loges. Turkije, Perzië en China leggen aan de maijonnieke pro paganda geen hinderpalen meer in den weg. In de Oost- Indien werken de Christelijke, Muzelmansche en Indische loges in vrede en harmonie; op de eilandenin de Stille Zuidzee heerscht dezelfde overeenstemming en gelijke vooruitgang. In het geheel rekent men, dat er 7000 a 8000 geregeld geconstitueerde loges op de oppervlakte der aarde bestaan, die leden bij honderdduizenden tellen behoorende tot alle ran gen natiëu en godsdiensten,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2