Binnenlandsch Nieuws. werkmanskind wordt met zijn 12de jaar reeds op een am bacht gedaan zoo het niet nog vroeger voor fabriek-arbeid misbruikt is. De jongen leert nu verder niets dan machinale handgre pen verslijt zich aan nutteloozen arbeidverloopt zijn tijd met nietige boodschappendie hem met allerlei straatoudeug- den bekend maken en vroegtijdig tot de kroegen voeren of hij word een handlangereen voetveeg van de oudere werklieden - en mag van geluk spreken zoo er eenmaal een tamelijk werkman of liever bruikbaar werktuig van hem opgroeit, - en dat alles om zijnen ouders nog een paar kwartjes in de week meer op te brengen. Z. M. heeft bevorderd bij de algemeene Rekenkamer lot commiesde heeren M. van Weerdenthans commies- titulair en A. J. van Ginkelthans adjunct-commiesen be noemd tot ontv. der in- en uitg. rechten en acc. en voor de Rijnvaartrechten te Lobith den heer J. Mandemthans ontv. der dir. bel. en acc. te Leekalsook den heer Jhr. E. J. van Holtheontv. der dir. bel. en acc. te Akkrumin die betrekking is verplaatst naar Maarsen c. a. Z. M. heeft aan G. H. Bast, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Beets en Oudendijk, onder" dankzegging voor zijne in die betrekking bewezen dien sten benoemd tot burgem. der gem. Beets en Oudendijk C. Bloem Az.; der gern. Marum Jhr. E. de Wendt Alberda; der gem. 's lieer Abtskerke B. Vermande; der gem. 's Heer Arendskerke en Heinkenszand Mr. C. van Cittersder gem. 's Heerenhoek W. B. Remijr.; der gem. St. Maartensdijk J. Luyk secretaris dier gem.; - eervol ontslag verleend aan J. J. de Raadt, op zijn verzoek, uit zijn betr. van notaris te Barendrechtarr. Dordrechten is in diens plaats be noemd L. A. de Raadt, cand.-not. aldaar; - pensioen ver leend aan Mr. U. W. E. Caziusgewezen proc.-gen. bij het prov. gerechtshof en fungerend directeur van politie in Lim burg, ten bedrage van f 2200, en aan V. Visser, gewezen bewaarder in het huis van arrest te Sneek van f 39 's jaars. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben zich heden Dingsdag bezig gehouden met het onderzoek van het ontwerp van wet nopens de schutterijen. Een treurig gerucht is te 's Hage in omloop, dat ze ker een ieder zal treffen die het zal vernemen. De generaal van Meurs, namelijk president van de commissie dèr staats spoorwegen Alaandag avond van zijn inspectie-reis over den spcorweg Almelo-Saltzberg naar de residentie willende terugkeerenhad het ongeluk de trede van de wagon van den spoorweg mis te stappenviel daardoor achterover en wel op het achterhoofd, met een zoodanig gevolg, dat vol gens een heden Dingsdag ontvangen telegram zijn toestand hoogst bedenkelijk is. In de nabijheid van 's Hage is men ijverig bezig met de opmetingen voor den spoorweg van Rotterdam naar den Hoek van Holland. Naar men verneemt zal het station wor den gevestigd aan den Schiedamschen dijk nabij het tolhuis en zal van daar een verbinding worden gemaakt met de Westerhaven en de Westerkade. Indien dit plan mogt tot uitvoering komen zal den handel door deze verbinding zeer worden gebaat. Volgens andere berigten zouden de conces sionarissen gebruik maken van de vrijheid hen in art. 3 2 der voorwaarden gelaten namelijk om gebruik te maken van het gedeelte van den Hollandscben spoorweg tusschen Schiedam en Rotterdam. Heden Dingsdag had op plegtige wijze de ter aarde- bestelling plaats op de begraafplaats Eik en Duinenvan wijlen den generaal-majoor Snabilié. De trein werd door een peloton dragonders te paard geopend en gesloten. De slip pen van het lijkkleed werden gedragen door de generaals SteuerwaldWilbrenninckHardenberg en den kolonel vaD Egter van Wissekerke. Achter den lijkwagen volgde het 4de bat. van het regement grenadiers en jagers, een peloton dragonders te paard sloot den trein. Uit Nijmegen wordt berigt, dat de heer F. D. Snel- tjes, tot lid van den Gemeenteraad benoemd bij de laatste verkiezing, zijn betrekking als ouderling der Nederduitsche Hervormde gemeente heeft nedergelegd met openbaarmaking der redenen, waarvan het slot aldus luidt: een bijbelach ambt mag niet verlaagd worden tot een satyre en zóó diep schijnt mij, ten minste in onze gemeente, het ambt gezon ken te zijn der opzienersdie acht behooren te hebben op de leer." Als een opmerkelijke bijzonderheid verdient vermeld te worden, dat in den voortuin van het Ziekenhuis te Rot terdam een zoogenaamde gouden regen op dit oogenblik in bloei slaat. Een Hanoversch jongeling zonder middelen van be staan stal Donderdag avond uit een weiland onder de ge meente Meppel een schaap. Om zich eeuig geld te verschaffen bood hij het een ingezeten aldaar ten verkoop aan die ech terna bezigtiginghet schaap als het zijne herkende. De dief maakte zich uit de voeten maar werd later door de rijksveldwachter aangehouden juist toen hij op het punt was, die gemeente te verlaten. Zondag ochtend vervoegde zich aan het bureau van politie te 's Boscheen jongeling nit de gemeente Uden, zich ter beschikking der justitie stellende. Naar hij met de meeste oprechtheid verhaalde, had hij Vrijdag bevorens, ter gelegenheid van een bruiloft bij zijn betrekkingen te St. Oedenrode, waarbij, zoo als daar gebruikelijk is, geschoten werd, - het ongeluk gehad een 17jarigen knaap met een geweerschot in 't aangezigt te treffen ten gevolge waarvan deze weinige oogenblikken later overleden was- zijn geweer had geweigerd en toen hij er een nieuw slaghoedje wilde opzetten, was het afgegaan, terwijl verscheidene knapen rondom hem stonden. Daar de justitie die van het voor val kennis had bekomendenzelfden morgen naar de plaats des ongeluks was vertrokkenhield de politie hem voors hands onder toezigt. Gisteren, zoo schrijft men ons onder dagteekening van 8 October uit Zevenaarwerd hier een der onlangs door Pruissen genomen maatregelen tot wering vau de veeziekte, rigoureuselijk toegepast. Een aanzienlijk persoonmen zegt de voormalige Groothertog van Toskanekeerde met zijn gemalin over Nederland naar Weenen terug. De dame had een fraai schoothondje bij zich dat zij met zich wilde mede- nemen maar de Pruissische ambtenaren hielden zich aan hunne instructie. De invoer van alle dieren is verboden, en of de hooge reiziger en vooral zijn dame ook alle waar borgen aanboden en verklaarden dat geen geldelijk offer hun te hoog was, de ambtenaren kenden allen hun pligt. Maar zelfs met het Pruissische gouvernement kan men in schikkin gen treden er werd geseind naar Berlijn en van daar moet toestemming zijn gegeven om ten gunste van het schoot hondje der Prinses een uitzondering te maken op de wet tot wering van de veeziekte. De Landb. Cour. geeft een vast bijblad bij zijn Cou rant dat heet de Runderpest. Daarin wordt onder allerlei beschouwingen en berigten omtrent de veeziekte gezegd //Wij kunnen niet te dikwijls vermelden wat wij in het belang van de veehouders en hunne kostbare bezitting zoo belangrijk achteneen daadzaak waarover alle mannen van ondervinding, alle veeartsenijkundigen het eens zijn, dit na melijk dat voor de. ramp, die ons vaderland treft, de ge vreesde veepest, geen geneesmiddelen bestaan, en onder de weinige voorbehoed- of liever besmetting afwerende midde len er slechts één iswaarop men met eenigen grond ver trouwen kan stellenhet is reinheid en lucht. De reinheid van het vee kan niet overdreven worden Men heeft abusivelijk gemeld in het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage en in andere Couranten dat de runderpest aan den Hoek van Holland en op den Haak onder 's Gravesandealwaar 200 stuks vee in algemeene weijerij loopen zoude uitgebroken zyn. Men heeft waarschijnlijk hierdoor bedoeld de weijerij op den Hoek van den Oranje-Polder onder Naaldwijk alwaar 200 stuks vee loopen, waar zoo men zegt, runderpest zich zoude hebben voorgedaanofschoon bouwlieden het alleen voor longziekte houden. In de laatst afgeloopen week zijn te Delfshaven ab door de veeziekte aangetast, aangegeven 29 runderen tegen 44 in de voorgaande week. Het geheele getal aangetasten beloopt thans 270 terwijl in het algemeen de ziekte min der kwaadaardig schijnt te worden.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2