N°. 1733. Woensdag 11 October A0. 1865. Een Ambachtsschool. De Amsterdamsche Ambachtsschool isevenah onze voor malige Industriescholen het uitvloeisel van een vereeniging van partikulieren die geheel belangeloos zich eeue doelma tige opleiding van den werkman hebben tot taak gesteld daarvoor met veel bezwaren hebben te strijden - vaak wor den miskend- maar die niettemin ijverig volhardenen hunne pogingen thans met een gedurigen vooruitgang van den bloei hunner inrigting mogen bekroond zien. De Ambachtsschool te Amsterdam is opgerigt door de Maatschappij voor den Werkenden Standeene vereeni ging van niet gering praktisch nut voor de hoofdstad waar zeer veel gedaan wordt om de armoede te ienigenzeer wei nig om haar te voorkomen. De eerste aanleiding tot het oprig- ten gaf het bespreken van hel onderwerp Ambachtsscholen in de vergadering van de Maatschappij ter bevordering der Bouw kunde, en de daarop door deze Maatschappij uitgeschreven prijsvraag. De eerste kosten werden bestreden door een jaarlijk- sche toelage van f 2000 van de Maatschappij voor den Werken den Stand, een som, grootendeels voortgevloeid uit de baten der Afdeeling //Straatreiniging" dier Maatschappij, ^elke aan een groot aantal behoeftige werklieden arbeid verschaft. La ter zijn een aantal giften van particulieren daarbij gekomen benevens ook een jaarlijksche bijdrage van f 3000 van wege het gemeentebestuur. Het onderwijs omvat de vakken die gewoonlijk op de Industriescholen zijn aangenomenreke nenwiskunde, natuur-, werktuig- en scheikunde, rechtlij nig-, constructie- en handteekenentaalkunde, geschied- en aardrijkskunde; maar daarbij tevens materialen-kennis, tim meren, smeden, boetseren, kunstdraaijen beeldhouwen dus behalve het primair en theoretischen hier komt het hoofd zakelijk op neer, praktich onderrigt. Het aantal leerlingen bedroeg in 1861 83 in 1864 100, waarvan alleen 27 aankomende timmerlieden en 5 2 smeden, een bewijs dat wij leven in de eeuw van ijzer en vuur. De lokalen zynhoe zeer beperkt, doelmatig ingerigt. In de benedenzaal wordt het onderwijs in het boetserentimmerenkunstdraaijen en smeden door bekwame deskundigen gegeven. Aangenaam is het daar te zienhoe er werkelijk ijver en eerzucht in de jongens zitten en velen zich gelukkig gevoelen in het denk beeld van louter te werken om te leeren. Ter zijde van deze zaal is een kleine smidse met toebe- hooren en aan het einde een kleiner lokaal, bestemd voor het onderwijs in de materialen- en warenkennis. Daar lig gen monsters van de meest algemeene soorten hout- en ijzer werk, steenencement enz., omtrent wier benaming en af komst bij vele werklieden waarlijk niet de grootste kennis heerscht. De bovenzaal is geheel voor teekenschool ingerigt terwijl aan de school een kleine bibliotheek verbonden is, waartoe de leerlingen op bepaalde uren toegang hebben. Het onderrigt wordt het geheele jaar door, alle werkda gen door 11 personen gegeven, als 4 voor het elementair onderwijs, rekenen, wis-, werktuig- en scheikunde, 3 voor het teekenenen 4 voor de praktische vakken. Bovendien worden de leerlingen steeds in de gelegenheid gesteldalle openbare verzamelingententoonstellingen en voor nijver heid en kunst belangrijke instellingen, gezamenlijk te be- zigtigen. Het grootste bezwaar, aan de ambachtsschool verbonden, is de afkeer der ouders om hunne kinderen te laten school gaan, zoodra zij eenig weekgeld, hoe gering dan ook, kun nen verdienenof zoodra zijanders gezegd productief wor den. Dat het eene ambachtsschool nu juist te doen is om die verderfelijke gewoonte tegen te gaan moet vooral op den voorgrond worden gezet. Hier is juist een der hoofdbron nen van achteruitgang, armoede en verstomping bij den werk man. Den kinderen wordt geen tijd gelaten, zich te ont wikkelen. In den burgerstand gaan de kinderenzoo zij niet studeren, minstens tot hun 17de jaar school en daarna nog een aantal jaren op kantoren of in de leer; - het LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.j 8 u. 37 ra.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 10 u. 50 m.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Oost-Indisohe Laadpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlti-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelyks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 unr;der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Miandag Diagsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1