Dr. E. P. van Eeghen en Dr. Jameson. Zoo men ziet, heb ben verscheidene leeraars zich met de hoofdleiding willen belasten. Ook te 's Hage is men bezig een comité te vesti gen en de heer Leigh begeeft zich met hetzelfde doel naar Rotterdam en elders in ons vaderlandten einde het oog merk zijner zending te bevorderen. Woensdag 11. zijn door de provinciale commissie van onderwijs te Haarlem, 11 candidaten voor den rang van hoofdonderwijzer geexamineerddie alien zijn afgewezen. Tot hoofdonderwijzer te Soeterwoude is benoemd de heer Th. de Van, hulponderwijzer te Schiedam. Men verneemt, dat de provinciale staten van Gelder land tegen Woensdag, den llden October eerstkomende, zijn opgeroepentot behandeling van voorzieningen in zake de veepest en benoeming van een griffier. Uit de rijtuigfabriek van den heer Beijnes te Haar lem, worden thans waggons aan de Holi. spoorweg-maat schappij afgeleverd welke zullen worden gebruikt op het smalle spoordat nu op den Holl. spoorweg wordt ge maakt, zelfs de waggons bestemd voor reizigers 3de klasse munten door sierlijkheid uit en zijn even als de nog be staande bestemd voor 40 personenmet dat onderscheid echter, dat in plaats van 5 slechts 4 personen naast elk ander op een bank zullen zitten. De gewezen R. C. geestelijke Takken heeft aan het hoofd der geestelijke orde schuld erkend en zich ten aanzien van het klooster St. Agatha te Cuyck bereid verklaard tot een algeheel en schitterend herstel van eer. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft na afgelegd examen als kandidaat tot de H. Dienst toegelaten den kandidaat C. W. Schoorel van de Leidsche hoogescliool. Aangenomen door Ds. P. van der Sluys te Vlissingen het beroep naar de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Amsterdam. - Wij hebben meer dan eens uier en elders beweerd dat de Gemeentebesturen de bevoegdheid missen om door plaatselijke strafvorderingen den doorvoer en den uitvoer naar en invoer uit andere gemeenten te belemmereneene bevoegdheid die zelf aan de provinciale besturen ten aan zien der provincièu niet toekomt. Wel het zieke niet het gezonde vee kan in het belang der openbare gezondheid worden geweerd. Reeds is gebleken, dat ook in de practijk zulke plaatselijke maatregelen falen en zulk een zaak van algemeen belang behoort, tot de zorg der Hooge Regering. Uit dit oogpunt beschouwdkrijgt veel waarde wat in de Zitting der Tweede Kamer van Donderdag is gezegd door den beer van Foreest. - Hij zou op het voorbeeld van den heer Godefroi, niet onderzoeken of de runderpest door een verzuim van den Minister van Binnenlandsche Zaken tot ons is gekomen hij erkent dat er in ieder geval zeer ver zachtende omstandigheden zyndoordien er hier te lande in 't algemeen weinig op de ziekte gelet is. Maar is hij al geneigd om hetgeen voor en bij de openbaring der ziekte verzuimd is, met den mantel der liefde te bedekken, des te strenger is zijn oordeel over de houding in de laatste weken en voor de toekomst aangenomen. Ieder kent nu den omvang en den aard der ziekteen de landbouw ziet ver geefs naar krachtige maatregelen uit. De Minister wachtte maatregelen van de maatschappijen van landbouw die ech ter geene raagt tot handelen hebben. Wijders is de zaak op de lange baan geschoven. Zij is commissoriaal gemaakt; de Regering heeft eene afwachtende houding aangenomen en dat alles om te weten te komen wat ieder wistdat de runderpest was uitgebroken. Het eerste ontwerp van finan- cieelen aard strekte niet tot wering der ziektealleen tot goedmaking van kosten. En het tegenwoordig ontwerp geeft aan de Regering, ja de bevoegdheid tot bandelenmaar uit de memorie van toelichting blijkt dat de Regering geen plan heeft, er gebruik van te maken. Intusschen kruipt de ziekte voort en zijn de landbouwersvan welke staatkundige rigting ook ontevreden de conservatieven beginnen te mor ren en de liberalen zien zich in hunne verwachtingen te leurgesteld. Het wacht op onze daden begint zijne kracht te verliezen, en Spr. gelooft, dat, als men nog langer laat wachten de landbouwers in massa op handelen zullen aan dringen. Waar de veestapel bedreigd wordt, worden alle veehouders coneervatiefzoo zelfs dat zij die zelfs nopens de koloniale qua^stie de Regering zouden laten begaan, daar, waar het den veestapel geldt van een ander gevoelen worden. Spr. gelooft dat het geheele Nederlandsche volk de oogeu op zijn vertegenwoordigers gevestigd heeft en van hen ver wacht of liever verlangt dat zij zich niet in al die discus- siën over verordeningen en decreten verdiepen maar dat z\j den Minister te kennen geven dat hij de zaak niet langer aan de plaatselijke besturen moet overlaten, en zich niet al te zeer door zijn voorliefde voor de autonomie der gemeen ten moet laten weerhouden om krachtig op de treden en algemeene maatregelen te nemen. Vraagt men welke die al- gemeene maatregelen zijndan vindt men ze opgesomd in het rapport van 31 Augustus, ais: verbod van invoercor don rondom de besmette streekstreng waken tegen het vervoer van vee; onteigening en afmaking van ziek vee, en crediet van b. v. 1 millioen. Spr. wenscht dat de Regering alsnog krachtige maatregelen zal nemen. Hij weet wel, maat regelen kunnen niet alles verhoedenwant het ligt soms in de plannen der Voorzienigheid volken te straffen door ram pen en beproevingenmaar dat ontslaat ons niet van den pligt om alle mogelijke maatregelen te nemen die de we tenschap aan de hand geeft. Doet de Regering dat nietdan vreest hij dat de vergelijking van de spade op den schou der nog eens te pas zou komen. Eenmaal om voor Amster dam een waterweg te graven en den anderen keer om van ons de maatregelen te vragen om den put te dempen ter wijl het kalf verdronken is. Het volgende wordt ons medegedeeld ten aanzien van het plan tot oprichting eener Internationale Stoomvaart maatschappij ten doel hebbende om de havens van Londen Huil, Amsterdam en Dordrecht op betere wijze met den Rijn en Zwitserland te verbinden. Dit plan vindt veel bijval in alle daarbij betrokken landen. In Baden moet elke finantieële vcrbindtenis door den Gemeenteraad aangegaan door een grooter ligchaam uit de kiezers, grosse Bürgeraufschus ge- Daamdgoedgekeurd worden. De raad van Carlsruhe had aan de ljjn Dordrecht-Maxau een subsidie van f 20,000 toe gezegd. De groote burgerraad heeft, volgens een Woensdag te 's Hage ontvangen telegram, met algemeene stemmen de toekenning van het subsidie aan de maatschappij bekrachtigd. Op het Raadhuis te Carlsruhe ligt een inschryvingslijstdie door den Oberburgemeister is geopend. Alle kassiers aldaar werken gratis tot de inschrijving van Zuid-Duitschland en Zwitserland mede. In Nederland is in de weinige dagen dat de inschrijving geopend is, zoo te Dordrecht, Amster dam, 's Gravenhage als elders voor een belangrijk bedrag ingeschreven. Men mag zich dus van het tot stand komen van deze voor handel, nijverheid en scheepvaart nuttige on derneming waarvan Dordrecht het centrum zal zijn, bijna verzekerd houden. Bij het examen voor de provinciale commissie van on derwijs in Zuid-Holland, heeft o.a. mej. M. Snellen een acte van toelating verkregen als hoofdonderwijzeres en mej. C. Visser als onderwijzeres in de Engelsche taal, beide hulponderwijze ressen aan de openbare school voor meer uitgebreid lager on derwijs voor meisjes, 1ste klasse alhier. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 5 6°, des avonds te 8 uur 4 8°, te 10 uur 4 6°. Vrijdag morgen te 5 uur 39te 8 uur 4 2°, 's middags te I 2 uur 5 8°, 's namiddags te 4 uur oö3. Buiteniandsch Nieuws. Te Antwerpen is dezer dagen uit Buenos-Ayres eene treurige tijding ontvangen. De heeren Snijers, gezagvoerder van de Belgische brik Eugenie, en Dehert, kapitein van den Belgischen schoener Anna, zich te Buenos-Ayres be vindende, hebben den 16 Augustus 11., bij het doen van een watertogtje op de Uruguay, jammerlijk het leven ver loren. De boot sloeg om, en zij werden door den stroom medegevoerd zonder dat het mogelijk was hun hulp te ver- leenen. Beide officiereu wareu algemeen geacht en hun dood wordt levendig betreurd. Van de drie stuurlieden, die in de boot waren, zijn er twee verdronken. Alleen de heer Tielemansvan Antwerpenis behouden geblevendoordien hij zwemmende een klein eiland heeft weten te bereiken, waar hij zich aan een boom had vastgeklampt. Het water kwam hem tot aan de schouders, overal waar hij ging, en

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2