BLIKSEM AFL£ID£RS. Verloren, De Britsche Maatschappij van Levensverzekering De Revue Catholique deelt een profetie mede uit de twaalfde eeuw, te vinden in een geschrift van de heilige Hildegarde. Deze zegt daarin ireven als de Katholieke gods dienst sedert haar stichter zich langzamerhand en trapsge wijze heeft uitgebreid tot zij eindelijk schitterde door hare gerechtigheid en hare waarheideveuzoo zal er een tijd ko men dat zij trapsgewijze afneemt. In die dagen van ligt - vaardigheid en zwakheid, zal de Paus zelf zoo diep zinken beneden de waardigheid, die hij bekleedde, dat hij te naau- wernood onder zijn kroon Rome en eenige daarom heen lig gende strooken gronds kan vereenigen." Volgens de pro fetie zou dan evenwel de antichrist door den adem des Hee- ren vergaan. Dezer dagen is in Engeland een uitvoerig rapport verschenen over den arbeid van jeugdige kinderen in de industrie-districten. De slotsom van het rapport omtrent het onderzoek en het getuigenverhoor is, dat de bestaande par - lements-acte tot bescherming van de onmondige jeugd her ziening vereischt. Zoowel fabriekanten als arbeiders, die in grooten getale als getuigen zijn opgeroepen hebben dit allen erkend en men gelooft dus dat de regering niet zal nalaten deze zaak reeds in de volgende zitting tot een onderwerp van wetgeving te maken. Vroeger verzetten zich de Engel - schen tegen een wetgeving op dit punt, als een inbreuk op de persoonlijke vrijheid; doch sedert voor ongeveer 30 jaren de eerste bres in dit onjuist begrip der vrijheid geschoten werd is de tegenstand meer en meer verminderd en wordt de aandrang om betere bepalingen voor de jeugdige fabriek arbeiders te maken meer algemeen. Marseille leverde in den nacht van 22 op 23 Sep tember een merkwaardig schouwspel op. In alle straten wa ren kolossale vuren ontstokenwaardoor de stad in een dikke rookwolk gehuld werd. Ofschoon de hemel helder en met sterren bezaaid wasbelette de rook daarvan iets te zien. Voor de prefectuur had de brandweer een groote massa hout opeengestapeld en die in brand gestoken. Marseille telt 600 straten; geen enkele zag men er zonder drie vuren; in ééne straat, de Rue de Rome, brandden er zelfs 5 7. De straten zelve waren met menschen bedekt; men zag echter slechts weinig rijtuigen. Om den brandenden hout stapel dansten, even als zulks te Toulon geschieddejonge meisjes en knapen. Op vele plaatsen verbrandde men de cholera in effigie, voorgesteld door een leelijke pop met een koolzwart gezigt. Den 22sten stierven te Marseille 32 per sonen aan de cholera. De berigten uit Marseille en Toulon blijven ongun stig. Marseille is bijna geheel verlaten; 104,000 ingezete nen hebben naar elders de wijk genomen. Te Toulon neemt men een vermindering van de ziekte waar, maar zij woedt er nog te hevig om aan de verontruste gemoederen de noo- dige kalmte terug te geven. Alle winkels zijn er gesloten. De gemeenschap met het eskader is afgesneden. Des avonds worden groote vuren ontstoken tot zuivering van de atmos- pheer. De voorstad la Seyne in de nabijheid van Toulon gelegen die allerhevigst door de cholera werd geteisterd is thans geheel door de bevolking verlaten. Te Arles sterven dagelijks 19 personen aan de cho lera, ofschoon deze stad slechts 5 a 6000 zielen telt. Te Nizza zijn groote maatregelen van voorzorg genomen. Alle passagiers, die per schip aankomenmoeten vóór zij aan wal mogen gaanmet chloor of zwaveldamp doortrokken worden. Men heeft dien maatregel ook op de passagiers, die per spoor worden aangebragt, willen toepassen, doch van dat besluit moeten afzien. De Italiaansche arbeidersdie naar hunne woonplaats terugkeeren worden niet in Nizza toege laten. Zij ontvangen een geldelijke ondersteuning en worden om de stad heen gebragt. Men beweert, dat de heer Areson een scheikundige, de oorzaak der cholera en de wijze om haar te genezen heeft ontdekt. De ziekte ontstaat volgens hem door overmaat van zuringzunr in de spijsverteringsorganen: hij neutraliseert dat door middel van loogzouten en dient den lijder dubbelkool- zuurzout toe. Naar men mededeelt, is de heer Areson te Marseille aangekomen waar zijn geneeswijze goede vruchten draagt. - Men zegt, dat de Koningin Emma, weduwe van Ka- mehameha IV, Koning der Sandwicheilanden, België, Nederland enz. zal bezoeken na haar vertrek uit Engeland, waar zij zich thans bevindt. Zq is 29 jaar oudzeer schootl en de dochter van een Engelschen geneesheer. Koningin Victoria behandelt haar met veel onderscheiding. Met betrekking tot den brand, welke Konstantinopel dezer dagen zoo vreeselijk heeft geteisterdmeldt men van daar, dat hg 19 uren onafgebroken heeft geduurd, alvo rens het mogelijk was hem te bedwingen. Zeven Moskeen een Grieksche en een Armenische kerk, het monument ter eere van sultan Mahmud opgerigteen 10tal badhuizen met ruim 5 000 woningen zijn een prooi der vlammen geworden. De sultan is gedurende een geruimen lijd op de plaats van het onheil geweest, om pogingen te doen tot afwending van liet gevaar en de Ministers zijn tegenwoordig geweest totdat de brand was gebluscht. Terstond hebben zich comités gevormd om de vele duizende ongelukkigen die alles heb ben verloren, bij te staan. De Sultan heeft aan de hoofd commissie onverwijld 25,000 Turksche ponden beschikbaar gesteld tot ondersteuning der noodlijdenden dit voorbeeld is door de Ministers en andere personen gevolgd. De toe stand van de geteisterde inwoners der hoofdstad is des te bedroevenderomdat de cholera eerst voor weinige dagen is bedwongen na gedurende vele weken de hevigste verwoes tingen te hebben aangerigt. De aangerigte schade wordt op 40 millioen fl. begroot. Het terrein door den brand verwoest heeft een lengte van 1^ Engelsche mijlen (2000 Ned. ellen) bij Engelsche mijl breedte. Advertentiën. Getrouwd JOHANNES DIDERIK VAN DER WAALS, ANNE MADELEINE SMIT. Leiden 27 September 1865. gaande van het Rapenburg, Breedestraat naar de Muziek school, een ROL, inhoudende een MUZIEKSTUK en GE LINIEERD PAPIER. Verzoeke vriendelijk terugbezorging aan het Bureau Leidsch Dagblad. verleent ASSURANTIËN voor het geheele leven ook voor kortere termijnen, wederzijdscbe verzekeringen waardoor de langstlevende der beide geassureerden het bepaalde kapitaal ontvangt, lijfrenten, naar evenredigheid der jaren zeer hoog gesteld, zoodat men op 60jarigen leeftijd 10 percent ge niet, voor uitkeering van uitzet aan jongelingen en meisjes op 14, 18 of 21 jarenjaargelden aan weduwen enz. Informatiën en prospectussen te bekomen bij den Agent N. CATENIUS te 'sHage, Vlamingstraat, N°. 10. De Ondergeteekendeonder medewerking van den Heer T. VAN SPANJE, Horologie- en Electrisch Uurwerkmaker te Utrecht, beveelt zich aan tot het plaatsen van nieuwe en het beproeven van oude AFLEIDERS. Hij meental thans voor Nederlanddat het meer algemeen plaatsen van bliksem-afleiders van jaar tot jaar noodzakelijker wordt. Bij het steeds uitbreiden der spoorwegen en het op vele plaat sen wegruimen van geboomten; is het niet waarschijnlijk, dat voortaan de onweders zullen verminderen of minder ge vaarlijk worden. Het is bijna onnoodig, te herinneren dat tot het vervaardigen van goede afleiders veel kennis en er varing wordt vereischt, dewijl bij onvoldoende zamenstelling zulke toestellen zeer gevaarlijk zijn. J. J. VAN DREEVEN, Natuurkundig Instrumentmaker aan de Academie te Utrecht, EN

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3