DE STERRENHEMEL Per Telegraaf. SKegterlijke Organisatie. Wet op den Overgang. Algemeene Bepalingen. n Na de ontwikkeling der wetenschap," aldus laat zich de schrijver zelf over dezen arbeid uitbehooren togtjes door de hemelruimte evenzeer tot de middelen om het publiek te onderrigten en te onderhouden tevens, als de reisjes dooi de berglanden der aarde en over de wateren des oceaans. Tot zulke togten in de verbeelding noodig ik den lezer uit, niet door de nevelen van eene teugellooze verbeelding, maar gedragen door den lichtstraal en geleid door de vaste hand der wetenschap. Wij zweven te zamen voorbij zon en maan planeten en kometenvaste sterren en nevelvlekken wij nemen hier en daar een rustpunt, ten einde //de wonderen van den sterrenhemel te aanschouwen en de grootsche denk beelden op te nemendie zich achter die heldere lichten verbergen; wij verlustigen ons in de eindelooze verscheiden heid van werelden als wij melkwegen met millioenen zon nen in verre schemering nog slechts zien als het flaauwe wolkje eener nevelvlek zooals die in Orion die de scherpste werktuigen nog niet in afzonderlijke sterren hebben kunnen oplossen. En wanneer dan de indruk dier onuitspreekbare getallen en dier onbesefbare ruimten ons herinnerendat wij menscheu klein en nietig zijn bij leven van een dag - dan ontwaakt, gelijk Alexander von humboldt zich uit drukt, het bemoedigend en opwekkend gevoel, dat 's men- schen verstand door ontwikkeling der in hem gelegde krach ten zooveel heeft kunnen navorschen en zulke gewigtige ontdekkingen gedaan heeft in de orde der natuur en de re gelmatigheid des heelals. En als wij dan eindelijk terugkee- ren tot onze kleine, nietige aarde, dan zullen wij haar dubbel liefhebben dewijl ons de betrekking helder is ge worden welke die aarde heeft tot dat oneindige stelsel des heelals, door hetwelk wij een togt deden op de vleugelen des lichts." Aan ccn Bromvlieg. ao 1 6 II H II 6e II H n li u n li van allen, die in eenige administratieve be trekking werkzaam zijn, en in het bijzonder ook van de leden van de Provinciale Staten en van de Gemeen teraden. Het Tweede Deel bestaat uit 2de en 3de afl. Burgerlijk IVetboek. 4de afl. Koophandel. 5de afl. Burgerlijke Regtsvordering. 6de afl. Strafvordering. Dit werkdatin afwijking der andere Regtsprakenop het artikel zelf een geheel oplevert van jurisprudentie en literatuuren als het ware eene encyclopaedic, van het regt oplevert, wordt zoo in Nederland als in' de Over- zeesche bezittingen al meer en meer gewaardeerd. Bijgewerkt tot den dag der uitgave, bevat het tevens de jurisprudentie van de Provinciale HovenRegtbanken en Kantongeregten. De onderscheidene afleveringen dezer Regtspraak zijn thans afzonderlijk verkrijgbaar. Ten gevolge van eene getroffen schikking zal dit werk zoo spoedig mogelijk worden voortgezet door de HH. Mr. E. L. VAN EMDEN en Mr. G. BE- LINFANTE. OF EEN TOGT DOOR HET UITSPANSEL door a*r. o- ujcje;, Met vele Houtgravuren. Prijs f 3.30. Uitgave van A. W. SIJTHOFF, te Leiden. Brievenbus. Een Hommel, onder 't mom der Bijen, Bederft een ed'le Maatschappije ORaadlaat toch dien Hommel glijen En in zijn ijver zich vermeijen Om kunstverlichting te verspreijen Zoo zal het gas er niet door leijen. Als de Vos de passie preekt, Boer! pas op je ganzen. Wie zijn eisch wat hooger steekt Rekent op de kansen. Suum Cuique. NEW-YORK, 9 September. De Broederschap der Fenians in Springfield, Staat Illinois heeft een manifest uitgevaardigd aan de Fenians in Ierland, waarin zij melden: //Wij zijn zeer goed georganiseerd." Er is een voorloopig bestuur ingesteld. Een leger van 200,000 man heeft gezworen de Amerikaansche en Iersche officieren te ondersteunendie in het Amerikaansche leger gediend hebben. Weldra zal tot handelen worden over gegaan. De broederschap vraagt geldelijke contributie. Het bevel is ingetrokkenwaarbij de organisatie eener militie in Mississippi verboden werd. De militaire overheden hebben de burgers van Georgië gelast de wape nen uit te leveren. BRUSSEL, 19 September. De heer Rogeard is gisteren in verzekerde bewaring genomen en onder een sterk eskorte naar het station van den spoorweg en vervolgens naar de Pruissische grenzen gevoerd. Hij zou voornemens zijn naar België terug te keeren, ten einde te worden vervolgd wegens schending van het bevelom den Belgischen bodem niet weder te be treden. FLORENCE, 19 September. In het rapport over het onder wijs dat door geestelijke corporatiën wordt gegevenconsta teert de Minister het buitengewoon groot aantal dier vereeni- gingen en komt hij tot het besluit, dat het onderwijs niet overeenkomstig de moderne dankbeelden is, waarom de op heffing dier corporatiën niet het minste inconvenient zou op leveren. 's GRAVENHAGE, 20 September. Eerste Kamer der Sla- ten-Generaal, zitting van heden. In de ten 4 uur gehouden zitting is bepaald dat de discussie over het adres van antwoord op de Troonrede Vrijdag ten 12 ure zal plaats hebben. Beursberigten. Amsterdam, 20 September. nederl. Werk. Sch. pCt. 611 n 3 ii 1 4 95U q r 1 3 spanje Buitenl. 2I 384-1 Binnenl. 3 394 - Portugal te Londen. 3 H 46 1856/59 3 II 46 rusland Hope 1798/1816 5 II 1828/29 5 II Stieglitz Co. 4 II - ii 5e Serie 5 5 832 83 J-f Sp.-aand. volg. 5 191 oostenrijk Metal. 5 58i7ff 21 29 f 2 9 44 Rente Amst. 5 ii Nationale. 6 62f 62A 6 pCt. Turken 47 J. 5 pCt. Amerika 65. Mexico 24y. 7 ii Ohio Spw. 61|. 6 u u 1882 70 JA. Grieken-— Mt. Coup. 26.30. Nationale 28.10, amsterdam, 20 September. Koolzaad Oct. - Raapolie vliegend 46£. - - Najaar 4 5 Lijnolie vliegend 39|. - Najaar 3 8|. Granen onveranderd. Leidenter Boekdrukkerij van A, W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 4