BIJBELVERKLARING Buitenlandscli Nieuws. Advertentièii. Vereenigingvoor VRIENDEN DER WAARHEID. GEREGTELIJKE AANKONDIGING. heid van zijn 2Bjarig professoraat, van leden der Hervormde gemeente te Leiden, 17 September 1865." De geschenken zijn vervaardigd in de Koninklijke Neder- landsche fabriek van den iieer J. M. van Kempen te Voor scholen en munten uil door keurige smaak en bewerking, door eenvoud en schoonheid van vorm één geheel uitmakende. Prof. Hauwenhof heeft Prof. Scholten, namens de oud leerlingen Ds. Fangmau namens de Leidsche Hervormde predikanten en de ouderling 1). A. Kelder namens eenige gemeenteleden geluk gewenscht. Een lauwerkrans en een kostbare voltaire werd den hooglecraar door eenige jonge dames aangeboden. 't. Is een voorrecht, dat den boogleeraar ten deel valt, wel te gedenken en met blijken van belangstelling te erken nen door een ieder die prijsstelt op den bloei der Leidsche hoogeschool. Scholten is geen gewoon menschwant door zijn geleerdheid vormde hij zich een school en aan de be oefening der godgeleerde wetenschappen een eigenaardige richtingwaarin hij al reeds spoedig door anderen werd op zijde en vooruitgestreefd. Eerbied voor talent, voor ieder eerlijk beginsel, voor ijver en volharding in de werkkring; - die eerbied dringt ons een woord van dank toetebrengen aan den mandie er uitnemend toe heeft bijgedragendat men meer dan vroeger in het algemeen godsdienstig denken, spreken en schrijven kan en door cri- tiek te huldigen tot critiek iedereen uitlokt en emancipeert. Boven elk huldebetoon begeert de hoogleeraar in het hei ligdom van een rein geweten de goedkeurende stem van God, bij den rijkdom der zegeningen, die hij genoot en het schuldgevoel des harten over hetgeen die stem aan klaagt en veroordeelt. Hoe kort of lang zijn levenspad ook du re, hij strijde den goeden strijd des geloofs, hij voleindige zijn loop, hij ontvauge eenmaal de kroone der rechtvaar digheid, nreer waard dan menscheulof, zilver of goudvoor die er prijs op stelt, haar te ontvangen uit de hand van Hemdie alleen rechtvaardig oordeelt. Heden Maandag genooot de heer W. C. Baert het voorrecht den 25sten verjaardag van zijn benoeming tot re gent der Armbakkerij te beleven, en de voldoening die be trekking alzoo onafgebroken gedurende een vierde van een eeuw met lust en ijver, te hebben bekleed, ten genoegen van de stedelijke regering, en ter bevordering van den bloei dezer stedelijke instelling, ook onder moegelijke en bezwarende omstandigheden. Zijn medeleden hebben hem hunne belangstelling en erkentelijkheid betuigdonder aanbieding vvn een geschenk ter gedachtenis aan dezeu feestdag. Op den lSden Julij 11. werd ter reede van Batavia gewijd de zijden vlag, door de Yereeniging het Metalen Kruis, met goedkeuring des Konings, aan het stoomschip van dien naam geschonken. Reeds vroegtijdig kwam de schout bij-nacht Fabius, komm. der zeemagt in Ned.-Indië, op de reede, en werd met de aan zijn rang verbonden honneurs ontvangen. Het schip het Metalen Kruis was in feestdosch ge tooid. Op het halfdek prijkte een trofee met de namen der gesneuveldenomringd door de vlaggen die deel hadden ge nomen aan den strijd voor Simonoseki. Op een fluweelen kleed stond de zilveren beker, vroeger door de Yereeniging aan het Metalen Kruis geschonkenen lag de zijden vlag ontrold en aangeslagen aan de toplijn. De geheele equipage stond aan bakboord in een halven kring onder de wapenen en aan stuurboord de état-major geschaard. Des morgens on geveer ten 7 ure 3 0 minuten kwam de schout-bij-nacht aan boord, en ten 8 ure gaf hij last tot de parade, met de vlaggen ten top. Na liet opslaan der tamboers nam de schout-bij - nacht Fabius het woord. Na deze toespraakdoor een luid «leve de Koningbe antwoordging de zijden vlag, door twee adelborsten ge- heichenstatig naar boven en werd zij begroet door een Koninklijk saluut van 21 schoten van het wachtschip. Daarop wendde de heer Fabius zich tot den kapt. t./z. de Man in de meest hartelijke bewoordingen die door de equipage be antwoord werden met een daverend //leve onze koloneM" Hierop nam de koramandant van het Metalen Kruis nog het woord. Des avonds werd door den schout-bij-nacht Fabius aan den état-major van het Metalen Kruis en aan de ter reede aanwezig zijnde kommanderende officieren een prachtig gast maal aangeboden, waarop, onder de meeste geestdriftme nige toast werd gewijd aan Koning en Vaderland. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 6 uur 71°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 5 8°. - Zondag morgen te 5 uur 5 4°, te 8 uur 63 's middags te 12 uur 70c, 's namiddags te 4 uiii 69°. te 5 uur 67°, te S uur 59°, te 10 uur 56°. Maandag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 61°, 's middags te 12 uur 6 3°, te 4 uur 6 7°. De Belgische regering heeft den heer Rogeardbe kend wegens zijn aanvallen op Keizer Napoleon en het Frau- sche Keizerrijk gelast binnen 24 uren Belgie te verlaten. Men verzekert, dat hij alleen door overmagt en feitelijk ge weld daartoe wil genoodzaakt worden. Te VVeenen houden zich in hetzelfde logement op de generaals Tottleben en Omer-bassa, wier kamers nevens elk ander zgu gelegen. In den Krimoorlog stonden zij tegen over elkander. Volgens tijdingen uit Alexandrie is aldaar in de ma gazijnen van het spoorweg-station een hevige brand uitge barsten, ten gevolge waarvan vele goederen vernield zgu. Ook heeft er op den spoorweg van Cairo een ongeluk plaats gehadwaardoor eenige Eugelsche reizigers gewond of ge dood zijn. OFFICIEEL. NIEUWS. Eerste Huwelijksafkondiging, Leiden, 17 Sept. 1 865. Johannes Diderik van der Waals jrn. 27 j. en Anna Mag- dalena Smit jd. 18 j. - Hendrik van Nieuweuhoven jm. 42 j. en Alida Maria van der Reijden jd. 2 6 j. - Jacobus Johannes van den Berg jm. 26 j. en Adriana Jansen jd. 3 6 j. - Willem Karei Ligtvoet jm. 3 2 j. en Maria Lan- geveld jd. 29 j. - Dirk Jelier jm. 2 8 j. en Maria Tole- naars jd. 30 j. - Gerardus van Bemuiel jm. 32 j. en Aaltje Maleijs jd. 26 j. - Johannes Bemhardus Vogelsang jm .40 j. en Maria Catharina Stalenhoef! jd. 36 j. - Autouie Jozef Van Weizen jm. 29 j. en Cornelia Ripkewed. van Leeudert Dijksman, 35 j. - Bastiaan Schalk jm. 43 j. en Jucoba Maria van Wely jd 35 j. Leiden, 16 September 1865. Bevallen van eene Dochter JAKOBA VAN DORSSER geliefde Echtgenoot van Dr. W. BISSCHOP. MAL, Spllsteeg. Dingsdag 19 September, des avonds ten half 8 ure, door Ds. W. KR AI JENBELT, Herv. Pred. te Waspik, Allendie belang stellen in de beproefde leer der Vade ren worden uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Bij Brieven van Meerderjarigverklaring, verleend door den Hoogen Raad der Nederlanden, den lsten September 186 5 goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 9den September 1S66, N°. 50, geregistreerd den 13den Sep tember 1 865 zijn aan JAN PIETER CORNEL1S MEE LIJN, gedomicilieerd te Leydengegeven al de regten bij de Wet aan meerderjarigen toegekendbehoudens de bepaling van Art. 47 8 van hel Burgerlijk Wetboek. C. J. FRANQOIS, Procureur bij den Hoogen Raad,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3