Verloren Buitenlandscl) Nieuws. Ad verten tién. op een lengte van 4 en een breedte van 2.30 Ned. ellen beknopt bij elkander. Langs een bamboezen ladder komt 1 men op de bovenverdieping, zijnde een plat vlak, omgeven door een stevige ballast rade, waar eenige personen zich vrij kunnen bewegen. Dat gi iieele zameustel is zoo stevig en toch zoo ligt en veerkrachtig, dat het tegen een zwaren val goed bestand moet zijn, terwijl het overigens met een massa touwen aan die van den ballon bevestigd is. Om dit ligchaam nader aan den ballon te hangen, werd deze, na geheel gevuld te zijner naar toegetrokkenwaarna de heer Nadar van de Vorstelijke personen en zijn familie af scheid namom zijn plaats op het platform in te nemen. De heeren Cammille d'Artois en Jules Dufor voegden zich met een passagier uit Amsterdam onmiddelijk bij hemen nn volgde na eenig oponthoud en allerlei drukte met het uitwerpen van ballast enz., eindelijk het commando: //Lachez lont!" Ongelukkig waren er eenige manschappen, die dit niet verstonden en dus de touwen vasthieldenwaarvan het gevolg was dat de ballon aan de eene zijde overhelde en naar omlaag kwamwaardoor het schuitje langs den grond bleef slepen. Spoedig evenwel grepen ook de overige man schappen de touwenen na het uitwerpen van nog een paar zakken ballast, klonk andermaal het Lachez tout! en daar steeg de kolossus statig het luchtruim inonder het oor- verdoovend gejuich der ontelbare menigte. Gelukkig was het op dat oogenblik - nagenoeg ten 7 ure - een heldere onbewolkte lucht, waardoor men den ballon, niettegenstaande de invallende duisternis, zeer ver en duidelijk zien kon. De wind was op dat tijdstip weer meer oostelijk dan hij een poos te voren geweest was, doch bij de gedurige verandering in die rigtingzag men dat ook de strooming in de bovenlucht nu en dan van de rig ting naar het westen afweek, terwijl de ballon overigens, hoewel bij het gestadig rijzen in het eerst nu en dan een weinig zwaaijendetoch later rustiger scheen voort te zwe ven en zich eindelijk in de hoogte als een stilstaande vlieger vertoonde voor de gespannen blikken der duizenden, die met de meest opgewekte aandacht dat schouwspel stonden aan te staren, in afwachting van het eerste berigt, hetwelk de luchtreizigers hopen af te zenden met de postduiven die zij daartoe op reis hebben medegenomen. De luchtballon is Donderdag avond reeds te 8 uur neergedaald in den Haarlemmerpolder aan de zijde van Aalsmeer en vervolgens weder naar Amsterdam teruggevoerd, om in de volgende week weder optestijgen. Een journalist uit Amsterdam heeft de togt meegemaakt. De heer Schlimmer is thans op Mettraywaar hij woont. De beenbreuk staat vrij gunstig, ofschoon bloedver lies ten gevolge van het springen van een slagader veel onrust baarde. In de maand December 1864 bestond de veestapel in de provincie Noord-Holland uit 1009 stieren, 851 ossen, 110154 kocijen24175 kalveren, in het geheel 196186 stuks en in de provincie Zuid-Holland uit 24 59 stieren 10625 ossen, 151398 koeijen en 3466 6 kalveren, in het geheel 199148 runderen. Woensdag morgen ten 9 ure is te Rotterdam met de Engelsche stoomboot Pacific van Londen aangekomen de persoon van J. K., gewezen Rijks-telegrafist, welke onder weg door een beroerte was overvallen enkort na de aan komst aldaar, aan boord van genoemde stoomboot is overleden. Zaturdag 11. is de groote boerenplaats van den heer Edzo II. Tonkens, landbouwer te Meedendoor den blik sem in brand geraakt. Dien ten gevolge werd de schuur, met den oogst enz., totaal vernieldterwijl het woonhuis door vele krachtsinspanning behouden bleef. De vlam ont stond juist in de onmiddelijke nabijheid en in de rigting van een vasten bliksemafleider, niet lang geleden aangebragt. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Zoute- lande is beroepen de heer W. J. Ramaker, hulpprediker te Dordrecht. Ds. P. Deelman, pred. te 's Grevelduin-ICapellemaakte 11. Zondag aan zijn gemeente bekend, dat hij voor het be roep naar Bodegraven had bedankt. Heden Vrijdag zijn alhier 151 stuks rundvee aange voerd die op de voorgeschrevene wijze onderzocht en door de keurmeesters onbesmet bevonden werden. De plaatselijke verordeningen hier en elders balemmeren den handel en maken het vervoer lastig zoodat zelfs algemeene stremming heerscht, die met schorsing der markten gelijk staat. De houders van vette koeijen kunnen ze niet van de hand ma ken ofschoon de beesten gezond en voor de slagtbank be stemd in waarde verminderen, door ze optestallen of in de weide te laten. De Thermometer van Fahrenheit teekénde alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 8°. Vrijdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 57c, 's middags te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 71°. Te Brussel schijnt het plan te worden gevormd tot oprigting van een gedenkteeken ter eere van Philip van Marnix van St. Aldegonde. De buitengewone hitte van 11. Vrijdag, toen de tem peratuur van 80 tot 91 graden in de schaduw varieerde, loste zich te Londen Zaturdag nacht tusschen twee en drie ure in een allerhevigst onweder op. Ongeveer ten 3 uren deed een vervaarlijke donderslag, aan de ontbranding van vele stukken geschut gelijk, de bewoners dezer hoofdstad uit hunnen slaap ontwakenin de noorder- en ooster-distric- ten sprongen velen uit hun bedmeenende dat hun huis door den bliksem was getroffen. Men heeft echler geene on gelukken te betreuren dan dat een koe nabij Dulwich dood geslagen en een rijtuig door het schrikken van het paard omvergeworpen is. Een vervaarlijke stortregen brak de kracht van het onweder, dat ten vier ure bedaarde. Te Ramsgate werd een visscherssmak door den bliksem getroffen en op verscheidene plaatsen beschadigdde schok was zoo gewel dig dat twee visschers, die in de kajuit lagen te slapen, van hun bed op den grond werden geworpen. Sedert de cholera te Marseille heerschtehebben 80000 personen die stad verlaten. Den 9den September zyn 5 2 en den lOden 2 5 aan die ziekte overleden. liet stadje Tammerfors werd door een feilen brand geteisterd, die een vijfde gedeelte der stad in de asch legde. Ruim 1500 personen zijn daardoor van alles beroofd. Op 8 September barstte te Nagy Fodmar in Hongarije een hevige brand uiltijdens de bevolking ter bedevaart was naar eene naburige kapel, 260 woningen werden in de asch gelegd. Een kapitein heeft den llden July 11. bij het omzei len van Kaap Hom een ijsberg gezien van meer dan 400 voet hoogte en ongeveer een mijl in omtrek; de vorm was langwerpig en de oppervlakte zeer oneffen. Aan een der ein den was een hooge 3pits als een kerktoren. Deze ijsberg was zeer gevaarlijk voor de scheepvaart tusschen de Falkland- Eilanden en Stalen-Eiland. OFFICIEEL NIEUWS. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantonge recht op 11 September 1865. 1 wegens het ter herijk aanbieden van 2 botervaten die te zwaar waren. 4 wegens honden zonder muilkorf te laten loopen. 1 wegens het ten verkoop voorhanden hebben van brood onder het bepaalde gewigt. 1 wegens door de Donkersteeg in verkeerde rigting te rijden. 1 wegens het verkoopen van melk langs de straat uit een emmer niet voorzien van deksel. 1 wegens het werpen van vuilnis op de straat. 1 wegens na gezetten tijd op straat een kleed uitteslaan. 1 wegens het baggeren op een ander dan bij de pacht- voorwaarde gestelden tijd. 9 wegens zich op de openbare straat in staat van kennelijke dronkenschap te vertoonen. een COUPON Nationale Schuld, groot 19,89. De eer lijke vinder kan een derde der waarde behouden. Men adres- sere zich bij de Boekhandelaars SCHREUDER VAN BAAKalhier,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3