Binnenlanclsch Nieuws. meisje?), en van 30 jongens tegen ƒ60 schoolgeld, waar door wij de raming minstens 2000 hooger zouden stellen alsmede de 32 nieuwe leerlingen voor de instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, gaarne verklaren wij in het gevoelen te deelen van hen, die meenendat voor 186 6 reeds een normaalcijfer als maximum voor den hoofdelijken omslag te stellen, raadzaam is, opdat niet dadelijk'een ver hooging noodzakelijk wordt, en besluiten dus onze beschou wingen met het oog te slaan op het belastingstelselvoor zoover dat uit de begrooting aanvankelijk wordt gekend. Een enkel woord nog ten aanzien van de afschrijving van het kapitaal der Stads-Bank van Leening, ten bedrage van ƒ10000, in buitengewone ontvangst gebragt. Het publiek kan niet beoordeelen of, zonder de geregelde werking dier ge meente-instelling te belemmeren, die kapitaalsvermindering geschieden kanmaar al lag die som eenige jaren onge bruikt en al was het moeijelijk haar tijdelijk rentegevend te beleggen, daaruit volgt nog niet, dat de Bank die som voor altijd kou missen. Blijkens de gemeenteverslagen werden: in 1851 beleend 8996S panden voor ƒ283316,25 in 1855 72389 234834,75 in 1859 72061 n 236395,— in 1863 ,i 63000 212605,25 in 1861 u 69555 232691,75 Zulk een belangrijke rijzing en daling, vermeerdering of vermeerdering in het kapitaal der beleeningwettigt eeu ruime kas voor voorschotten, daar in 1861 ƒ20000 meer is uitbetaald dan in 1863 maar behalve dit, is het begin sel verdedigbaarom voor hel afbreken van een poort en het vernieuwen van een brug gemeente-eigendommen te ver vreemden want het kapitaal der Bank is gelijk aan in schrijvingen op het Grootboek der Nationale Schuld, aan huizen en landerijen, zijnde gemeente-eigendombestemd om renten of voordeelen af te werpen. Z. M. beuoemd tot burgeru. der gein. Opsterland Dr. J. Lunsingh Tonckenstot leeraar aan de Rijks hoogere bur gerschool te Groningen den heer H. J. H. Groneman tot dus verre leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Roer mond; tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Roermond den heer J. E. Starkterwijl de offic. van gez. der 2de kl. E. J. Muller, op zijn verzoek, met den laat- sten dezer eervol is ontslagenen ook op verzoekaan den luit.-kolonel der inf. van het leger in Nederl.-lndië R. F. de Seyff, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1 October a. s., eeu eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. dienst, met toekenning van den rang van kolonel en van pensioen. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit zal met den 16den October a. s. in dienst gesteld worden Zr. Ms. kor vet van Speyk en het bevel over dien bodem gevMïd wor den door den kapt.-luit. t./'z. M. H. Jansen. De gemelde hoofd-officier zal te zijner tyd tevens belast worden met het bevel over een zamen te stellen scheeps- divisie, bestaande uit de korvetten Prins Maurits der Ne derlanden, van Speyk en Pallas, met bestemming tot het doen van een kruistogt in den Noorder Atlantischen Oceaan. Op de korvet van Speyk zullen met den genoemden datum o. a. worden geplaatst: de luits. t./z. der 2de kl. J. L. Inckel de officier van adm. der 2de kl, B. A. Stieler en de scheepskl. J. C. Kluit. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te's Hage zal Zaturdag avoud worden ten tooneele gevoerd de groote opéra les Huguenots. - Op verzoek van partijen zyn de pleidooijen voor den Hoo- gen Raad, burgerlijke kamer, in zaken van mevr. de wed. Pruimers tegen haar schoonvader, tot 25 September uitge steld. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft na langdurige beraadslaging met 24 tegen 8 stemmen besloten om den in voer van versch geslagt vleesch te verbieden. Woensdag heeft de Voorzitter Mr. G. Mees het 8ste taal- en letterkundig congres te Rotterdam gesloten. Dr. A. de Jager heeft hem voor de uitmuntende leiding van het congres dank gezegd. De leden hebben daarop met twee stoombooten de inrigiing op Feijenoord bezigtigd en ver volgens deelgenomen aan den feestmaaltijd in het Yachtclub- gebouw aangerigt, waaraan ook de Ministers van Buiten- laudsche Zaken, van Financiën en van Koloniën deelnamen en waarop een tal van warme en welsprekende uitingen in feestdronken werden uitgestort. Een prachtig concert in de offioieren-societeit vereenigde de leden in hel Park en be sloot de feestelijke ontvangst op een waardige wijze. Van Nijmegen zal aanstaanden Zondag een volkstrein rij den op den spoorweg naar Keulen. Het aantal passagiers uit Arnhem, Tiel en omstreken zoowel als uit Nijmegen, die zich aanmelden is buitengewoon talrijk. Op de eilanden Noord- en Zuid-Beveland is van de runderpest nog niets bespeurd, Donderdag avond te 7 uur is de heer Nadar met zijn ballon le Géant te Amsterdam opgetogen. De vulling ving te 12 uur aan. Van de Gasfabriek tot midden op het terrein lag een lange rei aaneengesloten pijpenvan dezelfde soort die onder de straten der stad doorloopengezamenlijk tot een lengte van 250 Ned. ellen. Door die pijpen werd het gas rechtstreeks aangevoerd naar de plek alwaar de bal lon gereed lag, tot welks vulling ongeveer 6000 kub. ellen gas benoodigd waren. Toen daarmede ten IJ- uur een aan vang werd gemaakt, zag men weldra het doek van den ballon oprijzenin de gedaante van twee of drie heuvels die elk binnen den tijd van 8 minuten een hoogte van 5 a 6 en een breedte van 10 a 12 el hadden, en zich wel dra als 't ware tot een enkelen klomp vereenigdendie na ongeveer een kwartier uurs een onregelmatigen omvang, naar begrooting van 20 a 30 ellen verkreeg, en die aan de windzijdu in den vorm overeenkomst had met een holle spelonk, terwijl aan de andere zijde de massa sterk bol werd uitgedreven. Daar evenwel de vulling op die wijze te vroeg zou zijn afgeloopen en de ballon reeds moeijelijker te hou den was, werd dat werk van tijd tot tijd gestaakt en af gewisseld met het oplaten van een aantal kleiue ballons waaruit banderoles, kleine parachuten en andere aardigheden nederkwaraenof die ook wel door buskruid in de hoogte ontploftenterwijl inmiddels de levendigheid bij het publiek werd bevorderd door de toonen der muziek en het onop houdelijk lossen van salvo's. Nadat dit eenigen tijd had geduurdvernam men in de verte de aankomst van HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik. Vóór den ingang werden HD. verwelkomd door Dr. Sarphati en den administrateur Vézy en vervolgens op het terrein ontvangen door den heer Nadar, die HD., na de mededeeling van eenige inlichtingen omtrent de werk zaamheden, naar een versierde tent geleidde, alwaar zijn familie aan de vorstelijke personen werd voorgesteld. Alsnu werd de vulling met kracht voortgezet. Alle palen en mas ten die tot nu toe gediend hadden om den ballon te stut ten of op te trekkenwaren inmiddels reeds weggenomen zoodat het gevaarte geheel vrij lagomsloten in een net werkwaarmede 25 0 manschappen op commando zoodanig manoeuvreerden dat de ballon in een verticale positie bleef en tegelijkertijd werd tegengehouden door een paar hon derd zakken ballast, die aan het net waren vastgehaakt. Dit alles geregeld zijnde, werd de gaspijp weder geopend, waarbij het gas met alle kracht ruischende den ballon bin nendrong. Ten gevolge daarvan het net verder uitgevierd zijnde, werden daaraan nog een twintigtal touwen vastge maakt, elk gehouden door 6 a 8 man, die met de reeds werkzame manschappen vereenigdop het laatst nog genoeg te doen hadden, om het steeds in omvang winnende gevaarte meester te blijven. Even als nu bij iederen luchtballon een schuitje behoort, waarin de luchtreizigers plaats nemenspreekt ook Nadar van zijn r/navelle", hoewel het niets op een bootje gelijkt, maar in den vorm van een spoorrijtuig uit teenen en rot tingriet zamengevlochten is, zijnde de voor- en achterzijde voorzien van een deur en vier raampjes. Van binnen heeft het twee verdiepingen. In de benedenste ziet men verschil lende afscheidingen, bevattende een provisiekamertje, een vertrekje met instrumenten en voor een photographischen toesteleen kast met een waschtafeltje en een drukpersje om hier en daar gedrukte berigten in verschillende talen naar omlaag te werpenvoorts eenige slaapsteden een kast voor bagage en andere benoodighedenbenevens de berg plaatsen aan den buitenkant voor ballastankersenz., alles

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2