Buitenlandsch Nieuws. officiekl aiietjws. te verordenen en in te voeren tot wering der runderpest, ook behartigd wordt wat in een onzer uitstekende dagbla den te dien aanzien is aangemerkt. Wij lazen daarin het volgende //Een ijverig en krachtig optreden der overheid met het nemen van voorbehoedende politie-maatregelen en strenge handhaving van de afgekondigde maatregelen is nu zeer ze ker een eerste pligt. Alleen spoedig en energiek handelen kan den voortgang van het kwaad stuiten. Doch hierbij mag vooral een rijp voorafgaand beraad en een koel overleg niet ontbreken. Met overhaasting een menigte onoverdachte ver ordeningen afkondigen, als ware de hoofdzaak het publiek te overtuigen dat de oveiheid bezorgd is en zich de zaak aan trekt, zal in den regel meer kwaad dan goed doen. Belem merende en hinderende bepalingen te maken is niet moeije- 1 ijkmaar de vraag is, of de ziekte zal tegengehouden wordenomdat men handel en verkeer stremt. Men begrijpe ons wel. Wij opponeren niet tegen het ne men van buitengewone en doortastende maatregelen. Wij geven volkomen toedat zonder krachtige middelen groote kwalen niet te genezen zijn en dat men zich het minder kwaad getroosten moet, om het erger kwaad te ontgaan. Doch, wij waarschuwen tegen overdrijving en paniek; wij waarschuwen legen deze soort van koortsachtige drilt, welke sommige besturen schijnt te drijven omzoo spoedig moge lijk allerlei belemmerende verordeningen te maken en waarbij het denkbeeld schijnt voor te zittendat hoe meer belem merend de bepaling is, des te beter tegen de ziekte van het vee gezorgd is. Men j>edenke echter, dat ook hier de angst een slechte raadgeefster is en dat men, onder den in vloed der paniek voorschriften gevende, wel eens middelen kon bezigen die erger dan de kwaal waren. Wij hebben hier meer bijzonder het oog op deze verbo den van invoer en doorvoer van vee in de gemeenten en het sluiten der veemarkten, waarmede sommige gemeente besturen thans zoo mild zijn en waartoe zij door verschrikte gemeentenaren gedreven worden. Wij erkennen dat het mid del radicaal is. Als men de runderen afschaftbehoeft men zekerlijk voor besmet rundvleesch niet te duchtenen waar men geene koeijen meer toelaat zullen zieke koeijen niet voorkomen. Docli eer men zulk een radicaal middel toe past, mag men wel het bezinnen aan het beginnen laten voorafgaan. Een zoo algemeene stremming van het verkeer in een onzer voornaamste voedingsmiddelen en handelsarti kelen komt ons zeer bedenkelijk voor, en niet dan door zeer afdoende argumenten te rechtvaardigen. Het is een uiterst raiddeleen van die uiterste middelen welke alleen het uiterst en dringendst gevaar wettigt, gelijk bij brand of watersnood het omhalen van de nabijgelegen huizen of het door steken van dijken. Tot zulk een maatregel moet men niet overijld besluiten en vooral niet onder de pressie van een door panischen schrik bevangen publiek. Kan men op afdoende gronden, voorgelicht door deskun digen in het vak aantoonen dat door deze uiterste mid delen en ook door deze uiterste middelen alléén, de drei gende ziekte te stuiten en af te wenden isdan zijn deze maat regelen gerechtvaardigd en men behoort er zich aan te onderwerpen, hoe lastig, hinderlijk en onvoordeelig zij voor de belanghebbenden mogen wezen. Maar hieraan moet dan ook geen twijfel bestaan kunnen. Hoe ernstig men op het nemen van voorzorgen tegen de verspreiding der veeziekte bedacht zij, men vergete niet dat, wanneer men uit angst voor de zieke beesten ook de gezonde interdiceertmen een middel kiest dat veel verder reikt dan het doel dat men bereiken wil. Men zou dan doen als de man, die, om nooit meer last van wintervoeten te hebbenzich de beenen liet afzetten." De eerste openbare promotie en prijsuitdeeling voor de leerlingen der Leidsche hoogere burgerschool met vijfja- gen cursus had heden Dondeidag plaats in de Stads-Gehoorzaal in tegenwoordigheid van de Commissie van toezigt op de scho len voor middelbaar onderwijs en van de leeraren dier school, de heer Burgemeester, Mr. H. P. J. Tollens, lid van den Gemeenteraad en nog eenige belangstellendewier gering aantal niet zeer pleitte voor de hooge waarde, die men bin nen Leiden aan die i. stelling hecht, ofschoon weder een 32tal nieuwe leerlingen zich voor den nieuwen cursus hebben aangemeld. De directeur der school, Dr. D. de Loos, her innerde met korte trekken aan het doel en He strekking van de wet. op het middelbaar onderwijs en deelde achtereenvol gens belangrijke bijzonderheden merkt aangaande de verschil lende instellingen voor middelbaar onderwijs bij de wet bedoeld, waardoor men bekend werd met den toestand van het mid delbaar onderwijs, de teeken- en industrie-scholen vóór en na de invoering der wet. De Leidsche hoogere burgerschool was ingerigt in verband met het belang van het fabriekwezen en van de hier gevestigde Rijksinstelling voor taal-, laud en volkenkunde in Neêrl.-Indië en strekte tot opleiding voor die instelling, voor de polytechnische school, voor de Mili taire Academie en voor het Instituut van de Marine. In de maand Julij 1864 werden de verschillende leeraren be noemd, terwijl nog onvervuld zijn die voor de handelswe tenschappen, het rechtlijnig teekenen en de gymnastiek. De cursus werd gehouden met 30 leerlingen en na het ge houden overgang-examen werden 7 leerlingen tot de 2de, 7 tot de 3de en 4 tot de 4de klasse bevorderd. Wegens goedgedrag en gemaakte vorderingen werden met prijzen begiftigd in de 1ste klasse de jongelingen J. van der Horn, E. Simons, M. Treub en L. M. Snellen van Vollenhoven, in de 2de klasse D. F. Vetli, J. Hamaker, H. L. van Pabst en P. van der Weyden en in de 3de kl. J. van Maarseveendie door den directeur met treffende woorden werden toegesprokenwaarna hij met dankzegging voor de belangstelling der Vergadering, de plegtigheid sloot. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens- dag des namiddags te 5 uur 6 6°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 83. Donderdag morgen te 5 uur 5 6', te 8 uur 61', 'i middags te 2 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 70 Op den Col de St. Theodule in Waadland zullen de gebroeders Platter een jaar lang hun verblijf houden tot het doen van meteorologische waarnemingen. Die bergtop is 11,36 7 voet hoog en men verwacht van hun plan belangrijke resul taten voor de wetenschap. In 178 8 bleef Saussure veertien dagen op den Col de Géant, die slechts vijftig voet hoo- ger is, en hetgeen hij daar in dien korten tijd heeft waar genomen geeft recht op de verwachting dat een verblijf van een jaar van onberekenbaar voordeel voor de wetenschap zal zijuDe kleine woning op den Col de St. Theodule voor de reizigers des zomers bestemd wordt doelmatig voor de heeren Platter ingerigt. De kosten der onderneming worden gedragen door den heer Dollfuss te Mühlhausen. Burgerlijke Stand van Leiden, van den 7den tot en met den 13den September 186 5. SSevalIcn: M. van der Steen, geb. van den Berg, Z. - C. Straatman geb. MulderD. - C. J. Ouwerkerkgeb. van der Reijden Z. - J. Bavelaar, geb. Loeber, D. - G. Verwer, geb. van den Berg D. - A. van Eigen, geb. van der Heijden, Z. - J. M. Cramageb. Pieksar, D. - E. Denselgeb. Ver- gunst, D. - R. Boekman geb. Perel, D. J. C. van Santen, geb. Pabst, Z. - J. Beuzemakergeb. Wubbe, D. - P. Sierat, geb. Neuteboom D. - J. M. Pielanen geb. van Houten, D. - M. van den Barg, geb. Kruit, D. - M. Korenhof, geb. van der Linden Z. - F. M. J. de Does, geb. van OerleD. - J. J. A. C. Schretlen geb. Jollie, Z. - M. E. van Ees, geb. Bouwman, Z. - A. J. J. de Vroede, geb. Wagtendonk, Z. - E. van Leeuwen, geb. Wolters, Z. - J. Singerling, geb. De- rogé, Z. tweel. - M. H. Ober, geb. Starkenburg, Z. Gehuwd J. de Bruin wedr. met J. Rietbergen, wed. - G. Wagemans jm. met D. C. Rosier jd. - A. Hoogkamer jm. met M. J. Brugman jd. - L. de Bruin jm. met M. Meijer jd. - J. Schouten jm. met N. Stol jd. - G. J. Dam, wedr. met M. Lambo, wed. - J. Kistermann jm. met M. F. T. Tethof jd. Overleden s J. Retel 63 j. - A. Lucas 73 j. - M. van Nierop D. 2 j. 6 m. - K. Nieboer, geb. Kraus 7 5 j. - S. J. Blom D. 3 j. 9 m. M. Smit, geb. van der Waart 46 j. W. H. Kraneveld Z. ruim 5 m, - A. Stikkelorum Z. 6 d. P. Eckebus bijna 6 2 j. - B. Ouwerkerk Z. 2 d. - A. Spaanderman D. bijna 6 m. - Louise Cecile van Oijen 82 j. - P. Schild 66 j. - C. J. A. Pierlot D. 4 j. bijna 10 m. - M. R. Bentz D. ruim 1 j. - A. J. de Baas 21 j. - M. J. van Ilugten 41 j H. Bink Z. 7 m. - W. J. Verstraten Z 6 m. - P. van Putten 1 bijna 66 j.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2