N°. 1711. Vrijdag 15 September Binnenlandsch Nieuws. LE1DSC Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feesldagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel meer Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct9. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 ra.; 10 u. 15 ra.; 1 u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; fi u. G ra.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 44 in.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2i u. '3 nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u.;'s uamiddags te 3 11. 35 m. tsavonds te 7 u. 55 ra. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 ra. 's namiddags. Oost-Iodisohe Landpost. Over Southampton I en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand. Wesl-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoo> weg-Teiegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage de3 Zaturdags vau II 1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijusen dagelijks vau 91 uur cn van 3—5 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag,' Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster vau 94 uur. Z. M. heeft 1°. aan Jlxr, F. A. Reuchliu, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgein. der gemeente Tiel 2°. benoemd tot burgem. der gem. Tiel J. J. Hasselman tot burgem. der gem. Axel Dr. IT. J. van Eektot burgem. der gem. Nieuw- en St. Joostland Jhr. Mr. J. W. M. Scho- rer; - aan M. Leopold, op zijn verzoek, eerv. ontslag ver- leeud als derden onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch. Z. M. heeft den kapt. W. F. baron van Hemert tot Dings- hof, van het 8ste reg. inf., op non-activiteit gesteld en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden be schikt; - voorts den luit.-koL L. G. Worbert, van het 7de reg. inf., op zijn aanvrage een pensioen verleend van f 1500 'sjaars, en aan genoemden luit.-kol. den rang toegekend van kolonel. - De Commissaris des Konings in de prov. Zuid-Holland heeft bij circulaire van 9 Septemb. 186 5 de burgem. der gem. in die provincie kennis gegeven, dat de miliciens, die in dit jaar bij de troepen te paard ingelijfden overeenkomstig art. 57 van Zr. Ms. besluit van den 8sten Mei 1862, (Stbl. N°. 46), na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezon den, met den Sden October a. s. in werkelijke dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. Op Zaturdag den l6den September a. s. zal de audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken niet plaats hebben. Men verneemt, dat de heer Bille-Brahé, Minister-re sident van den Koning van Denemarken bij het Neder- landsche hof, tot gevolmagtigd gezant is bevorderd. De Voorzitter van het Taai-Congres Mr. G. Mees heeft in de zitting van Dingsdag overgelegd een exemplaar van de door hem vervaardigde Historische Atlas van Nederland, waaraan hij elf jaren besteedde. De heer Edmond van Geer- truijen zond een schriftelijk voorstel inom reeds nu over- tegaan tot de vervaardiging van een Woordenboek, waarin de woorden naar calhegoriën zouden worden gerangschikt, terwijl van eenige congresleden een voorstel is ingekomen om het Congres in drie afdeelingen te splitsenonder lei ding ieder van een vaste commissie, aan het eind van elk Congres te benoemen dat voortaan ook elk jaar zou bijeen komen. Woensdag heeft Dr. Ie Winkel het woord gevoerd en de stellingen van den heer Alberdingk Thijm voor de spel ling van het Woordenboek bestreden. Mr. van Lennep en laatstgemelde hebben daarop geantwoord. Vervolgeus werd door den heer H. de Veer van Delft over Dr. Willem Swin- nas gesproken - door den heer K. Versnaeijen een frag ment van een onuitgegeven gedicht, drie reuzen uit de mid deleeuwen getiteld, voorgedragen en door den Voorzitter Mr. G. Mees, een schets geleverd van den staatkundigen toestand van Nederland in de 17de eeuw. Na de pauze sprak Prof. Muller uit Hannover over het verband tusscheu de Nederlandsche en Noord-Duitsche taal en litteratuur. Prof. de Vries gaf daarop een antwoord, dat leidde tot de benoeming eener commissie tot onderzoek, hoede zamenwer- king van Nederlanders en Duitschers tot betere kennis der dialecten is tot stand te brengen en welke practische resul taten daarvan kunnen worden verwacht. Ds. I. P. Hasebroek van Amsterdam droeg vervolgens een uitmuntend gedicht voor, waarin aan de taal hulde wordt gebragt als hefboom van vaderlandsliefde. Tot behandeling der voorstellen overgegaan zijnde, wor den die van de heeren van Geertruijen en van Vuijlsteke c. s. in commissie gesteld; een voorstel van den heer van Len nep in handen van het bureau; en eindelijk de stad Gent bij acclamatie verkozen tot de plaats waar het volgend Congres zal bijeenkomen. Onze stadgenoot de heer W. Molkenhoer, leerling van den beroemden beeldhouwer Veneman te 's Hertogenbosch wiens kunstgewrochten prijken in de R. C. kerk op de Haarlemmerstraat, heeft een baste van pleister vervaardigd van den Leidschen Burgemeester Pieter Adriaanszn. van der Werff, naar een portret bérustende in 's Rijks kabinet van prenten enz. alhier, tijdens hij zich in de laatste maanden bevond aan de Koninklijke Academie van Beeldende kunsten te Antwerpen. Gelijkenis en uitvoering getuigen beide van de zorg, door hem aan de vervaardiging besteed en van de beste verwachting, die ten aanzien zijner bekwaamheden mo gen worden gekoesterd, indien hij aanmoediging en onder steuning vindt, om zich verder in het door hem gelief koosde vak onder een talentvolle leiding te oefenen. Wij achten het van groot belang, dat bij de heerschende zucht om met prijzenswaardigen ijver afdoende maatregelen

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1