N°. 1710. Donderdag 14 September. Binnenlandse!] Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-G regels/0.75. Iedere regel meer 12J. Ct9. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; 8 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 3 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 ra.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te. 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd des Zondags, 5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2| u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. PostbusItgtiageD aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u.;'a namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags,Oost-ïudische Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot S uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageW oensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11I uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Ge Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4>7 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugadag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. avarar/wavgasjatnMFBftWfw «ivvagairwsn^mjimmmt«HWWMtr'mMi—■wwiiiiills1 li' 11 i I ruf serf,r-grv .-va-A--ftt-ti "'llis »v»t— Maandag heeft te 's Hage een tweede vergadering vaa oude strijders plaats gehad tot stichting der Vereeniging het Zilveren kruis. Het ontworpen reglement werd goedgekeurd en benoemd tot Voorzitter der Broederschap de heer Schit ter van Bieiswijk en tot leden van het bestuur de heeren MiouletFurstnerNabervaD Brusselvan Diest en van Poeteren. Ongeveer 300 gerechtigden tot het dragen van het zilveren eereteeken woonden de vergadering bij. Te 's Hage worden in den laatsten tijd bij ieder ge drang op baldadige wijze, blijkbaar door middel van een schaarin de kleederen van dames insnijdingen gemaakt. Te Leiden is de baldadigheid van een anderen aarddaar wor den de kleederen van dames op een viesche manier bevuild door het uitspuwen van geknauwde wortelenin het voor bijgaan door fabriekjongens. Tegen zulke baldadigheden is door geen maatregel van politie te waken. Maandag morgen is te Rotterdam het 8ste Neder- landsch Taal- en Letterkundig Congres in de zaal de Maas geopend door den Voorzitter der regelings-commissieDr. Groshans, met een treffende toespraak. Tot Voorzitter is be noemd Mr. G. Mees en tot Secretaris Mr. L. G. Greeve tot onder-voorzitters Prof. J. F. Heeremans, van Gent; Prof. M. de Vries, van Leiden; Dr. G. Ph. F. Groshans van Rot terdam en Dr. Nolet de Brauwere van Steeland; tot onder secretarissen Dr. A. de Jager, Em. Hiel en H. Versnaeijen. Hierop werden de ingekomen stukken voorgelezenals een schrijven van Z. M. den Koning, van Koning Leopold der Belgeneen derde van Z K. H. Prins Frederik der Nederlanden; vervolgens van den Belgischen Minister Van- denpeerenboomvan den Belgischen Minister-resident te 's Hage den baron Dujardinvan wege de Hannoversche legatie, van den Nederlandschen gezant te Brussel. Onze Minister van BinnenlaDdsche Zaken berigt dat hij het Con gres hoopt bij te wonen; ook zijn missiven ingekomen van de Ministers van KoloniënFinantiën en Marine, Eveneens van den Commissaris des Konings in deze provincievan den Gouverneur vau West-Vlaanderenvan wege het Pro vinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen. Als af gevaardigde van dit genootschap is de heer Dr. C. M. Her mans ter vergadering aanwezig. De Voorzitter geeft vervolgens het woord aan Dr. A. de Jager, die over het Congres spreekt, - voorts aan den lieer C. P. Tieledie de verwantschap van Mythologie en Taal wetenschap behandelt, aan Prof. W. G. Brill, die het dich terleven van Vondel schetst en aan Dr. Nolet de Brauwere, die een komisch gedicht voordroeg over geloof, hoop en liefde in betrekking tot het Congres-belijdenis. Na de pauze hield Dr. L. A. te Winkel een verhande ling over de hooge waarde der Taal, meer verduidelijkt in het begrip dat verstand zonder taal oudenkbaar is. - Die stelling vond tegenspraak bij Mr. G. Meesdie tot voor beelden aanhaalt de doofstommen en de Amerikaansche hond, en bij den heer Hirsch, directeur van de Rotterdamsche doof- stommen-inrigtinguit zijn 30jarige ervaring. Prof. de Vries ondersteunt de zienswijze van Dr. te Winkel, terwijl Dr. A. Pierson en Dr. N. Beets de zaak in geschil toelichten. Laatst genoemde hield daarop een geestige voordragt over neolo gisme, en veroordeelde eenige zeker burgerrecht verkregen hebbende woorden. Met een voorlezing van den heer W. Wessels van Hilversumdie de theorie der taalvorming be streedwerd de eerste zitting gesloten, terwijl Maandag avond een luisterrijke feestvoorstelling in den Schouwburg werd gegevendie door de Congresleden met hunne dames werd bijgewoond. Dingsdag werd de zitting van het Congres bijgewoond door de Ministers van Finantiën en van Koloniën. Prof. de Vries bragt een uitgebreid verslag uit over het Woorden boek, waarin bleek, dat de 3de aflevering weldra zal in het licht verschijnen en het werk niet boven de 100 afle veringen zal bevatten. Hij besloot met op een welsprekende wijze het Woordenboek aantebevelen. - Ds. ten Kate droeg een gedeelte van een gedicht voorgetiteld de Schepping. - De heer Lambrechts uit Leuven kreeg het woord tot aan beveling der oprigting van een algemeene Nederl. Academie terwijl daarop de heer E. Rosseels van Antwerpen sprak over den toestand en het vaderlandsch tooneel in Noord en Zuid-Nederland. - Dr. A. Pierson voerde het woord over den Arthurromanzijn oorsprong en weerklank in de Neder- landsche letterkunde, waarop de heer Alberdingk Thijm te velde trok tegen het nieuwe Woordenboekde aanval waa heftig en de kritiek scherp. Prof. van Vloten van Deven ter deed liet voorstel, om voor de geschiedenis te bewaren

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1