Biiiiieiilandsch Nieuws. Buileiilandsch Nieuws. lijk en trouw geschieden? Dit aan ieders geweten over te laten, is in onzen tijd voldoende; de verklaring te beëedigen geeft evenmin zekerheidmaar de publieke opinie en het oordeel van het algemeen over de deugdelijkheid eener ver klaring waarbij allen belang hebben omdat wat de een ontduikt de anderen bezwaart- dit middel dient r.oodig beproefd te worden. //De finantiële wetgever, waaneer hij zijn stelsel in ge reedheid heeft gebrachtzal zich altoos genoodzaakt zien op de vrage -of dit dan nu eindelijk het best denkbaie stelsel van finantiële regeling is met den ouden Solon te ant woordendie toen men hem vroeg, of hij aan het Atheen- sche volk de best mogelijke wetgeving geschonken had tot antwoord gaf: de beste, waarvoor het Atheensche volk vat baar was." Z. M. heeft op verzoek aan den luit-kol. der inf. van het leger in Nederl.-Indië V. A. Amiot met ingang van 1 Oct. 1865 een eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft bepaald, dat de tegenwoordige vergade ring der Staten-Generaal op Zaturdag den 16den September aanstaande, 's namiddag teil 2 uren door den Minister van Binnenlandsche Zaken zal worden gesloten. Men berigtdat door de welwillende bemoeijingen van den Minister van Koloniën de Gouverneur-Generaal van Neêrl-Indië, aan de zendelingen der Nederl. zending-ver- eeniging heeft vergund, om hun werk in de Preanger-Re- gentschappen te mógen aanvangen. De ryks-advocaat Mr. A. Bakker te Rotterdam is Zaturdag 11., terwijl hij voor de arrondissement-rechtbank al daar pleittedoor een beroerte getroffen en spoedig daarna daags vóór zijn 7 2ste verjaardag, overleden. Te Nijmegen hebben Vrijdagmorgen 1231 bedevaart gangers naar Kevelaar van den lsten spoortrein naar Kleef gebruik gemaakt. De vleeschhouwers te Rotterdam hebben aan den Ge meenteraad aldaar een adres ingediend, strekkende tot her ziening en zoo mogelijk tot intrekking van het besluit der tijdelijke schorsing van - de wekelijksche beestenmarkt. Zondag avond is het 8ste Nederlandsch Taal- en Let terkundig Congres te Rotterdam bijeengekomen en de met tapijten belegde en met groen en bloem getooide Raadzaal op het Stadhuis door den heer Burgemeester welkom gehee- ten en den eerewijn aangeboden. Prof. de Vries heeft de toespraak met de warmte en welsprekendheid, hem zoo eigen, beantwoord namens de Congresleden en Dr. Hanegraaff na mens de feestcommissie. Later vereenigde men zich in de Sociëteit de Harmonie, waar ter eere van het Congres een luisterrijk Vauxhall gegeven werd. In de buurtschap Eerbeek is 11. Donderdag een wo ning en smederij geheel afgebrand. Zaturdag morgen is de toren der Groote kerk te Haarlem tweemaal door den bliksem getroffen maar door de bliksemafleiders ongedeerd gebleven. Zaturdag morgen te 10 ure is de haan vau den to ren van de St. Janskerk te Gouda, door den bliksem getroffen. Met groote belangstelling namen wij kennis van een prospectus eener opterigten Internationale stoomvaartmaat schappij uitgaande van eeri voorloopig comité van aanzien lijke en deskundige personen in Baden en Nederland en Zwitserland ten doel hebbende de aanstelling eener versnelde directe verbinding van twee der voornaamste Engelsche en de belangrijkste Engelsche havens met het uiterste punt waai de Rijn tot dusverre bevaarbaar is. Donderdag 14 dezer zal te Dordrecht een meeting worden gehouden ten einde een plan te besprekendat in Baden de goedkeuring van de regering en van het gemeentebestuur van Karlsruhe heeft verworven. Deze laatste gemeente, de hoofdstad des lands, heeft aan de verwezenlijking van het plan, een subsidie van 20,0.00 florijnen verbonden. Andere voordeelen van groot belang zijn daaraan toegezegd. Men stelt zich deze combinatie voor a. Zee-stoomvaart: Londen- en Hull-Dordrecht. b. Rijn stoomvaart: Dordrecht-Makau (Karlsruhe), c. Kanaal-stoom vaart: Amsterdam-Dordrecht (sleepdienst). De vereischte concessie is door de Nederlandsche regering 2 8 Augustus jl. verleend. Het kapitaal voor deze onderneming vereischt is bepaald op 1440,000. Daarvan zal aanvankelijk worden uitgegeven tot een be drag van 1,140.000 verdeeld in 800,000 aan actiën ad 1000, f 500 en f 200 en obligatiën ad f 1000, rentende 5 ten honderd 'sjaars en waarvan jaarlijks 1/20 gedeelte wordt afgelost. Het prospectus gaat vergezeld van een uitmuntende ui:, gewerkte kapitaal-rekening en balans. Binnen eenige dagen zal de openbare inschrijving voor het nog beschikbare ge deelte van het kapitaal worden opengesteld. Reeds in een belangrijk gedeelte in Baden Zwitserland en Engeland ge plaatst. Te Birmingham is 11. Woensdag de zitting van het Britsch congres tot bevordering der wetenschappen plegtig geopend met een redevoering van den voorzitter, Prof. Philips. Ouder de aanwezige leden wordt ook onze stadgenoot Prof. J. van der Hoeven genoemd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te-5 uur 6 8°, de9 avonds te 8 uur 61°, te 10 uur 59°. Zondag morgen te 5 uur 5 7°, te 8 uur 61°, 's middags te 1 2 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 66°, te 5 uur 6 5p, te 8 uur 63°, te 10 uur 60°. Maandag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 65°, 's middags te 12 uur 69 te 4 uur 66°. Er zijn thans berigten ontvangen omtrent den heer Moens. Volgens die mededeelingen heeft hij zich volstrekt niet te beklagen over de behandeling, die hij gedurende zijn gevangenschap van de roovers ondervond. Hij beschrijft Manzo, het hoofd der bende, als een intelligent en vast beraden manen verhaalt dat deze hem onder bewaking van vijf man, in een hol liet brengen, omdat zijne voeten gezwollen waren en dus rust noodig had. Hij bleef daar ruim veertien dagenen al wat hij verlangde werd hem dadelijk verstrekt, zoodat hij slechts den wensch naar het een of ander had te kennen te geven waarop het alsdan ten spoedigste uit de naastbij gelegen plaats voor hem werd ge haald. Slechts gedurende vijf dagen kon dit niet plaats heb ben en hadden de roovers zulk een gebrekdat Moens zich voor een middagmaal moest tevreden stellen met een stuk vleesch van een schaapdat zij dood op den weg hadden gevondendoch na den vijfden dag ging alles weer even goed als te voren. Ofschoon nu de heer Moens niet van middelen ontbloot is, liet de Engelsche consul Bonham toch onmiddelijk bij zijn gevangenschap het gerucht verspreiden, dat hij onmogelijk een losgeld zou kunnen bijeenbrengen. Op deze wijze hoopte de consul dat de som althans niet te hoog zou worden gesteld, en om de roovers steeds in dat denkbeeld te versterken, zorgde hij te meer dat er onder de Engelschen tegenover de Italianen sprake was van //hun armen landgenoot." Daaraan wordt het ook toegeschreven dat het bedrag veel lager werd gesteld, dan aanvankelijk bepaald was en eindelijk tot op 30,000 scudizijnde £4800 werd gebragt. Toen dit werd uitbetaald, verkeerden de roo vers in het denkbeeld dat het geld door de Engelschen te Napels was bijeengebragtterwijl het in werkelijkheid werd verschaft uit de eigen middelen van den gevangene. Naar de verklaring van den heer Moens zijn de pogingen van het Italiaansch gouvernement tot uitroeijing der rooverijen uiterst onvoldoende. Gedurende de drie maanden van zijn verblijf in hun midden zijn zij zelden meer dan vijf mijlen verwij derd geweest van de militaire detachementendie hen ge makkelijk hadden kunnen bemagtigen. Hij verklaart dan ook dat de patrouilles eigenlijk nooit in de bosschen komen maar op de begane wegen blijven en alles behalve een strenge surveillance uitoefenenja dat hij zelfs menigmaal op een afstand van slechts eenige ellen de soldaten zag voorbij trek ken. Zoo heeft hij die drie maanden bij hen doorgebragt; doch is ook goed behandeldzonder ergen9 iets te zien van dat neuzen en ooren afsnijdenwaarvan men wel eens zoo veel ophef heeft gemaakt, alsof alle rooverbenden hunne gevangenen iets van dien aard aandeden. Toen hij afscheid nam, gaf Manzo hern £16 tot reisgeld mede, onder ver-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2