Buitenlandsch Nieuws. boot naar Grave, een pale manufacturen van omstreeks ƒ120 waarde bij zich hebbende. Aan het boveneinde van Sliedrecht gekomenontdekte zij dat voormeld pak verdwenen was en dat een onbekend persoon zich te Dordrecht van de stoom boot had verwijderd met een zoodanig pak bij zich. Terstond lieten de vrouwen zich van de stoomboot zetten en begaven zich naar de politie te Dordrecht. Deze heeft onmiddelijk de noodige maatregelen genomen met dat gevolgdat Dings- dag morgen, bij het vertrek der Dordrechtsche stoomboot, een persoongenaamd Barend Spetterwonende te Vlaar- dingen, met voormeld pak manufacturen door den agent van politie J. Blauw werd aangehouden en aan het bureau van politie gedeponeerd. Voormeld persoon is kort geleden uit de gevangenis ontslagen. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeen ten te Loosduinen door Ds. J. J. Eigeman te Hengelo en dat naar Wolvega Ds. D. F. Thieme, pred. te Zuidwolde. Het nieuw gestichte opvoedingshuis van Mevr. van Calcar is in de vorige week alhier geopend en telt nu reeds 24 kostleerlingen, die dagelijks wandelingen maken en Zon dag 11. de openbare godsdienstoefening in de Doopsgezinde kerk bijwoonden. Een ruim heerenhuis op het breedste ge deelte van de Breedestraat is aangekocht en ingerigt tot huisvesting en opleiding der kweekelingen voor de gewigtige betrekking van gouvernanteonderwijzeresenz., - in het algemeen voor de veelomvattende taak der moederlyke zorg en opvoeding van kinderen. Volgens de aan den Gemeenteraad ingediende stuk ken, betreffende de plaatselyke begrooting voor 1866 zijn tot bestrijding der uitgaven geraamd de volgende belastin gen als: 40 opcenten grondbel. geb. eigend. 24090,57 10 n ii ongeb. u 63,02 15 tot 75 personele belasting u 66737,00| 4/m. opbrengst plaatsel. accijnsen geslagt 800 0, gedistilleerd 20000, gemaal n 20000, wijn ii 6923,97J - ti 54923,951 4/5 personele belasting 8/m. u 59255,17 hoofdelijke omslagu 81000, In het geheel 285069,74^ Op de begrooting van 1865 is het volgende uitgetrokken: 15 opcenten grondbel. geb. eigend. 9014,85 10 H u ongeb. 63,08 6 tot 25 ii personele belasting n 21663,98 accijnsen201000,— hoofdelijke omslag n 51000,— In het geheel ƒ282741,91^ Oppervlakkig zou dus meer worden opgebragtmaar men moet de 4/5 personele belasting of 5 925 5,17, die aan het Rijk betaald werd van de 285069,74^- aftrekken en dan blijkt, dat eigenlijk ƒ66927,34 door de gemeente minder wordt geheven elk jaar. Bij de ontworpen begrooting voor 186 6 wordt door HH. Burgem. en Wethouders voorgesteld, om een som van 6068 beschikbaar te stellen tot het herstraten van vele grachten en straten, boven en behalve de gewone som voor herstel ling en vernieuwing noodig; voorts een som van ƒ4500 tot vernieuwing van den straatweg buiten de Rynsburgsche- poort en het leggen van breede trottoirs van de poort tot aan het spoorwegstation en nog een som van ƒ13000 voor het leggen van een nieuwebreedevaste ijzeren brug met trottoirs over de Singelgracht en het verlagen van den boog der brug over de Binnenvestgracht bij de Rijnburgsche poort, in verband waarmede staat het afbreken van die poort, waar van de opbrengst wordt geschat op ƒ3000 terwijl de ove rige ƒ10,000 uit de kas der Stads-Bank van Leening, daartoe zou worden geligt en besteed. Omtrent het personeel der ambtenaren van de plaatselijke accijnsen wordt door HH. Burg. en Wethouders bij de be grooting voor 1866 voorgesteld, om met 1° Mei 1866 te pensioneren de beambten W. Wijnnobel met 282 'sjaars, de beambte C. F. Gericke te ontslaande gaarders J. A. van Niel met ƒ366,66 en F. Doove met 329,76 'sjaars en overigens gedurende 3 jaren wachtgeld toeteleggen voor 2/3 hunner bezoldigingaan de ambtenaren boven den leef tijd van 50 jaren en voor de helft aan de overigen; in het geheel bedragende 11070.— 'sjaars. Ten kantore van den gemeente-ontvanger blijven dus behouden de beamb ten H. Henkes, die den gemeente-ontvanger voor de directe belastingen was toegevoegd, J. KehlA. Verhoog en P, de Vries, die welligt bestemd zijn voor de invordering van den hoofdelijken omslag en verdere heffingen. De nieuwe maatregeldoor den heer burgemeester inge voerd betreffende het vervoer van veenaar de Beesten markt heeft uitnemend gewerkt. Al het aangevoerd vee werd door drie keurmeesters, waaronder een Rijks-veearts, ge keurd alvorens ter markt te worden toegelaten. Geen enkel stuk vee bleek bij de keuring besmet te zijn en al het vee, tot het gewone getal van ruim 200 aangevoerd, als gezond en onbesmet met het Leidsche wapen gemerkt. Trouwens er is in Rynland nog geen spoor van de heerschende veeziekte opgemerkt, en onder zulke voorzorgmaatregelen is er vol strekt geen reden om de beestenmarkt tijdelijk te schorsen. De gewone plaatselijke keuring der vleeschwinkels en het toezigt op den invoer van vee van eldersgeven bovendien voldoende waarborg voor den verkoop van gezond vleesch; terwijl vrees voor de strenge toepassing der strafwet elke poging om ziek vee intevoerenzal afschrikken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 6 uur 79°, des avonds te 8 uur 68°, te 10 uur 62°. Vrijdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 645, 's middags te 1 2 uur 80°, 's namiddags te 4 uur 80°. Men meldt uit Gasteindat de Koning van Pruissen by gelegenheid eener wandeling in de omstreken der ge melde badplaats, op den laatsten dag van zijn verblijf al daar, door een bejaard man werd gevolgd, wiens kleeding meer dan eenvoudig mogt genoemd worden. Een der hoofd ambtenaren van policiede ministeriaalraad Goldheim die den vreemdeling lang in het oog had gehoudenwas ein delijk van gevoelendat er groot gevaar bestond voor den Koning. Terstond gaf hij bevel den verdachten vreemdeling wiens uiterlijk zoo ongunstig was, in verzekerde bewaring te nemenhetgeen weldra geschiedde. De gearresteerde werd echter zeer spoedig op vrije voeten gesteldwant het bleek niemand anders te zijn dan de Oostenrijksche Minister van Justitie de heer Pratobevera. Prof. Stubenraucheen algemeen geacht geleerdeen zijne echtgenoot hebben te Weenen door zelfmoord een einde aan hun leven gemaakt. Stubenrachmet verschillende on bezoldigde ambten belast, had ook het bestuur over de Oos tenrijksche hulp- en spaarkas alhier. Dezer dagen werd bekend dat er deficit van 38,000 fl. in de kas was. De burgemeester, tot wien Stubenrauch zich eindelijk in zijn nood wendde, deed onmiddelijk al wat mogelijk was om het deficit te dekken en weldra was de benoodigde som door particuliere inschrijvingen bijna gevonden. De bankiers Rothschild en Sina droegen daartoe voor een aanzienlyk be drag bij en zelfs de staatsminister nam op bevel des Kei zers voor 5000 fl. aan de insehryving deel, ten einde de armen geen schade zouden lijden. Den lsten dezer zou den professor de heugelijke mededeeling worden gedaandat hij gered was, doch deze boodschap kwam te laat; hij en zijn vrouw werden dood in hunne slaapkamer gevondenbeiden hadden zich vergiftigd. Deze gebeurtenis heeft te Weenen algemeen een pijnlijken indruk gemaakt, vooral dewijl de overleden een algemeen geacht man was en volgens zijn verklaringvan de geheele som geen penning voor zich zelf genomen had en het slagtoffer van de liglzinnigheid van anderen was. Den 3den dezer zijn te Marseille 3 5 en den 4den tot 2 ure des namiddags 34 personen aan de cholera overleden. Het spoorweg-ongeluk nabij Bordeaux is van ernstiger aard geweest dan de eerste berigten deden vermoeden. Een jonge Spanjaard heeft een been gebroken, een dame heeft een voet ontwrigt, de heer v. Radewitzattaché bij de Pruis- sische legatie heeft de hand gekneusd. De Chinesche reus Chung-Eng is te Londen aange komen. Zijn lengte wordt gezegd acht voet te zijn. De Iersche reus Murphy, die eenigen tijd geleden stierf, had nagenoeg dezelfde lengte.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2