N°. 1705. Vrijdag 8 September. A0. 1865. Hen Ambachtsschool. in. LEIDSC Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1,95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- iners Vijf Cents. 1LAD. f V 1 Prijs der Advertentiën, 1-6 regels Iedere regel meer 12^ CHi'Géboorte-, hu-^ welijks- en doodberigten van 1-4 j|g^/P.90 regel meer 15 Cts. Bekend makingènyaa schappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Iedere genootschappe Spoortreinen van Leiden naar Ciravenhage, Delft, Schiedam eu Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; l u. 14 m.; 3 u. 42 m.; t u. S m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem eu Amsterdam te 8 u. 34 in.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 en.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezouderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. PostLusIigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. '«avonds te 7 u- 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 ra. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton I en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijhs-Telegruuf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 's m. tot 10 u. 30 m. av, Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur, Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van II 1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is lf 3preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijusen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheheu en het Kadaster van 9 4 uur. Het plan tot de stichting eencr Nationale Ambachtsschool is vervat in tien afdeelingenals 1°. doel der stichting; 2°. tot welke ambachten het on derwijs der school zich bepaalt; 3°. verpleging en opleiding der kweekelingen; 4°. Voedingkleeding en liggingstukken geneeskundige verpleging der kweekelingenverlichting en verwarming van het gebouw;. 5°. het personeel der beamb ten en hunne werkzaamheden; 6°. inrigting van het gebouw; 7°. plaats waar de ambachtsschool behoort gevestigd te wor den; 8°. globale berekening van kosten tot oprigting van het gesticht; 9°. balans van jaarlijksche ontvangsten en uit gaven der stichting en 10°. de schetsteekeningen der 1ste en 2de verdiepingen en hare verklaring. Het is voorshands van belang het doel der stichting na der te leeren kennen. //Zij heeft ten doel om aan dien stand der Maatschappij waaruit de ambachtslieden voortkomeneen opzettelijke vor ming, en, in elke verscheidenheid, die practische geoefend heid te schenkenwelke hier te lande over het algemeen aan het toeval is overgelaten en ook zelf na de invoering der nieuwe regeling van het middelbaar onderwijs, volgens veler oordeel, nog geenszins verzekerd is. In enkele groote steden worden wel is waar inrigtingen gevondendie op meer of min uitgebreide schaal het gemis van professioneel onderwijs pogen aan te vullendoch hoe loffelijk ook die pogingen zijn, en hoe gelukkig ook, althans bij sommigen hare werking, in verhouding tot de algemeene behoefte aan meer zorgvuldige opleiding en ontwikkeling van den werk man-stand vermogen zij te weinig. Nederland mag aanspraak maken op een mate van be schaving, welk niet achterstaat bij die van andere rijken. Maar de meest talrijke klasse der zamenleving, die breede zoom des volks, welke van eigen arbeid moet leven en lie ver een deel van het noodige zal missen dan eenige on dersteuning aannemen, veel min vragen, zij i3 achterlijk in verhouding tot onze volksbeschaving in het algemeenach terlijk ook, in vele vakken, bij den werkman-stand in deu vreemde. Bij een deel der aankomende jongelingen van dezen stand, wordt het hoofd gevormd ten koste van de hand- bij een grooter deel de hand bij verwaarloozing van het hoofd. Bijna uitsluitend worden de beste leerjaren veronachtzaamd, ja, vreeselijk verwaarloosd; dermate, dat zelfs het min of meer doelmatig onderwijs, op de lagere school genoten, groote- lijks verloren gaat. Hierdoor is het, dat het, in 't alge meen, schier allerwege den handwerksman aan de noodige kennis en bekwaamheid hapertdat hij in kunstvaardigheid en smaak steeds achterlijk blijft, dat er van nieuwe schep pingen in zijn vak schier geene sprake kan zyn dat hij in den regel malletje naar malletje maakt en verlegen staat bij de daarstelling van iets nieuws (veelmaal zelfs met de be schrijving van 't begeerde voorwerp voor zich), omdat hear het malletje ontbreekt. Zulk een staat van onvolkomenheid moet worden tegenge gaan en hiertoe moet de Nationale Ambachtsschool een krach tig middel zijn. Met het oog op de gebreken welke in algemeene trekken werden geschetst, zou de Ambachtsschool moeten strekken tot de theoretische en practische opleiding van een genoeg zaam aantal aankomende jongelingen uit de verschillende dee- len des Rijks, die bij hunne aankomst den ouderdom van minstens 12 en hoogstens 16 jaar bereikt hebben. Het on derwijs in de Ambachtsschool moet zich aansluiten aan de gewone lagere schoolen in regelmatigendriejarigen cur sus, de verschillende deelen des onderrigts, in verband tot de practische opleiding in de verschilende vakken van arbeid omsluiten. Het geleerde op theoretisch gebied moet zooveel mogelijk in de werkzaal practisch worden toegepast. De op leiding in de handwerkscliool moet harmonisch en alzijdig zijn. Wijl de ervaring evenwel leert, dat eerst dan een oplei ding doeltreffend kan heeten en hoop geven op gunstige

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1