Buitenlandsch Nieuws. te verleenenvan 17 September tot 17 October e. k., voor de in dat tijdvak invallende godsdienstige feesten. Betreffende het verhandelde in de 11. Zaturdag te 's Hage gehouden algemeene vergadering van de hoofdcommissie tot oprigting van een nationaal monument voor 1813 deelt de Midd. Ct. het volgende mede De groote kosten die de naald en vooral het op te rigten monument in het Willemspark, meer dan geraamd was, vor deren hebben de vraag doen behandelen of men nu maar niet van het plan tot oprigting van een ambachtschool te Amsterdam zou afzien. De vergadering besliste echter, dat men een besluit daaromtrent onbepaald zou uitstellen voornamelijk omdat men wilde afwachten, welke bijdragen welligt nog komen zullen. Aan het einde van de vergadering bood de heer P. Re- gout, als vice-president, Z. K. H. een allerprachtigst al bum aanbevattende de photografische portretten van de leden der hoofdcommissie, hetwelk Z. K. H. in dank aannam. Op Zaturdag 2 September aanstaande zal de audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken niet plaats hebben. Op aanvraag van den kommandant der dienstd. schutterij te Arnhem en namens officieren, om vergunning om, in stede van de kleine tenue-chacotde thans voor de officieren van het leger voorgeschreven kwartier of politiemuts le mogen dragen, is, naar men verneemt, door den Minister van Bin nenlandsche Zaken te kennen gegevendat Z. Exc. daarin geen bezwaar vindtmits alle officieren van hetzelfde scliut- terscorps zich daarvan voorzien en dus allen uniform gekleed zijnmoetende evenwel in plaats van goud de uitmonstering van zilver zijn. De Staats-Courant bevat een mededeeiing van den Minister van Binnenlandsche Zaken waarin naar aanleiding van ingekomen berigten en vooral van het rapport van den heer G. J. Hengeveldeen en ander omtrent de veeziekte wordt medegedeeld. Daaruit blijkt dat de ziekte zich heeft vertoond in de gemeenten KethelDelfshaven Moordrecht, Vlaardiugen, OverschieKralingen, Nieuwerkerk aan den IJssel, Spijkenisse, Schiedam, HeerjansdamMaasland, Som- melsdijk, Zevenhuizen. Te Kethel, waar do ziekte zich het eerst vertoonde onder uit Engeland teruggevoerde ossen, heeft zij de grootste uit breiding genomen. Behalve te Kethel, van waar het getal aangetasten niet is opgegeven, waren den 25sten Augustus een zestigtal run deren door de ziekte aangetast. Thans ziju te 's Gravenbage de voorwaarden bekend geworden, waarop de Regering concessie verleend heeft, voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Rotter dam, langs Delfshaven, Schiedam, Ylaardingen en Maas sluis naar den Hoek van Holland, en van daar langs 'sGra- vesande, Monster en Loosduinen naar Scheveningen. - De concessie is verleend den 9den Augustus jl. aan de heereu F. D. Rose c. s. te Londen vertegenwoordigd door den heer P. F. W. Mouton te 's Gravenbage. De concessionarissen moesten vóór of op 1 September storten een voorloopig waar- borg-kapitaal van f 17 5,000 naar wij van goederhand ver nemen heeft die storting bereids plaats gehad. De spoorweg van den Hoek van Holland naar Rotterdam en Scheveningen moet voltooid en in exploitatie gebragt zijn binnen twee jaren na den dag, waarop de concessie definitief is geworden. Dit is het geval, zoodra de conces sionarissen vóór of op den 11 den December 1865 hebben doen blijken 1°. dat zij het voorloopig waarborg-kapitaal der bijstor ting hebben gebragt tot de som van drie maal honderd dui zend gulden 300,000) en 2°. ten genoegen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat het kapitaal voor den aanleg en het in exploi tatie brengen van den weg benoodigd, genoegzaam verze kerd is. Met de tramway-onderneming zijn verleden Zondag van 's Gravenhage naar Scheveningen v.v. vervoerd twee duizend negentien personen. De varkensziekte heerscht te Zalk in hevigen graad. Evenzoo is het le Kamperveen en omliggende gemeenten gesteld. De meeste zieke varkens worden naar Zwolle ver voerd en daar, ook al zijn ze reeds doodaan sommige slag- ters voor de konsumtie verkocht. Maandag avond tusschen 11 en 12 ure, zouden een zestal beschonken jongens het Steenhoeksche kanaal achter Gorinchem oversteken. Daartoe bedienden zij zich van een daarliggend schuitje. Het zij dat schuitje te ligt was voor dergelijken last, of door welke andere oorzaak, het is om gekanteld en vier van de zes personen ziju verdronken. - Heden Woensdag morgen omstreeks 4 uur brak al hier een feilen brand uit in de Stoomwollengareafabriek dei- firma van P. CI03 en Leembruggen op de Langegracht, wel ligt ontstaan door het droogen van wol. Door de hulp dei- brandspuiten en begunstigd door de heerschende windstilte is het gelukt den voortgang te stuitenmaar is het fabriek- gebouw met de daarin aanwezige werktuigen geheel ver nield. Alles was voor brandschade verwaarborgd bij on derscheidene Nederlandsche brandwaarborg-Maatschappijen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings, dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 5 8°, te 10 uur 5 6°. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 5 9's middags te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 62°. In de provincie Luik heeft een hoos de vreeselijkste verwoestingen te weeg gebragt. Geheele lanen van zwaar ge boomte zijn vernield. In de omstreken van Theux zijn bijna alle groote boomen ter hoogte van 3 of 4 ei geknakt. Da ken ziju afgeligthuizen ingestort en personen, die zich op weg bevonden werden herhaaldelijk omhoog geworpen. Er zijn tuinen waar geen boom meer in den grond staat. Een ooggetuige zegt, dat hij in een veld, waarin tachtig popu lieren stonden twee en zestig daarvan bijna gelijktijdig heeft zien brekenin twee secouden lagen zij allen geveld. Hun val bragt slechts één enkelen slag te weeg. Bij gelegenheid der viering van den 20sten verjaar dag des Konings van Beijeren, te Neurenberg sprak de feest redenaar van den kansel vrijmoedig de overtuiging uitdat het streven des Duitscheu Volks naar vereeniging billijk was, en de reeds hier en daar in Duitschland uitgeoefende politiek van geweld en van overtreding van recht en wet, als het voorteeken eener zoodanige zou moeten worden aan gemerkt, die den val der troonen na zich sleept. De brand te Philippeville is uitgebroken in de kurkboo- men, een der groote rijkdommen van de provincie Constantine. De veroorzaakte schade is buitengewoon groot. Te Villers-Bocagein de nabijheid van Caen, heeft Zondag de inwijding plaats gehad van het standbeeld van Richard Lenoir. Uit Perigord wordt gemeld, dat indien het weder gunstig blijft, de truffeloogst dit jaar overvloediger zal zijn dan sedert een lange reeks van jaren het geval is ge weest. Koningin Christina van Spanje zal tot den lOden Sep tember bij hare dochter vertoeven. Men gelooft, dat zij de bijeenkomst van Koningin Isabella met Keizer Napoleon zal bijwonen. Uit Smirna wordt gemeld, dat de cholera, welke se dert twee maanden in die stad woeddebegon te vermin deren. Van 4 tot 10 Augustus hadden 215 sterfgevallen plaats, terwijl van 11 tot 17 dezer slechts 13 8 personen bezweken. - Alvorens het kamp van Chalons te verlaten, heeft Keizer Napoleon een zestigtal belooningenbestaande uit gouden en zilveren medailles en gouden horologien doen uitreiken aan de militairendie door schilder- en beeldhouw werken het kamp en eenige zich daarin bevindende vereeni- gingslocalen hebben versierd. De oudste zoon van den vermoorden president Lincoln thans 19 jaar oud, is le Parijs aangekomen tot voltooijing zijner studiën. Dingsdag is van Parijs een speciale trein naar Neuf- chatel afgezonden om er de gekwetsten af te halen van het ongeluk dat er den 24sten Augustus plaats had. Deze trein is geheel als hospitaal ingerigt. De Keizerin, die de gekwetste dames geen oogenblik heeft willen verlatenzal mede met dien trein terugkeeren. De palfrenier, die den voorvoet gebroken had, heeft de amputatie van den voet moeten ondergaan.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2