Binnenlandse!) Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Hillegom Mr. A. J. Hoekwater, vroeger te Voorburg; tot burgem. der gem. Voorburg Dr. W. C. van den Brandeler vroeger te Brielle; voorts den 2den luit.-kwartiermeester J. van der Linden van het 2de reg. drag., in rang en ancien» neteit overgeplaatst bij het personeel der militaire adminis tratie van het leger in Oost-Indië en den officier van gez. der 1ste kl. F. Rienderhoff, leeraar bij 's rijks kweekschool voor mil. geneeskundigen te Utrecht, te rekenen van den lsten September a. s. op verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst verleenden den officier van gezond - heid der 1ste kl. C. H. Hallegraeff, van het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt, vroeger op non activiteit gesteld, ,te rekenen van den lsten September a. s. weder in active dienst geplaatst; alsmede den officier van gez. 3de kl. P. J. J. Schmidt, van het 8ste reg. inf., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; eindelijk is tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw benoemd Z. H. de Soesoeboenan van Soerakarta, Pakoe Boewone Senopati Xngalogo Ngabdoer Rachman Saidin Panotogomo de IX. Tot adjudant bij het 4de bat. 4de reg. inf., te Woer den in garnizoen, is benoemd, de 1ste luitenant H. W. Jaeger, van gemeld bataillon. Z. K. H. Prins Frederik heeft Zaturdag 11. deelgeno men aan het diner, dat in het hotel de Oude Doelen Z. K. H. was aangeboden door de leden der hoofdcommissie voor het Nationaal Gedenkteeken. Het was prachtig, daar alles toe passelijk was op en hun wees naar de jongste feestviering. Het menu was van den volgenden inhoud: Potage a la l'EscausinesPotageau Granit de Finlande; Saumonau Prince d'Orange; Croustades de beurre, a la Princesse; Filets de boeuf, a la Jardiniere do Wassenaar; Suprème de Volaillea la Royale; Filets de Qarcelles, aux membres d'Honneur; Aspic de Homards, a la Hollandaise; Monument du Périgord bourré aux truffes; Salmis de Be- cassinesa la Nationale; Poulets, aux Provinces Unies; Riz glacé, a l'Auguste Marie; Oila Potridades Commissions Communale3, au vin de Champagne; Pieces montées: Obe- lisquesPyramides etc.Glacés et Dessert. De Aalmoezenier en twee zangers, behoord hebbende tot de Russische kapel van wijlen H. M. de Koningin-Moeder, zullen in de residentie blijven ten einde de dienst te ver- rigten voor de aldaar zich bevindende Russische onderdanen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot conrec tor aan het gymnasium te Winschoten benoemd Dr. H. J. Gui- cherit, rector aan het gymnasinm te Ootmarsum. Zondag 11. heeft de commissie, dezer dagen benoemd tot het onderzoek van den aard der heerschende veeziekte en der middelen tot beteugeling van het kwaad onder het voorzitterschap van den Minister van Binnenlandsche Zaken hare eerste bijeenkomst te 's Gravenbage gehouden. Donderdag aanstaande zal de eerste tooneelvoorstelling in den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage wor den gegeven, door de opvoering van de Opera la Juive. Zondag 11. heerschte te Schoveningen een buitengewone drukte, tot bezigtiging van de Nationale Gedenknaald, waartoe het bij uitstek fraaije zomerweder bijzonder mede werkte. Het Hblad deelt de volgende beschrijving mede van den ballonwaarmede de heer Nadar in de tweede week van September te Amsterdam zal opstijgen. De Géant bestaat uit twee ballons, die over elkander zijn gespannen, om* de meest mogelijke hechtheid aan dit monster-luchtschip te ver schaffen. De grondstof bestaat uit witten taf van de beste kwaliteit en beide ballons zijn volmaakt aan elkdnder gelijk. Iedere ballon heeft 118 banen van 70 el lengte bij 0.60 el breedte. Deze banen zijn geheel met de hand genaaid en dubbel gestikt. De Géant kan en moet een gewigt van 90 kwintalen medevoeren. De totale hoogte bedraagt ongeveer 45 el. Voor de vervaardiging zijn noodig geweest 7000 el zijde tegen fr. de el. Het schuitje dat 2.30 el hoog en 4 el breed is, heeft twee verdiepingen en is vervaardigd uit mandenwerk, van onderen en ter zyde door twintig ka bels omwoelddie bevestigd zijn aan den ijzeren ring van den ballon. Behalve de hut van den kapitein, waarin een bed van 7 5 duim breedte en waaronder een afdeeling is voor de bagagebevinden zich in het vertrek voor de reizigers drie boven elkander geplaatste slaapstedenterwijl de vier overige afdeelingen van het schuitje een previsiekamer, een waschvertrekeen photographisch atelier en een drukkerij bevatten. Te Etten en Leur bij Breda is ook een ziekte onder de melkgeiten uitgebroken. Zaturdag morgen omstreeks 8 ure is in Angeren een arbeiderswoning, door twee gezinnen bewoond, in weinige oogenblikken door brand geheel vernield. De inboedel van een der bewoners, met name Jansen, was, naar men zegt, sedert Vrijdag, tegen brandschade verzekerd; de andere, zekere Joosten, die ook den tabaksoogst in de schuur ge borgen had, is door dit onheil van het grootste deel zijner bezitting beroofd. De oorzaak van den brand schijnt onbekend. De faculteit van wijsbegeerte en letteren alhier zal op 22 September e. k. vaceren tot het afnemen van het admissie-examen. Men wordt verzocht zich vóór 13 Septem ber aan te melden bij den heer G. H. Blankenpedel der Hoogeschool. -Bij de Maandag op het Raadhuis plaats gehad heb bende openbare verpachting van 7 percelen vischwater in de Haarlemmer trekvaart, zijn de percelen N°. 1 tot 6 ge pacht door M. Spaargaren, vischkooperwonende onder Poelgeest en perceel N°. 7 door den heer F. H. Sala, alhier. Het algemeen overzigt van den Java-Bode luidt in hoofdzaak. Met de spoor Batavia-Buitenzorg zal naar aller verwach ting tegen October aanstaande een aanvang gemaakt wor den. De Regering heeft de Oost-Indische maatschappij van administratie en lijfrente in hooger beroep gedagvaard. Particuliere berigten deelen den gelukkigen en spoedigen afloop mede van een togt op de rivier van Singkel door de marine ondersteund door een SOtal militairen onder bevel van den luitenant Pompe van Meerdervoort. Den 14den arriveerden aldaar Z. M. stoomschip, aan boord waar van zich de resident van Tapanoli bevond. Een Atjineesch hoofd had 5 a 6 uren opwaarts aan de riviereen paar bentings aangelegd en daardoor de opvarenden zelfs onder Hollandsche vlag, een schatting afgeperst. Men besloot hem de ontruiming binnen 12 uren te doen aanzeggen, welke zending door het hoofd van Kotta Gedang Datoe Kaija werd volbragt, echter zonder gunstig gevolg en zonder dat deze in de gelegenheid werd gesteld hem in persoon te ont moeten. Den 16den des nachts werden p.m. 20 mariniers en ma trozen met bovengenoemde magt in twee sloepen en een kruisboot verdeeld en bereikte men reeds vroeg in den mor gen de beide palissaderingenenkel uit zware balken en planken opgesteld waartusschen lilla's lagen. Een paar goed gerigte kartetsen hadden het gevolg, dat de vijand met achterlating van alles de vlugt namna een paar zwakke schoten gelost te hebbendie óf mistten óf vóór de bar kassen in het water sloegen. Op bevel van den luit. t/z. 1ste kl. Benninck debarqueerde thans de beschikbare magt, die zich met den stormpas in de sterkten wierp, alwaar 3 lyken waren achtergelaten en was spoedig alles een prooi der vlammen. Vóór dat men de versterking bereikte, vond men aan de rivier een paar lilla's, die geladen waren, ver laten en dus mede buit werden verklaard. Geen onzer had eenig letsel bekomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 62°. Dingsdag morgen te 5 uur 5 9°, te 8 uur 61°, 's middags te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 64°. In den Zoölogischen tuin te Dresden is dezer dagen een gems ter wereld gekomen, wat enkel in 185 5 te Cham- béry plaats had. De Vereeniging van natuur-onderzoekers in 1815 op een buitenplaats in de nabijheid van Morsick aan de Salève gesticht, hield op 21 Aug. haar 5 0ste jaarvergadering te Genève. Zij telt ruim 800 leden. - Een Zwitsersch dagblad verhaalt de volgende anekdote

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2