Buitenlandsch Nieuws. narie, daags te voren ingewijd door Mgr. Deppenbisschop van Samoswerd een hoogmis gehoudendoor Mgr. Wil- merbisschop van Haarlem, ter viering van het 5 Ojarig bestaan van het bisschoppelijk Seminariewaarvan Z. H. Ew. de in leven zijnde oudste leerling was. Wij vernemen, dat Z. K. K. Prins Hendrik der Ne derlanden met blijkbare welwillendheid en ingenomenheid het Eere-Voorzitterschap der commissie van beheer en opper- toezigt der Kweekschool voor Zeevaart alhier gevestigddat Hem door de commissie werd opgedragenheeft aangeno menonder betuiging van warme belangstelling in het doel dezer instelling. Door den gouv.-generaal van Neêrl.-Indië zijn o. a. benoemd, tot 2den commies bij de algemeene boekhouding bij de dir. van financ. den 3 den commies P. van den Heu- vell; tot pred. bij de Prot. gemeente te Soerabaya Ds. F. C. van der Meer van Kuffeler, laat3t pred. te Samarang; tot lsten luit. bij het 8ste bat. infanterie den 2den luit. D. de Vijver; overgeplaatst bij het garn.-bataillon der tweede militaire afd. op Java den majoor J. L. d'Harvant van het lste bat. Het Algemeen Overzigt van het Bataviaasch Handels blad luit als volgt: De Gouvernements-kaneelcultuur is ingetrokkeneen zeer verstandige maatregel dien men sints geruimen tijd wach tende was, en dien men in de afwachtings-periode waar schijnlijk nog wel iets langer gewacht hebben zoudeindien de bedoelde cultuur alleen zwaren last aan de hij haar inge deelde bevolking, en niet tevens verlies aan de schatkist be rokkend had. Te Padang zijn 2 2,000 picols Gouvernements-koffij ver kocht tegen een gemiddelden prijs van f 41,43 per picol. De in Februarij 11. gedane voorstellen van eenige deel hebbers der Javasche Bank, tot wijziging der bepalingen omtrent het stemrecht en tot verlenging van den termijn die verloopen moet tusschen de bekendmaking van en de beraad slaging over voorgestelde veranderingen in de statuten der Bank, zijn in de algemeene vergadering van deelhebbers op 11 dezer gedeeltelijk aangenomen, gedeeltelijk verworpen. Tot de eerste categorie behoort de bepalingdat voorstellen tot wijziging der statuten of tot ontbinding der Bank of vergrooting van haar kapitaal minstens zes maanden te vo ren moeten worden bekend gemaakt, waardoor aan gemag- tigden alhier de gelegenheid gegeven wordt zich met hun lastgever in Europa te verstaan. De goede mousson schijnt eindelgk anders dan in naam aangevangen te zijn. De frissche ochtendkoelte der laatste dagen zal ongetwijfeld een gunstigen invloed uitoefenen op den gezondheidstoestandvan keelziekte en cholera wordt weinig meer vernomen. Onder de passagiers, welke den 5den Julij 11. per stoomboot van Bandjermasin te Soerabaya zgu gearriveerd, bevinden zich zeventien jonge inlanders van fatsoenlijke af komst, welke door de Regering op het voorstel van den resident der Z. en O. afdeeling van Borneo naar Java ge zonden wordenten einde zich bekend te maken met den rijstbouw, zoo als die op Java gedreven wordt. Voor Gou vernement» rekening reizende, ontvangen zij bovendien een vaste maandelijksche toelage. Het valt niet te betwijfelen of de lage moerassige bodem van Borneovooral in de nabijheid der groote rivieren biedt een uimuntende gelegenheid aan tot het aanleggen van sawahs, zoodat, bij eenigen omvang van de rijst-cultuur, dat gewest een voorraadschuur voor Java kan worden. - Den 4den Julij 11. is het detachement Afrikanen, te Batavia per Concurrent aangebragt, ontscheept. Het werd ge- kommandeerd door den lsten luitenant der artillerie A. B. Baehr, die van verlof naar Nederland terugkeerde, terwijl de officier van gezondheid 3de klasse J. J. Hoogeboom als medegeleider was toegevoegdbehalve 2 Europesche onder officieren en 10 militairen. Dit schip heeft eenige dagen quaran taine moeten houdenuit hoofde de pokken aan boord heerschten. Naar men verzekert, moet de ziekte nog al een goedaardig karakter hebben gehad. De acht reconvalescenten zijn per ziekenpraauw naar het hospitaal vervoerd. De overi gen zijn wel. Men roemt zeer het gedrag der soldaten ge durende de reis. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag de3 namiddags te 5 uur 60°, des avonds te 8 uur 54° te 10 uur 5 2°. Zondag morgen te 5 uur 5 9°, te 8 uur 62°, 's middags te 1 2 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 67°, te 5 uur 67°, te 8 uur 59°, te 10 uur 57°. - Maandag morgen te 5 uur 5 9°, te 8 unr 65°, 's middags te 12 uur 75°, te 4 uur 72°. De Koning van Pruissen heeft 1.1. Dingsdag te Ischl bij H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden gedineerd. Op de algemeene vergadering van afgevaardigden uit de Jongelings-vereenigingen van alle landen, gehouden te Elberfeld van 9 tot 14 Augustus 11., is met groote meerder heid van stemmen beslotendat de eerstvolgende vergade ring in het jaar 186 8 in Holland zou plaats hebben. Te Nimes zijn dezer dagen stierengevechten gehouden, waarbij het zeer wreedaardig is toegegaan en die door dui- zende aanschouwers, onder welke de prefekt is gezienwer den bijgewoond, De Engelsche regering heeft de uitvoer van vee uit de Engelsche havens naar Ierland verboden. Bij de Donderdag plaats gehad hebbende inwijding eener nieuwe kerk in Finchbury heeft zich het geval voor gedaan dat de bisschop van Londen die deze plegtigheid zou verrigten eensklaps weigerde daarmede aan te vangen, wanneer niet eerst de bloemruikers, die op het altaar ter versiering waren nedergezet, werden weggenomen. Toen aan dit verlangen voldaan wasweigerde hij ten tweeden male de voortzetting der godsdienstoefening omdat de geestelijken een gewaad droegen hetwelk te sierlijk was. Toen zij dit hadden uitgetrokken en zich in eenvoudige kleeding ver toonden, verklaarde hij ten derdenmale de plegtigheid niet te laten doorgaan, tenzij een zinnebeeldige figuur, bij wjjze van muurschildering, die hij in het oog kreeg, wierd uit- gewischt. Hieraan kon evenwel niet zoo dadelijk voldaan wordendaar er niemand te vinden wasdie dit werk wilde volbrengen in het gezigt der menigte, die zich in het kerk gebouw bevond. Die bisschop hield evenwel vol en weigerde bepaaldelijk zijn functiën te verrigten. Wel werd hem be loofd dat onmiddelijk na afloop der plegtigheid alles naar zijn wensch zou geschiedendoch daarmede was hij niet tevreden. Hij eischte dadelijk eene formeele schriftelijke ver- bindtenisdat dit zou gebeurenen eerst toen hij dit docu ment in handen had, kon de plegtigheid voortgaan. Als een bewijs welk een enorm gebruik in Londen gemaakt wordt van de omnibussen, dient, dat in de eerste helft van dit jaar door de London Omnibus Company werd ontvangen de som van 302,956 15 shill.terwijl de uitgaven beliepen 274,220 18 sh. en 4 d. Behalve een aanzienlijk bedrag, dat op winst- en verliesrekening werd overgeschrevenkon aan de aandeelhouders een uitdeeling worden gedaan, evenredig met 7| pCt. rente per jaar. Uit Londen wordt berigt, dat men ernstig bezorgd is voor de nog te velde staande gewassen. Men vreest dat de ongeloofelijke hoeveelheid regen die in de jongste dagen viel, de gewassen tot rotting zal doen overgaan. Donderdag 11. viel er zooveel dat de straten als het ware in beeken werden herschapen. Het hevige on weder heeft op verschil lende plaatsen ernstige ongelukken veroorzaakt. Donderdag avond is over het oosteljjk deel van Lon den een vreeselijk onweer losgebarsteneen man en twee paarden zijn doodelijk getroffen geworden. De lager gelegene wijken werden door den regen als overstroomd, en hier en daar is vrij wat verwoesting te weeg gebragt. - In de omstreken van Philippeville is in de eikenwou den een uitgestrekte brand uitgebroken. De vlam sloeg op twintig verschillende plaatsen uit. Eenige voorname reeders te New-York hebben het voornemen vier stoombooten van 2500 paardenkracht te doen bouwendie in een week tijds de Oceaan zullen oversteken. De heer Moens van Liverpool is 11. Vrijdag door de roovers in Italië, nadat hij eenige weken in hun magt was geweest, op vrije voeten gesteld, Hij bevindt zich thans te Giffona. La France verhaalt: Twintig jaar geleden stonden er twee personen voor het hof terecht. Robert en Bastien had-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2