Buitenlandsch Nieuws. den kapitein van een der te den Helder liggende stoombooten een man aanom met die stoomboot naar Amsterdam te vertrekken. Eenigen tijd voor de afvaart bemerkte men dat die man zeer ongesteld was, hetgeen zijne opname in het ziekenhuis aldaar ten gevolge had. Reeds den 20sten daar aanvolgende is die persoon overledenzonder dat het mo gelijk is geweest eenige inlichting van hem te bekomen. Een der oppassers meent, dat de naam Berg door hem zou zijn uitgesproken. Informatiën worden ingewacht bij den commis saris van politie te den Helder. Woensdag avond omstreeks 9 ure ontlastte zich bo ven Schagenonder een zwaren regen een zoo het scheen geringe donderbui; doch op een tweeden zeer feilen blik semstraal volgde onmiddelijk een knetterende slag, waarop de meeste inwoners buiten kwamen vreezende eenig onheil. Toen zag men den polderwatermolen, staande aan het Wad, in het oostelijk deel der gemeente, in vollen vlam, die dan ook geheel afbrandde zonder dat er iets kon gered worden, De brand was zoo hevig, dat op verren afstand de geheele omtrek verlicht was. Daar er weinig wind wasis het op kor ten afstand staande molenaarshuisdoor krachtsinspanning der spuitgasten bewaard gebleven. Een vreeselijke hongersnood teistert de Israëlitische bevolking van Palestina. Huiveringwekkend zijn de taferee- lendie van den toestand worden opgehangen. De hongers nood en de gevolgen daarvan zijn schier onbeschrijfelijk. De geloofsbroeders van onze natuurgenooten in het heilige land doen dringende beden om hulp hooren en reeds is een op roeping van het vaste comité, te Amsterdam residerende, van //Pekidim en Amarkelim der Israëlitische gemeenten in het Heilige Land" in een buitengewoon nummer van het weekblad voor Israëlieten Dingsdag verschenen. Door nu wijlen jonkvrouwe W. J. H. Wicherlink, gewoond hebbende en overleden te Zwolle, is aan de al- gemeene armen aldaar gelegateerd een som van f 5000, vrij van alle belastingen. - Vrijdag is de jaarljjksche vergadering der Nederland- sche Entomologische Vereeniging te Arnhem gehouden. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan Dse J. M. van Leeuwen van Duivenbode te Westmaas, op zijn verzoek eervol emeritaat verleendingaande 1 No vember 186 5 en het provinciaal kerkbestuur van Friesland aan Ds. J. Hengst te Sybrandaburen integaan 1 Januarij 186 6, Tot kandidaten voor de H. Dienst zijn na afgelegd examen toegelaten de heeren G. C. Balsem door het prov. kerkbestuur van Utrecht; - II. Thoden van Velzen en K. Homan door het prov. kerkbestuur van Friesland en A. F. Mackensteindoor het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant. Tot predikant te Scheveningen is beroepen, Ds. C. J. Krafft, thans te Opper- en Neder-Andel. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Vuursche Ds, H. E. Faure te Bergschenhoekte Bunschoten Ds. I. I. Der- mout te Austerlitz. Ds. P. Deetman te 's Grevelduin-Capelle heeft schriftelijke toezegging ontvangen, tot beroep bij de Hervormde gemeente te Bodegraven. Uit Groningen wordt berigtdat voor de tweede maal tot predikant bij de Chr. Afgesch. Geref. gemeente aldaar beroepen is Ds. J. Donnerthans te Leiden. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Geesteren en Gelselaar de kandidaat E. S. Postma; te Surhuisterveen de kandidaat H. Krijgsman; te Tholen de kandidaat M. van Minnen te Donkerbrook en Haulerwijk de kandidaat H. Vissink; te Schoonebeek en te Leek de kandidaat E. Diemar. Aangenomen het beroep naar Venneperdorp te Haarlem mermeer door Ds. R. Goris te Utrecht; dat naar Boxum door den kandidaat J. van Goor; dat naar Deventer dooi den kandidaat W. Doorn; dat naar Sappemeer door den kandidaat G. E. Boer en dat naar Gees door den kandidaat H. van Hogen. Bedankt voor het beroep naar Gouda door Ds. A. S. En- tingh aan den Helder en voor dat naar Groningen door Ds. D. K. Wielinga te Oldehove. Naar wij vernemenis Dr. C. de Gavereadsistent- conservator bij 's Rijks museum van natuurlijke historie al hier, benoemd tot docent in drie verschillende vakken aan de landhuishoudkundige school te Groningen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij. dag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 59° te 10 uur 5 7°. Zaturdag morgen te 5 uur 5 4°, te 8 uur 60°, 's middags te 1 2 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 72°, Even als het schuttersfeest te Bremen is ook het zan gersfeest te Dresden met een geducht deficit geëindigd, Men schat het op 64,000 thaler. Uit Marseille luiden de berigten nopens de cholera niet zeer gunstig. Zaturdag stierven er 64 menschen waar van 26 aan de cholera. Zondag was de verhouding dezelfde, Een Engelsche maatschappij heeft voor den tijd van tien jaren de opbrengst gekocht van de beroemde wijnbergen van Chateau Margaux in Bordelais. Volgens de berigten uit de wijndistrikten zal het tegenwoordige jaar tot de vrucht baarste wijnjaren behoorendie men in een halve eeuw tijds beleefd heeft. Zondag middag arriveerde de Great Eastern te Sheer- ness; duizenden waren derwaarts gestroomd, om het reus achtig schip de haven te zien binnenloopenwaar het zijn ankers uitwierp, zonder op den doortogt tusschen de groote menigte schepen hst minste letsel te bekomen of veroor zaakt te hebben. -Uit Catania wordt gemeld, dat op 20 dezer twee hevige aardschokken in het naburige dorp Acireale zijn waar genomen, ten gevolge waarvan 6 4 huizen in die plaats zijn ingestort. Omtrent de revolutie in Bucharest schrijft een oog getuige, dat deze in den morgen van den 15den uitbrak. Een pistoolschoot was het teeken tot het oproer. Onder de kreten: weg met Couza!" wierp het volk zich op eenige kavalleristen en gendarmes, die het neersloeg. Het stadhuis werd door het volk bestormd. De schildwachten namen de vlugt. Maar toen nam de overheid de maatregelendie tot hare beschikking waren, en liet alle pleinenen groote stra ten bezetten. Door de kanonschoten werden de troepen die buiten de stad gelegerd warengewaarschuwden nu was weldra de militaire magt meester engelijk in den regel het geval is, werd menig onschuldige het slagtoffer. Ten twee ure werd er op verscheidene punten slag ge leverd en overal zag men dooden en gekwetsten burgers zoowel als militairen vervoeren. Ten vier ure echter was het volk overal in bedwang; nogthans boorde men hier en daar nog vuren en thans is wel het slraatgvechtmaarniet de opstand onderdrukt. Daags te voren had de politie reeds een aantal personen in hechtenis genomen, onder anderen een viertal, die men voor de leiders van den opstand hield: BratianoRosetti, Brailo en Golesco. De tentoonstelling van insecten te Parijs lokt dagelijks een talrijk publiek naar het Nijverheidspaleis. De exhibitie is veel belangwekkender dan men dit had durven vermoe den. In het bijzonder trekt de collectie schadelijke insecten de aandacht. Men vindt er al de insecten bijeen die schade lijk zijn voor de vruchtboomen groenten, granen, het vee voeder, de bosschen en het werkhout. Naast elk dier insec ten is een stuk hout, enz., nedergelcgd dat de sporen van zijn vernieling draagt. Verder trekt bijzonder de aandacht al hetgeen wat op de zijdeteelt betrekking heeft. Volgens een te Parijs verspreid gerucht ie de cholera te Lyon waar zij nog nooit heeft geheerscht, uitgebroken. Maandag kwamen 7 ziektegevallen voor. Te Parijs is een aanvang gemaakt met het opriglen van het gebouw voor de wereldtentoonstelling in 1867 te houden. Met den bouw van den nieuwen schouwburg wordt meer spoed gemaakthet plan is de beide gebouwen te ge lijk in gebruik te brengen. Op het fort Saint Angelo is een jong en schoon meisje gebragtdat door de Fransche soldaten gearresteerd isdie haar in uniform gevonden hebben. Zij verhaalt dat zij eens de bijzit geweest is van het bandietenhoofd Fuocoen dat deze haar, na een welgeslaagde expeditie, aan zijn helpers gegeven heeft. Sedert tien maanden vergezelde zij de bende, wier leden van die gemeenschap gansch niet wars zijn. Zij biedt aanhenzoo men haar de vrijheid schenktin een

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2