Binnenlandse!} Nieuws. Huisgezinnen met kinderen wordt een korting van 2 pCt. toegestaan voor ieder kind van 4 tot 16 jaar. Het spreekt van zelf, dat de percentsgewijze aanslag in dezelfde verhouding vermindert als het totaalcijfer van het kohier hooger is dan de som, bij hoofdelijken omslag noo- dig, zoodat, wanneer de hoofdelijke omslag 120000 be draagt en het totaalcijfer van de kohieren f 180000, niet meer dan -| wordt ingevorderd. Een heffing van 7 pCt. van het jaarlijksch inkomen is niet buitensporig, wanneer men in aanmerking neemt, dat de per sonele belasting gemiddeld 30 pCt. van de huurwaarde beloopt en het bedrag van de huurwaarde van het huisdat men be woont, op jrja 1I1T van het jaarlijksch inkomen kan worden berekend. Maar hoe nu de classificatie H. M. de Koningin heeft 11. Zaturdag de Haarlem mermeerpolder bezocht, de badhoeve van Mr. J. P. Amers- foordt bezigtigd en den predikant L. Tinholt een bezoek gegeven. Naar men verneemt is de jury bijeen tot beoordeeling van de ingezondene ontwerpen en teekeningen voor het te stichten paleis voor de Sta,ten-Generaal. Zoo als vroeger gemeld is, is laatstelijk voor het kantongeregt te 's Hage behandeld de zaak van de heeren Koechlin en Comp. tegen de stoombooten in de vaart tus- schen 's Hage en Delft. De vordering is ontzegd, opgrond dat de gedaagden niet aansprakelijk zijn voor de schade die zij veroorzakendaar zij geene onregtmatige daad hebben gepleegd (als hebbende zij van de bevoegde magt de noo- dige concessie verkregen). In den ziektetoestand van den WelEerw. heer Ds. Iiuy- decoper te 's Hage is geen verandering gekomen. Z.W.Eerw. verkeert voortdurend in even zorgelijken toestand. Twee ongelukken hebben gisteren avond bij Scheve- ningen plaats gehad. Ten ruim negen ure is de persoon van Matthesconducteur bij de Tramway-onderneming op den Scheveningschen weg van de imperiale gevallen, waarop hij bezig was de kaartjes in te zamelen. Door twee heeren bij tijds van den weg opgenomen is voorgekomen dat hij door de volgende railwagens, die op het geroep nog spoedig ge noeg konden stoppen verbrijzeld is. Anderhalf uur later is de heer J. R., ambtenaar bij een der hooge staatscollegieswonende onder de Uilenboomen bij de Badhuisstraat, buiten schuld van den koetsier, maar welligt ten gevolge van de duisternis, door een rijtuig uit de Badhuisstraat komende rijden, op de hoogte van de be waarschool overreden. Burg. en weth. van Rotterdam hebben aan den Ge meenteraad ingedienden in druk algemeen verkrijgbaar gesteld het door hen tot herziening van het plaatselijk be lastingstelsel ontworpen planwaarbij zij gerekend hebben op eene besparing van één derde op het bedrag der jaarwedden van de ambtenaren bij de plaatselijke verbruiks-belasting- en voortaan door Rotterdam zullen worden geheven 40 en 10 opcenten grondbelasting, behalve het genot van het 4/5 der personele belasting, nog 70 opcenten van dat personeel en van een hoofdelijken omslag van p. m. 280,00 0 in plaats van de p. m. ƒ300,000 over 1865 geheven. De Gemeenteraad van Delft heeft bepaald, dat voor Delft zal worden aangevraagd accijnsen te mogen blijven heffen, en wel op gemaal, geslagt en turf, en dit, omdat men de heffing eener directe belasting van 106,000, die bij een heffing van 40 opcenten op de grondbelasting nog noodig zou zijn, voor die stad onmogelijk wordt geacht. De Gemeenteraad te Harderwijk heeft beslotenin het belang der gemeente, aan de regering de toepassing van art. 10 der wet van 7 Julij 1865 te verzoeken. Naar men verneemt, heeft jonkvrouwe baronnesse van Dedem, weduwe van den heer Daniël Pruimers, thans wo nende in Engeland, cassatie aangeteekeiid van het arrest, door het provinciaal gerechtshof in Overijssel op den 7den Augustus 11. gewezen en is die cassatienaar men verneemt behoorlijk beteekend. Het hoogste rechterlijke collegie zal alsnu te beslissen hebben wie het kind Danitlla Margaretha Pruimers zal hebbeii, of de moeder krachtens de ouderlijke magt, of de voogd krachtens de aan hem opgedragen voogdij. De tentoonstelling van photografie in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, geeft veel schoons te zien; er is een kostbare verzameling bijeengebragt van lichtbeelden in alle grootte en op allerlei grondstoffen, die uitmuntend ge rangschikt zijn en voor eenjjeel zijn genomen naar de schoon ste conceptiën van Europa's beroemde kunstenaars gedurende tal van eeuwen. Twee wit marmeren beelden van den be roemden Bosschenaar van der Ven, «Eva en Abel," in de photografiezaalherinneren op waardige wijze aan onze vroe- gere meesters in de kunst. In de overige zalen is mede veel nieuws en schoons te zien, waaronder allerkeurigst snijwerk, als o. a. een buffet van circa 3 ellen breedte en gelijke hoogte, - en diamantslijperij in werking, speelwerken van uitstekende konslruclienieuwe bouwkundige sieraden en honderd anderen. Duizend andere voortbrengselen van kunst vlijt, hiernevens nog ten toon gesteld, gevoegd bij het kleurendrukken, het stroovlechten en het machinaal stikken, dat vertoond werd, maakte bij de opening, toen de zalen prachtig verlicht, en met bloemen gesierd waren, en het goed bezette orchest een keurig programma ten gehoore bragt, een uitmuntenden indruk. Met Zr. Ms. stoomschip Adolf van Nassau zijn te Nieuwediep aangebragt 7 metalen stukkenbenevens een metalen veldstuk met toebehoorenbij het gevecht in de straat Simonosekiop de Japannezen veroverd. Door den sterrekundige Lassell, die op Malta zich een bijzondere studie maakt van de waarneming der plane ten Neptunus en Uranus, is bevonden dat laatstgenoemde den 19den Maart jl. juist in denzelfden stand zich bevond als toen Herschel haar den 13den Maart 17 81 ontdekte. In 84 jaar en 6 dagen heeft die planeet alzoo ééne omwen teling om de zon volbragt. Het onweder dat in den nacht van Woensdag op Don derdag te Utrecht woedde, heeft zich over ons geheele land bijna uitgestrekt. Te Stoutenburg zijn op hunne slaapplaatsen drie kinderen door den bliksem getroffen. Een van henals ook een geit en een hond, in dezelfde boerenwoning aanwezig, verloren daarbij het leven. Eenig huisraad werd nog beschadigd, zon der dat er brand is ontstaan. Bij koel weder en half betrokken lucht, nadat het een enkele keer zacht gelicht had, ontlaadde zich boven Har- lingen een enkele bliksemstraal, die in een schoorsteen in sloeg, daaruit een hoek sloeg, pannen verbrijzelde, door een muur in het naast aangelegen huis overging, een stuk hout uit den balk sloegeen gaspijp boog en weder naar buiten ging, zonder brandschade veroorzaakt te hebben. Later ont lastte zich een overstelpte regenbuidoch eerst na afloop van circa een kwartier. De in aanbouw zijnde gebouwen aan den Moerdijk zoo ook het groote Stationsgebouwwerden 11. Vrijdag door de storm bij het hevige onweder zeer geteisterd en de hou ten stellingen einden ver heengeslingerd. Sommige lieden meenden nu en dan een onderaardsch gedruisch te ontwaren en een schudding van den grond. In de gemeente Tubbergen werd Zaturdag namiddag ongeveer 3 uur het paard van een landbouwer aldaar, ge spannen voor een wagen zonder dat men het minste ver moeden op eenig onweder had, plotseling door den bliksem getroffen en gedood, terwijl de beide daarbij zijnde knech ten, door den hevigen donderslag die er onmiddelijk op volgde, bewusteloos ter aarde stortten, doch verder geen letsel hebben bekomen. Ds. N. Osti te Delfshaven heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Hattem aangenomen. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 6 6°, des avonds te 8 uur 5 9°, te 10 uur 5 7°. - Zondag morgen te 5 uur 5 5°, te 8 uur 62°, 's middags te 1 2 uur 71°, 's namiddags te 4 uur 70°, te 5 uur 68°, te 8 uur 64°, te 10 uur 60°. Maandag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 6 4°, 's middags te 12 uur 69°, te 4 uur 6 7°.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2