- Rotterdamsche kermis plotseling een verschikkelijke onweêrsbui los. De verwarring was onbeschrijfelijk. Het felle bliksem licht maakte overal het gaslicht in tenten en schouwburgen tot een flaauw schijnsel. De kreet van brand liet zich hoo- ren een angstig gedrang ving aan. Van ongelukken heeft men niet gehoord 't geen te verwonderen is. - Te Kra lingen is de molen de Ster met het aangrenzend gebouw tot den grond afgebrand. Vrijdag 11. heeft zich boven Aalten een hevig onwe- der ontlast. De bliksem trof een boerenwoning in de buurt schap Lintelo, door twee huisgezinnen bewoond, zoodat zij in een oogenblik in volle vlam stond. Niets is gered dan ééne koe. Onder de slagtoffers, die de cholera te Ancona heeft geëischt, bevindt zich de bisschop van dat diocees, de kar dinaal Antonio Maria Benedetto-Antonuccidie eenige jaren in ons land verblqf hield als vice-superior, en algemeen bemind was. De groote opofferingen en ijver van dien pre laat worden als oorzaak beschouwd dat hij bezweek. Nog des avonds vóór zijn dood bevond hij zich in het ziekenhuis om de zieken te troosten, te bemoedigen en geestelijke hulp te verleenen. Te Overschie is tot pred. beroepen de heer A. Couvée thans te Doesborgh. Beroepen bij de Herstelde Evangelische Lutherscbe gemeente te Amsterdam Ds. I. P. G, Westhoff, Evang. Luthersch pred. te 's Hage. Uit het gedrukt verslag van de 3de algemeene jaar vergadering der Vereeniging van Vrienden der waarheid in Nederland, den lOden Mei dezes jaars te Amsterdam gehouden blijkt, dat in het laatste jaar op 9 plaatsen waar onder ook Leiden, afdeelingen der vereeniging zijn gesticht. Die te Leiden was ontstaan uit den tegenstand die aldaar bestond, ook van de vereeniging die een gebouw heeft op- gerigt ter bevordering van Christelijke belangenwaarin men niet toeliet om een bidstond te houden in het belang van kerk en vaderland, onder leiding van predikanten die bekend staan als zuiver gereformeerd te zijn. De afdeeling was er in geslaagd, ofschoon dan ook in een achterbuurt, een plaats van zamenkomst te verkrijgen waarin vroeger de bijeenkomst was van de Nederlandsche Zendingsvereeniging van Botterdam. Een merkelijke verlevendiging en hartelijke deelneming en zamenbinding was daarvan het gevolg. Er was behoefte aan het leiden van bidstonden door predikan ten die zich de zaak der vereeniging openlijk aantrokken. - De vergadering besluit tot het maken van een rooster voor de verschillende afdeelingen der vereenigingwaardoor de predikanten tijdig genoeg vooraf konden weten wanneer zij een spreekbeurt zouden te vervullen hebben. De leden der afdeeling komen geregeld des Zondags voor middags bijeen in het locaal in de Spilsteeg, alwaar zij ook uit eigen middelen een Zondagschool, waarop een 5 0tal leer lingen zijn hebben gesticht en onderhouden. De Gemeenteraad heeft in zijn vergadering van heden Donderdag de geloofsbrieven van verkozen raadsleden voor zoover zij ingeleverd waren, onderzocht en goedgekeurd; voorts benoemd tot leeraar in de oude talen aan het Ste delijk gymnasium Dr. H. W. van der Meijdocent te De venter; tot heelmeester in het Stedelijk Ziekenhuis bij con tinuatie den heer J. A. Longepee en tot vrouwe kraammoeder jufv. Blanken geb. Paters; wijders de gemeeuterekening over 1 864 goedgekeurd en de overige voorstellen aangenomen. Aan het algemeen overzigt van de Java Bode wordt het volgende ontleend //Belangrijk staatkundig nieuws valt niet te melden. Wat in dit tijdperk van veertien dagen is goedgevonden en verstaanbetreft onderwerpen van ondergeschikt belang, als daar zijn de bezwarenwaarmede Muntok's ingezetenen te kampen hebbenom hunne belustigheid op varkensvleesch te voldoen, en dergelijke. De Begering is in hooger bereep gekomen van het in haar nadeel gewezen arrest in zake Tjomal en Bandjardawa. Handel en scheepvaart blyven in statu quo. Ook de nij verheid laat niet zeer gunstige berigten van zich hooren. De maatschappijendie zich de katoencultuur en de mijn- ontginningen in Ned. Indië wilden aantrekkenblijken tot nog toe niet geslaagd te zijn in hunne pogingen. Alleen de spoorweg-maatschappij schijnt than3 vast besloten te hebben nog dit jaar met de lijn Batavia-Buitenzorg een aanvang te maken. - De suiker-industrie wacht steeds gunstiger voor waarden van bestaanen het n quousque tandem" dreigt menigeen te ontglippen. De menigvuldige regens hebben ge. lijk uit de officiële verslagen blijktgeen goed gedaan aan de te veld staande rijst. In verscheidene residentiën is de oogst niet gunstig te noemen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens- dag des namiddags te 5 uur 6 5°, des avonds te 8 uur 61° te 10 uur 59°. Donderdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 62°, 's middags te 1 2 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 65°. Buitenlandsch Nieuws. Te Bucharest heeft 11. Dingsdag een ernstige ru9t- verstoring plaats gehad. De bijstand der troepen is noodig geweest, om die te bedwingen, terwijl het gevecht op de openbare straat twee uren heeft geduurd. Het stadhuis is geplunderd en men telt bij de troepen zoowel als bij het volk vele dooden en gekwetsten. - Onlangs vierde een burger van Essens, in Hannover, op 82jarigen leeftijd met zijn 8Ojarige echtgenoot hun diaman ten bruiloft. Naar aanleiding daarvan werd hun 11. Zondag door den burgemeester der gemeente namens den Koning een prachtigen bijbel ten geschenke gegevenwelke hun met de Koninklijke gelukwenscben plegtig werd overhandigd. Woensdag 11. zijn in het Cromarty Firth nabij Dingwall een menigte walvisschen gevangen; zoodra ze ontdekt wer den dreven vele visschers met hunne vaartuigen de walvL- schen naar ondiep water en toen begon een algemeene 3lag- ting, waarvan de uitkomst was, dat tusschen de 5 0 en 60 van die dieren, metende van 15 tot 28 voetwerden gedood. De cholera neemt te Ancona sterk af. Sedert het be gin der ziekte tot 12 Aug. was het aantal sterfgevallen 781. De Naziono bevat een telegram uit Pazzio meldendedat te San Severo acht choleragevallen hebben plaats gehad. Van den 9den op den lOden stierven daar zeven cholerazieken. Te San Neranco zijn ook zes menschen aan de cholera over leden. De overheden op Sicilië hebben den last ontvangen om alle schepenwelke van het Italiaansche vasteland ko men aan quarantaine te onderwerpen. Brieven uit Florence schijnen aan te duiden, dat in die hoofdstad en in andere steden van Italië, alleen aan vallen van cholera zijn ontdekt bij personen die uit Ancona zijn gekomen en derhalve de kiem der ziekte hebben mede- gebragt naar de steden waar zij een wijkplaats hebben ge zocht. Niet minder dan 12,000 a 15,000 personen hebben Ancona verlaten, Men kent thans het aantal slagtoffers welke de cho lera in Egypte heeft geëischt. Te Alexaudrië, dat 200,000 inwoners telt, stierven 12,000 menschen; te Cairo meteen bevolking van 400,000 inwoners, 30,000, en in het overige Egypte 40,000, in het geheel derhalve 82,000 menschen in den tijd van 40 dagen. Te Marseille heeft de cholera thans weinig onheil aangerigt, daar gelijk de bladen uit die stad melden, sedert de laatste weken dagelijks niet meer dan drievier tot tien menschen daaraan gestorven zijn. Te Parijs heerscht de eigelijke cholera niet, maar de zoogenaamde cholerinewaaraan vele personen lijdende zijn. Toen de moordenaar Southey gepasseerden Zaturdag voor den magistraat van Ramsgate werd gebragt, begon hij, op de bank der beschuldigenden zittendeeenige aantee- keningen te maken, zonder zich in het minst te bekreunen om de drukte van het zeer opgewonden publiek in de zaal. Zoodra nu de beschuldiging tegen hem was uitgebragt, ver zocht hij een verdediger te mogen aannemenwaarop de advocaat Gold Jr. als zoodanig verklaarde in functie te wil len treden. Terwijl deze een der getuigen ondervroeg, viel Southey hem in de redenvooreerst om er op te wijzen dat een photograaph inmiddels bij het raam bezig was zijn portret te maken en ten tweede om alle schuld van zich af te werpen. Te vergeefs raadde de advocaat hem aanzich stil te houden hij bleef in den naam der waarheid en recht vaardigheid er op aandringen dat hij zelf uitspraak in zijn zaak moest doen en dat alsdan zijn overtuiging en geweten hem wel zouden ingeven wat voor hem het beste was. De magistraat gaf alsnu bevel hem naar de gevangenis terug

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2