toepasselijk werd beantwoord. Na eenigen tijd zich opgehou den te hebben in het hotel zum Thiergarten vertrokken de feestgenooten naar Nijmegen terug, alwaar verder de feeste lijkheden door optogtenmuziek en illuminatie, met ben- gaalsch vuur afgewisseld, werden voortgezet. Woensdag werd te 's Gravenhage de 14de jaarlijksehe algemeene vergadering gehouden der Yereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland onder het voorzitterschap van Jhr. Mr. H. C. L. Janssens. De Yereeniging bestaat uit 6 afdeelingen met 598 leden. De vergadering heeft besloten zich tot de hooge regering te wendenom aantedringen op de invoering van een ijk der gasmeters en van een toezigt op de drukking en hoedanigheid van het gas. - De 15de algemeene vergadering zal in 1866 te Utrecht plaats hebben. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft besloten tot de vestiging van een Museum van Grondstoffen en Natuurvoortbrengselen uit Nederlandsch Oost- en West-Indië. Alle belangstellenden worden uitge- noodigdtot het bijeenbrengen dezer verzameling, zooveel mogelijk medetewerken in het belang van Nijverheid en Han del en tot uitbreiding van de betrekking tusschen Nederland en zijne Overzeesche bezittingen. De secretarissen der plaat selijke afdeelingen (voor Leiden Dr. H. van Hall) belasten zich gaarne met de verzending der geschenken. - Een te Middelburg woonachtige familie dezer dagen van een uitstapje naar Zwitserland teruggekeerd, is aldaar aan een groot onheil ontkomen. In een open rijtuig gezeten deed men een togt door de bergentoen eensklaps een zwaar onweder losbrak. Een bliksemstraal raakte de dochter van het gezin en baande zich vervolgens een weg langs een achter haar liggende parapluie naar beneden. Het meisje, dat aan den arm ligt was geraakt, heeft gedurende drie dagen het gebruik daarvan gemist, doch is thans hersteld. De zijde der parapluie was geheel verteerd. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft nog na afgelegd examen als kandidaten tot de H. Dienst toege laten de kandidaten J. H. van Hoogstraten en I. H. Cor- des van de Utrechtsche hoogeschool. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Aalden de kandidaat D. Mekkes. Naar men verzekert, heeft de byeen komst der Neder landsche R. C. bisschoppenin de maand September aan staande te 's Hertogenbosch te houden, ten doel het bespre ken van belangrijke onderwerpen met betrekking tot de leer en de tucht der kerkin verband met de bestrijding der waarheden en feitendie het wezen] en de grondslagen der Christelijke kerk betreffen en waaraan de R. C. kerk in Neder land van de zijde der dageraadsmannen en moderne theologen ook bloot staat. De kerkelijke overheid heeft daartoe het houden van gebeden bij de openbare godsdienstoefeningen voorgeschreven. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Julij 1864 en 1865 alsmede van die opbrengst over de 7 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Julij. 1864. 1805. Zuivere opbrengst over de 7 eerste maanden. 1864. 1865. Geslagt (opc. inv.) Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) 1604,86 8502,91s 5733,49 1399,12s ƒ17240,39 1666,28 7999,29 6597,15 1379,32s 17642704s 14107,64s 45244,95s 46458,29s 11549,92s ƒ1 17360,82 14673,17s 49009,12s 45514,26 v 15036,82s ƒ124233,385 Vrijdag 9 Junij overleed te Samarang, na een on gesteldheid van weinige dagen de heer J. Dixonhoofd ingenieur, voor spoorwegen en industrie, belast met het toezigt van regeringswege over de uitvoering van alle wer ken behoorende tot den spoorweg Samarang langs Soera- karta naar Djocjokarta. Aan de laatste rustplaats werwaarts vele vrienden het stoffelijk overschot gevolgd warensprak de heer J. P. de Bordes een kort woord ter nagedachtenis van den overledene. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 77°, des avonds te 8 uur 6 9°, te 10 uur 65°. Vrijdag morgen te 5 uur 63°, te 8 uur 68c, 's middags te 12 uur 79°, 's namiddags te 4 uur 79\ Buiteniandsch Nieuws. Zaturdag avond werd de talrijke menigte, die zich te Antwerpen in de diergaarde bevondniet weinig ver schrikt, toen de leeuwin plotseling uit het hok van haar jongen in den tuin sprong. De toeschouwersals 't ware aan den grond genageld en van schrik verstomdbewogen zich niet, terwijl de leeuwin rustig en bedaard in den tuin wandelde. De wachters wierpen haar een stuk vleesch toe dat zij nuttigde. Een hunner begaf zich naar het hok der jou- gendie hij begon te plagenzoodat zij op een akelige wijze huilden. Hierdoor aangetrokken keerde de leeuwin zich uit eigen beweging naar haar hok. Het ongeluk dezer dagen op den Matterhorn een berg der Zwitsersche Alpen, voorgevallen, en waarbij vier menschen het leven verloren, is den 27sten Julij door een gelijksoortig gevolgd. Twee jeugdige Engelschen, vergezeld van twee gidsen en drie pakdragers, beklommen den Monte Rosa. Toen het gezelschap aan den zoogenaamden //zadel" was gekomen, barstte een sneeuwlawine los, stortte zich op de reizigers en voerden dezen mede. De gidsen waren de eersten die zich redden en ook onttrokken zij de twee En gelschenwelke reeds onder de sneeuw bedolven lagen, aau den dood. Een der pakdragers werd, met een zwart gelaat, bewusteloos en naar het scheen zielloos voor den dag ge haald en met groote moeite lot bewustzijn teruggebragt. Een der beide andere pakdragers was zes voet diep in de sneeuw gezakt en den volgenden morgen vond men zijn lijk. De touristen hadden zich niet bediend van het touw, bij het bestijgen der Alpen van oudsher altoos gebrui kelijk. Uit Weenen schrijft men van 11. Woensdag, dat wind en regen de temperatuur aldaar sedert 4 8 uren zoo afge koeld hebbendat de hitte der laatste dagen door October- koude is vervangen. Ten gevolge eener onvoorzigtigheidbegaan dooreen knaapjeontstond in de vorige week brand te Klein Pöchlarn waardoor 36 woningen in den asch werden gelegd. Tijdens den brand hoorde men het geschrei van een zuigeling, dien de verschrikte bewouers van het brandende huis hadden achter gelaten. Een der aanwezigen trad onverschrokken door de vlammen en redde de kleine. Naauwelijks had hij die mensch- lievende daad verligt, of hij onttrok zich aan de dankbetui gingen der bloedverwanten van het geredde kindzoodat zijn naam is onbekend gebleven. Op den Warschauer spoorweg werd den 30sten July een reiziger, die in een rijtuig der eerste klasse gezeten was, nabij het station Ostrow het hoofd verbrijzeld. De on gelukkige had bij het passeren van de kokerbrug bij Ostrow het hoofd buiten het rijtuig gestoken, niet wetende dat in dezen koker de wagens der eerste klassen, die eenigzina breeder zijn dan de andere, als in eene sleuf passen. In de Times leest men berigtenwaaruit blijktdat de runderpest zich niet tot de stad Londen en hare omstreek bepaalt, maar zich ook in verscheiden plaatsen van het graaf schap Norfolk heeft voorgedaan en zelfs in Northumberland. In het laatstgemelde gewest schijnt het bewijsbaar, dat de ziekte i8 aangebragt door eenige runderen die uit het bui tenland over Londen ingevoerd waren. De Times bevat een correspondentie uit Amerika over het lot van Jefferson Davis. Hij is nog altijd in de gevan genis te Monroe en kwijnt daar weg. Geen oogenblik is hij alleen; overal waar bij heenziet, bespeurt hij soldaten van top tot teen gewapend. Een schildwacht staat voor zijn deur op post. Hij heeft verzocht dat deze niet zou loopenmaar zou blijven stilstaan daar die aanhoudende voetstappen voor zyn zenuwen ondragelijk zijn. Dit heeft men hem geweigerd. Lezen kan hij niet, daar zijn eene oog geheel blind is en hij ook met het andere niet goed meer zien kan. Alleen de geestelijke generaal Miles en de geneesheer bezoeken hem maar spreekt hij over het politiek dan krijgt hij geen ant woord. Hij staat des morgens om 5 ure op, neemt dan een bad en brengt den dag meestal door, geleund op de balustraden van zijn venster. De correspondent zegt, dat hij geen zes weken meer leven zal.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2